Weather Forecast

Close
Advertisement

Prep Bowl Results

Email

STATE TOURNAMENT

CLASS 9-MAN

QUARTERFINALS

1. Clinton-Graceville-Beardsley 46, Verndale 8

2. Stephen-Argyle Central 45, Orr 16

Advertisement

3. Nicollet 35, Grand Meadow 28

4. Ada-Borup 38, Cromwell 14

Friday, Nov. 20/Saturday, Nov. 21

SEMIFINALS

5. Stephen-Argyle Central 21, Clinton-Graceville-Beardsley 18

6. Nicollet 36, Ada-Borup 35

Friday, November 27

CHAMPIONSHIP

7. Stephen-Argyle Central 37, Nicollet 22

CLASS A

QUARTERFINALS

1. Adrian 27, St. Bernard's 21 (OT)

2. Fosston 49, East Central 7

3. Blooming Prairie 21, New Ulm Cathedral 8

4. Minneota 45, Barnesville 17

Friday, Nov. 20/Saturday, Nov. 21

SEMIFINALS

5. Adrian 14, Fosston 7

6. Minneota 49, Blooming Prairie 26

Friday, November 27

CHAMPIONSHIP

7. Minneota 42, Adrian 21

CLASS AA

QUARTERFINALS

1. Luverne 27, Gibbon-Fairfax-Winthrop 0

2. Moose Lake/Willow River 41, Hawley 35 (OT)

3. Waterville-Elysian-Morristown 20, Caledonia 13

4. Eden Valley-Watkins 41, Pierz 7

Friday, Nov. 20/Saturday, Nov. 21

SEMIFINALS

5. Moose Lake/Willow River 27, Luverne 21

6. Waterville-Elysian-Morristown 21, Eden Valley-Watkins 20

Friday, November 27

CHAMPIONSHIP

7. Waterville-Elysian-Morristown 33, Moose Lake/Willow River 22

CLASS AAA

QUARTERFINALS

1. Glencoe-Silver Lake 6, DeLaSalle 3 (OT)

2. Mora 31, Pequot Lakes 14

3. Kasson-Manorville 46, Waseca 14

4. New London-Spicer 28, Minneapolis North Community 8

Friday, Nov. 20/Saturday, Nov. 21

SEMIFINALS

5. Glencoe-Silver Lake 28, Mora 0

6. New London-Spicer 34, Kasson-Manorville 14

Saturday, November 28

CHAMPIONSHIP

7. New London-Spicer 28, Glencoe-Silver Lake 21

CLASS AAAA

QUARTERFINALS

1. St. Thomas 20, Mahtomedi 15

2. Sartell-St. Stephen 27, Bemidji 6

3. Mankato W 31, Northfield 20

4. Totino-Grace 56, Rogers 14

Friday, Nov. 20/Saturday, Nov. 21

SEMIFINALS

5. Sartell-St. Stephen 31, St. Thomas 29

6. Totino-Grace 35, Mankato W 0

Saturday, November 28

CHAMPIONSHIP

7. Totino-Grace 45, Sartell-St. Stephen 7

CLASS AAAAA

QUARTERFINALS

1. Cretin-Derham Hall 27, Eastview 24

2. Brainerd 34, Centennial 28 (OT)

3. Mounds View 21, Lakeville N 17

4. Eden Prairie 7, Wayzata 3

Friday, Nov. 20/Saturday, Nov. 21

SEMIFINALS

5. Cretin-Derham Hall 45, Brainerd 19

6. Eden Prairie 17, Mounds View 0

Friday, November 27

CHAMPIONSHIP

7. Cretin-Derham Hall 16, Eden Prairie 5

Advertisement
Advertisement
Advertisement