Weather Forecast

Close
Advertisement

Morris Area competes in YME track & field meet

Email Sign up for Breaking News Alerts

Morris, 56267

Morris Minnesota 607 Pacific Avenue 56267

The Morris Area boys' and girls' track teams participated in a final regular-season meet Monday at the Yellow Medicine East Invitational.

Advertisement
Advertisement

Girls' results

Three Morris Area girls placed first in their events. 

Rachel Moser took first place in the 100-meter dash with a time of 13.25.

Tina Larson took first in the 400-meter dash with a time of 1:04.71. Christine Schneider won the 1600-meter run in 6:06.6.

The 4X200 relay of Katie Huot, Larson, Kelsey Loew, and Moser placed second with a time of 1:55.6.

The 4X400 relay team of Larson, Huot, Loew, and Moser also finished in second place with a time of 4:31.2.

Julia Sauder finished the 400-meter dash in third place with a time of 1:08.77.

Moser took third place in the pole vault with a height of 8 feet, six inches.

Katia Vantries took third place in the shot put with a throw of 30-1. 

The 4X100 relay team of Huot, Erica Domnick, Tara Fehr, and Brooke Anderson placed fourth with a time of 57.77.

Kelly Mahoney placed fourth in the 3200-meter run with a time of 15:10.8 Loew finished fifth in the 100-meter hurdles with a time of 19.4.

Megan Thooft was sixth in the 1600-meter run with a time of 6:45.1.

Boys' results

The Tiger boys took first place in four events.

Taylor Nohl finished first in the 400-meter dash with a time of 52.42.

Stefan Lemke placed first in the 1600-meter run with a time of 5:01.2.

Roy Reese took first place in the 3200-meter run with a time of 12:07.8.

The 4X800 relay team of Matt Wulf, Cody Cannon, Ben Ehlers, and Stefan Lemke took first place with a time of 8:46.

Tom Kloos took second place in the long jump with a leap of 17 feet, 10.5 inches.

Steve Sarlette finished second in the 200-meter dash with a time of 25.14.

Ben Ehlers finished second in the 1600-meter run with a time of 5:04.2. Cody Cannon was third in the triple jump with a 34-8.

The Tigers' 4X200 relay team of Corey Nohl, Taylor Nohl, Lincoln Arnold, and Matt Wulf placed third with a time of 1:35.22.

Jackson Henrich tied for third place in the discus with a throw of 129-4.

Arnold took third place in the 200-meter dash with a time of 25.56.

Eric Goette was third in the pole vault with a height of 10-6. Tristan Michealson took fourth place in the 110-meter hurdles with a time of 19.8.

Sarlette took fourth place in the 100-meter dash with a time of 12.21. The 4X400 relay of Tom Kloos, Corey Nohl, Nathan Fangmeier, and Lemke placed fourth with a time of 3:57.

Geoff Brustuen took fourth in the 200-meter dash with a time of 25.93.

Michealson took fifth place in the 300-meter hurdles with a time of 51.24.

Josh Love took fifth place in the shot put, breaking his personal record by 2 inches, with a throw of 42-3.

The 4X100 relay team of Sarlette, Tyler Roske, Tom Kloos, and Corey Nohl placed fifth with a time of 46.42.

Henrich took sixth place in the shot put with a 41-11.5.

Reese took sixth place in the 1600-meter run with a time of 5:37.7.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness