Weather Forecast

Close
Advertisement

Boys run to 3rd-place finish at conference meet, girls place 4th

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Morris, 56267
Morris Minnesota 607 Pacific Avenue 56267

Morris Area/Chokio-Alberta placed third in the boys' meet and fourth in the girls' at the West Central Conference Championships Wednesday at Granite Run Golf Course.

Advertisement
Advertisement

With the help of freshman Kurt TeBeest winning and having three other runners place in the top 10, the Montevideo boys made it a three-peat.   

The Tigers were just one point behind Benson for third with BOLD coming in fourth, Yellow Medicine East fifth, and Sauk Centre sixth.

The Tigers’ Aaron Goulet improved on last year’s fourth-place showing by finishing third. Ryan Gray also finished in the top 10 coming in seventh.

In the girls' race, the Benson/K-M-S girls had four finish in the top 10 en route to claiming the team title. Bethany Rosemeier was a close second to champion Claire Sulflow of runner-up Montevideo.

Savannah Aanerud of Morris/C-A led the girls with a fifth-place finish.

The meet was pushed back a day due to unfavorable weather conditions.

BOYS

Team scoring

(1) Montevideo 30; (2) Benson/K-M-S 80; (3) Morris Area/Chokio-Alberta 81; (4) BOLD 84; (5) Yellow Medicine East 92; (6) Sauk Centre 143; (incomplete) Paynesville

Individual

TOP 10 — (1) Kurt TeBeest, Monte, 17:17; (2) Jacob Carroll, YME, 17:24; (3) Aaron Goulet, MACA, 17:42; (4) Zaccary Enevoldsen, Monte, 18:03; (5) Joe Varpness, Monte, 18:07; (6) Josh Bailey, Benson, 18:27; (7) Ryan Gray, MACA, 18:37; (8) Tristan Weber, Monte, 18:38; (9) Wayne Kosak, BOLD, 18:39; (10) Joseph Gerhartz, Sauk, 18:40

MORRIS/C-A — (3)  Aaron Goulet 17:42; (7) Ryan Gray 18:37; (16) Max Jerke 19:06; (27) Eric Staebler 20:03; (30) Travis Ostby 20:14; (40) Trent Ostby 22:33; (41) Dalton Luepke 22:34

JUNIOR VARSITY — (16) Owen Erickson 17:21; (19) Matt Ohren 17:39; (21) Ben Folkman 17:47; (28) Dylan DeToy 19:56

JUNIOR HIGH — (8) Andrew Messner 9:24; (9) Noah Thielke 9:25; (17) Joseph Goulet 10:30; (22) Hunter Ketterling 11:10

GIRLS

Team scoring

(1) Benson/K-M-S 39; (2) Montevideo 54; (3) Sauk Centre 67; (4) Morris/C-A 94; (5) Paynesville 120; (incomplete)  BOLD, Yellow Medicine East

Individual

TOP 10 — (1) Claire Sulflow, Monte, 15:21; (2) Bethany Rosemeier, Benson, 15:31; (3) Promise Butler, Payne, 16:03; (4) Kelli Lewis, Sauk, 16:17; (5) Savannah Aanerud, MACA, 16:29; (6) Jessica Goff, Benson, 16:33; (7) Jessica Senkyr, BOLD, 16:38; (8) Madison Greenwaldt, Sauk, 17:09; (9) Libby Peters, Benson, 17:12; (10) Leah Tessem, Benson, 17:14

MORRIS/C-A — (5) Savannah Aanerud 16:29; (21) Lauren Reimers 18:14; (23) Becca Holland 18:32; (26) Kali Berlinger 19:01; (30) Kindra Cannon 19:16; (32) Anna Grove 19:24; (34) Rebekah Aanerud 19:38

Advertisement
Advertisement
Advertisement