Weather Forecast

Close
Advertisement

Both Tiger teams take first at Melrose Quadrangular

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Morris, 56267

Morris Minnesota 607 Pacific Avenue 56267

The Morris Area/Chokio-Alberta boys' and girls' track and field teams both took first place at the Melrose Quadrangular Monday.

The other teams participating were Melrose Area, Albany, and Upsala/Swanville.

Advertisement
Advertisement

The Tiger girls claimed first in 10 events, including all the sprints, runs, and four relays.

The boys took first in the 200- and 400-meter dashes, the 800-meter run, both hurdle events, three relays, the long jump, the triple jump, and the shot put.

Melrose Quadrangular

Girls' results

Team scoring

(1) Morris Area/Chokio-Alberta 97; (2) Melrose Area 74; (3) Albany 36; (4) Upsala/Swanville 30

INDIVIDUAL RESULTS

Sprints - 100: (1) Katie Holzheimer 13.04; 200: (1) Katie Holzheimer 27.08; 400: (1) Julia Sauder 65.6

Runs - 800: (1) Kourtney Giese 2:30, (5) Haley Hennen 2:58, (6) Liz Tiernan 3:01; 1600: (1) Liz Tiernan 6:28, (4) Ali Morehouse 7:50; 3200: (1) MaKenzie Smith 12:08

Hurdles - 100: (2) Rebekah Aanerud 18.4, (4) Kindra Cannon 19.6; 300: (2) Rebekah Aanerud 52.3, (3) Sydney Engebretson 53.1, (4) Hunter Mundal 54.4

Relays - 4 x 100: (1) Beth Holland, Adrianela Mendez, Sydney Engebretson, Katie Holzheimer 52.8; 4 x 200: (1) Beth Holland, Adrianela Mendez, Kjestina Bruer, Hunter Mundal 1:55.2; 4 x 400: (1) Beth Holland, Kourtney Giese, Courtney Gades, Julia Sauder 4:33; 4X800: (1) Kourtney Giese, Julia Sauder, Hailey Thielke, MaKenzie Smith 10:42

Jumps - High: (5) Courtney Gades 4-05, (6) Sydney Engebretson 5-03; Long: (3) Shala Nyvold 14-09, (5) Beth Holland 14-05.5, (6-tie) Adrianela Mendez, Katie Holzheimer 14-05; Triple: (3) Shala Nyvold 31-08, (5) Abby Travis 29-09.5, (6) Sydney Engebretson 29-01

Weights - Shot Put: (2) Miranda Day 29-05; Discus: (2) MaKenzie Smith 84-03

Boys results

Team scoring

(1) Morris Area/Chokio-Alberta 130.50; (2) Melrose Area 64; (3) Albany 55.50; (4) Upsala/Swanville 3

INDIVIDUAL RESULTS

Sprints - 100: (4) Austin Dierks 12.4, (6) Brian Miller 12.7; 200: (1) Michael Michaelson 24.9, (2) Connor Metzger 25.2, (5) Tanner Larson 26.2; 400: (1) Connor Metzger 56.5, (3) Tanner Larson 59.6

Runs - 800: (1) Roy Reese 2:09.5, (4) Bo Olson 2:16; 1600: (2) Gage Anderson 5:04, (3) Aaron Goulet 5:06, (5) Ryan Gray 5:23; 3200: (3) Dillon McNally 13:18

Hurdles - 110: (1) Marcus Cannon 16.6, (2) Aaron Nelson 17.4; 300: (1) Marcus Cannon 44.3, (2) Aaron Nelson 45.98

Relays - 4 x 100: (1) Michael Michaelson, Brian Miller, Wade Ehlers, Nic Vipond 48.2; 4 X 200: (1) Michael Michaelson, Brian Miller, Austin Dierks, Riley Arndt 1:39; 4 x 400: (1) Marcus Cannon, Aaron Nelson, Connor Metzger, Roy Reese 3:48; 4 x 800: (2) Aaron Goulet, Beau Keimig, Bo Olson, Ryan Gray 9:11

Jumps - High: (3-tie) Austin Dierks 5-07, (6) Riley Arndt 5-07; Long: (1) Austin Dierks 18-11, (2) Aaron Nelson 18-05, (5) Andrew Goulet 17-02; Triple: (1) Riley Arndt 37-04, (2) Marcus Cannon 37-00, (3) Nic Vipond 36-06, (4) Andrew Goulet 35-06

Weights - Shot put: (1) Zach Gibson 43-02.50, (2) Joel Harrison 42-06, (4) Riley Arndt 39-02, (6-tie) John Tiernan, Darion Helberg 36-00; Discus: (2) Joel Harrison 130-02, (3) Wade Ehlers 122-10, (4) Zach Gibson 118-07, (6) Darion Helberg 111-05,

Advertisement
Advertisement
Advertisement