Weather Forecast

Close
Advertisement

Goulet, Aanerud pace Tigers in cross country

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Morris, 56267
Morris Minnesota 607 Pacific Avenue 56267

The Tigers ran Monday at the Long Prairie Country Club.

Aaron Goulet led the boys, finishing the 5k course in 18:32.04 for ninth place. Overall, the boys placed seventh of 12 complete teams.

Advertisement
Advertisement

The girls finished in ninth place of 11 complete teams. Savannah Aanuerud led the girls with a 12th place time of 17:21.14.

BOYS

TEAM SCORING — (1) Holdingford 70; (2) West Central Area 89; (3) Long Prairie-Grey Eagle 92; (4) Albany 102; (5) Ottertail Central 133; (6) Litchfield 141; (7) Morris Area/Chokio-Alberta 200; (8) Royalton 223; (9) St. Cloud Christian 225; (10) Sauk Centre 226; (11) Staples-Motley 231; (12) New London-Spicer 261; (incomplete) Paynesville, Pierz, Wheaton/Herman-Norcross

INDIVIDUAL TOP FIVE — (1) Andrew Zachman, Hold, 17:12.82; (2) Derek Warner, LPGE, 17:41.11; (3) Alex Toms, WCA, 17:47.31; (4) Luke Himmelspach, OTC, 18:01.71; (5) Abe Skwira, Hold, 18:08.92

MORRIS AREA — (9) Aaron Goulet 18:32.04; (32) Ryan Gray 19:49.38; (45) Jonathan Jerke 20:30.69; (62) Eric Staebler 21:57.00; (63) Travis Ostby 21:57.99; (78) Trent Ostby 24:20.06

JUNIOR VARSITY — (36) Garner Swenson 24:03.00; (42) Ben Folkman 24:44.00; (45) Dylan DeToy 24:48.00;  (46) Dalton Lupke 24:49.00; (53) Owen Erickson 25:48.00

JUNIOR HIGH — (29) Andrew Messner; (44) Noah Thielke; (53) (70) Joseph Goulet

GIRLS

TEAM SCORING — (1) St. Cloud Cathedral 26; (2) Holdingford 88; (3) West Central Area 92; (4) Albany 129; (5) Litchfield 138; (6) Sauk Centre 166; (7) Staples-Motley 180; (8) St. Cloud Christian 184; (9) Morris Area/Chokio-Alberta 200; (10) Pierz 214; (11) Royalton 232; (incomplete) New London-Spicer, Paynesville, Long Prairie-Grey Eagle, Ottertail Central, Wheaton/Herman-Norcross

INDIVIDUAL TOP FIVE — (1) Rachel Eickhoff, Cathedral, 15:32.78; (2) Paige Danielson, Cathedral, 16:32.27; (3) Abby Van Kempen, WCA, 16:33.96; (4) Kylee Fernholz, WCA, 16:36.37; (5) Savannah Ramirez, Lit, 16:46.75

MORRIS AREA — (12) Savannah Aanerud 17:21.14; (43) Kindra Cannon 19:09.87; (51) Lauren Reimers 19:26.79; (56) Becca Holland 20:00.32; (57) Rebekah Aanerud 20:01.84; (58) Anna Grove 20:04.88

JUNIOR VARSITY — (8) Kali Berlinger 20:26.00

Advertisement
Morris Sun Tribune 320-589-4357 customer support
Advertisement
Advertisement
randomness