Weather Forecast

Close
Advertisement

Boys & girls take 1st at Ortonville

Email News Alerts

Morris Area/Chokio-Alberta participated in the Ortonville Track & Field Meet Friday.

Both the boys' and girls' team took first place in the five-team meet.

Advertisement
Advertisement

Girls' results

Team scoring

(1) Morris Area/Chokio-Alberta 241.5; (2) Clinton-Graceville-Beardsley 105; (3) Ortonville 92.5; (4) Hancock 55; (5) Wheaton/H-N 39

INDIVIDUAL RESULTS

Sprints - 100: (1) Katie Holzheimer 12.88, (5) Kate Folkman 14.19; 200: (1) Sydney Engebretson 27.89, (2) Beth Holland 28.81; 400: (1) MaKenzie Smith 1:06.58, (5) Kelly Huot 1:09.18

Runs - 800: (3) Kourtney Giese 2:30, (4) Julia Sauder 2:35, (5) Savannah Aanerud 2:46; 1600: (2) Rachel Rausch 6:11, (4) Elizabeth Tiernan 6:31; 3200: (3) Cassidy Fehr 14:26

Hurdles - 100: (1) Rebekah Aanerud 18.27, (2) Katie Cannon 19:57, (3) Anika Mundal 19:72; 300: (1) Hunter Mundal 54.36, (2) Rebekah Aanerud 55.01, (3) Cassey Hickman 56.19, (4) Katie Cannon 56.63

Relays - 4 x 100: (1) Beth Holland, Adrianela Mendez, Sydney Engebretson, Katie Holzheimer 52.66; 4 x 200: (1) Beth Holland, Hunter Mundal, Sydney Engebretson, Katie Holzheimer 1:54.08; 4 x 400: (2) Julia Sauder, Anika Mundal, Haley Erdahl, Kelly Huot 4:36.9; 4X800: (1) Kourtney Giese, Julia Sauder, Hailey Thielke, MaKenzie Smith 10:46

Jumps - High: (1) Brandi Domnick 4-09, (4) Courtney Gades 4-04; Pole Vault: (1) Abby Travis 8-00, (2) Haley Erdahl 7-00, (3-tie) Kindra Cannon 6-06, (5) Rebekah Aanerud 6-00, (6) Mallory Arnold 6-00; Long: (3) Adrianela Mendez 14-01.33, (4) Shala Nyvold 13-10, (6) Haley Erdahl 13-06; Triple: (2) Shala Nyvold 31-09, (3) Sydney Engebretson 30-05, (4) Abby Travis 29-02.50

Weights - Shot Put: (2) Miranda Day 29-07, (5) Moira McNally 26-03.50; Discus: (2) MaKenzie Smith 84-10, (6) Moira McNally 72-03

Boys' results

Team scoring

(1) Morris Area/Chokio-Alberta 212; (2) Clinton-Graceville-Beardsley 115; (3) Wheaton/H-N 95; (4) Ortonville 57; (4) Hancock 55

INDIVIDUAL RESULTS

Sprints - 100: (4) Austin Dierks 12.48, (5) Brian Miller 12.51; 200: (5) Michael Michaelson 25.12; 400: (4) Connor Metzger 57.62, (5) Max Jerke 58.27

Runs - 800: (5) Max Jerke 2:34; 1600: (2) Aaron Goulet 5:05, (5) Ryan Gray 5:24; 3200: none

Hurdles - 110: (1) Marcus Cannon 16.84, (2) Aaron Nelson 17.20; 300: (1) Marcus Cannon 44.03, (2) Aaron Nelson 45.59

Relays - 4 x 100: (1) Michael Michaelson, Brian Miller, Wade Ehlers, Nic Vipond 50.10; 4 X 200: (2) Michael Michaelson, Brian Miller, Austin Dierks, Riley Arndt 1:41.06; 4 x 400: (3) Marcus Cannon, Trent Ostby, Bo Olson, Trent Wulf 3:58.34; 4 x 800: (1) Aaron Goulet, Dillon McNally, Ryan Gray, Bo Olson 9:28.23

Jumps - High: (1) Austin Dierks 6-00, (3) Riley Arndt 5-04; Pole Vault: (1) Connor Metzger 11-00, (2) Trent Wulf 9-06, (3) Trent Ostby 9-00, (5) Bo Olson 9-00; Long: (2) Austin Dierks 17-09, (3) Riley Arndt 17-09, (4) Aaron Nelson 17-08.50, (5) Andrew Goulet 15-07; Triple: (1) Marcus Cannon 38-07.50, (2) Nic Vipond 37-10, (3) Andrew Goulet 36-03.50

Weights - Shot put: (2) Zach Gibson 44-06.50, (4) Joel Harrison 40-08.25, (5) Riley Arndt 40-07, (6) Darion Helberg 37-06.25; Discus: (1) Joel Harrison 122-08, (3) Zach Gibson 118, (4) Darion Helberg 115-05, (5) John Tiernan 112-09

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness