Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, and Schedules

Email

Wrestling

Thursday, December 18

YME 40, Marshall 18

Milaca 31, NL-Spicer 29

WACONIA TRIANGULAR

BOLD 40, Watertown-M 17

Advertisement

BOLD 42, Waconia 26

LQPV/D-B TRIANGULAR

Adrian 31, LQPV/D-B 22

Adrian 60, Montevideo 9

LQPV/D-B 69, Montevideo 9

KIMBALL TRIANGULAR

Browerville/EV-W 49, B-B-E 24

Kimball 37, B-B-E 24

Tuesday, December 16

Benson 57, Morris/H/C-A 11

BOLD 36, Paynesville 31

K-M-S 56, MACCRAY 15

A-C-GC QUAD

EV-Watkins 45, B-B-E 18

B-B-E 45, RCW 36

A-C-GC 42, EV-Watkins 15

A-C-GC 57, RCW 18

Saturday, December 13

WEST CENTRAL AREA INVITE

(1) LQPV/Dawson-Boyd - 175; (2) Alexandria - 173; (3) Greenbush-Middle River/Badger - 170; (4) Fergus Falls - 158; (5) Border West - 132; (6) Browerville/Eagle Valley - 118; (7) Mille Lacs - 87.5; (8) Otter Tail Central - 86.5; (9) Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta - 78; (10) West Central Area/Ashby - 72; (11) Lake Park-Audubon - 37; (12) Ortonville - 23

BRAINERD INVITE:

(1) Foley - 290.5; (2) Little Falls - 162; (3) BOLD - 161; (4) Frazee - 136; (5) Brainerd/Pillager - 128; (6) Pierz - 103; (7) Grand Rapids - 99.5; (8) Becker - 80.5; (9) Burnsville - 79; (10) Bemidji - 75.5; (11) Pequot Lakes/Pine River/Backus - 70.5; (12) Royalton - 63; (13) Osakis - 61; (14) Staples-Motley - 57

ST JAMES INVITE:

(1) Minneota - 221; (2) St. James - 184.5; (3) Lake Crystal/Wellcome Memorial - 174; (4) Wabasso; (5) Paynesville; (6) LeSueur-Henderson; (7) DeLaSalle; (8) Fridley

JACKSON COUNTY INVITE:

(1) Windom/Mountain Lake/Butterfield-Odin - 188.5; (2) Adrian - 186; (3) Jackson County Central - 160; (4) Sioux City East & Madelia/Truman/Martin Luther - 131 each; (6) Stewartville - 124; (7) Eagan - 209; (8) Fulda/Murray County Central - 107; (9) Wabasha-Kellogg - 73.5; (10) Worthington/Round Lake-Brewster - 69.5; (11) Redwood Valley - 57.5; (12) Martin County West - 55; (13) Montevideo - 54; (14) Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove - 46.5; (15) Fairmont - 36; (16) Luverne - 19

Friday, December 12

A-C-GC 43, Litchfield 21

WILLMAR CARDINAL CLASSIC:

(1) Kerkhoven-Murdock-Sunburg - 205.0; (2) Minnewaska - 178.5; (3) Benson - 171.0; (4) Yellow Medicine East - 163.0; (5) Willmar - 133.0; (6) Eden Valley-Watkins _ 113.0; (7) Sauk Centre - 106.5

Girls' Basketball

Thursday, December 18

Morris/C-A 79, LQPV 58

Montevideo 63, BOLD 36

A-C-GC 76, Paynesville 45

Benson 56, Minnewaska 47

NL-Spicer 65, SC Cathedral 46

K-M-S 79, CMCS 64

Dawson-Boyd 52, RCW 34

Hancock 47, Underwood 38

Tuesday, December 16

Morris/C-A 61, Osakis 45

CMCS 65, BOLD 29

YME 69, RCW 67

Hutchinson 59, A-C-GC 50

NL-Spicer 46, Albany 36

Zimmerman 48, Milaca 44 OT

Upsala 50, LP-GE 47

Sauk Centre 61, SC Cathedral 30

B-E 72, Melrose 36

Willmar 70, Alexandria 58

Fergus 45, Sartell-St Stephen 44

Breckenridge 57, Ulen-H 32

B-B-E 61, Pierz 55

Dawson-Boyd 58, MACCRAY 55

WCA 66, Barnesville 40

Hancock 69, Wheaton/H-N 35

Saturday, December 13

Morris/C-A 51, Milbank 38

NL-Spicer 61, Litchfield 43

Alexandria 65, Buffalo 48

Friday, December 12

Morris Area/C-A 81, Paynesville 36

Minnewaska 37, A-C-GC 35

LQPV 70, Benson 68

YME 65, BOLD 37

Hancock 43, Montevideo 37

NL-Spicer 66, Milaca 19

Sauk Centre 75, Albany 58

Long Prairie-GE 69, Mora 48

Foley 66, SC Cathedral 56

Osakis 98, Swanville 12

R-T-R 49, MACCRAY 45

Minneota 44, RCW 27

K-M-S 64, Lincoln HI 50

Ashby 54, Hillcrest 34

Brandon-E 65, Battle Lake 45

Minneota 44, RCW 27

Canby 51, Dawson-Boyd 49

Boys' Swimming

Thursday, December 18

Willmar 103, SC Apollo 73

Tuesday, December 16

Willmar 109, Montevideo 72

Saturday, December 13

FERGUS FALLS INVITE:

(1) Fergus Falls - 460; (2) Fargo South - 394; (3) Perham/New York Mills - 241; (4) Thief River Falls - 241; (5) Detroit Lakes - 196; (6) Park Rapids Area - 125; (7) Morris Area/Minnewaska Area - 103

Friday, December 12

Brainerd 104, Willmar 74

Boys' Basketball

Thursday, December 18

Morris Area 62, Ortonville 52

Willmar 62, Brainerd 45

SC Apollo 74, Fergus Falls 38

SR-Rice 72, Alexandria 59

K-M-S 94, Lincoln HI 69

B-B-E 62, Dawson-Boyd 46

Breckenridge 73, WCA 60

Tuesday, December 16

Morris Area 82, Montevideo 76

A-C-GC 71, Minnewaska 59

Paynesville 63, YME 32

NL-Spicer 100, Milaca 70

Melrose 56, LP-GE 50

Foley 65, Albany 60

SC Cathedral 70, Sauk Centre 58

Staples-M 86, Detroit Lakes 64

Willmar 78, New Ulm 61

Breckenridge 77, Ulen-H 23

Dawson-Boyd 73, Lakeview 54

MACCRAY 79, CMCS 48

Osakis 63, Eagle Valley 55

C-G-B 74, B-E 60

K-M-S 84, RCW 72

WCA 53, Barnesville 41

Hancock 85, Ashby 49

Saturday, December 13

NL-Spicer 87, Mora 76

Foley 61, Zimmerman 52

Wahpeton 55, Breckenridge 48

Friday, December 5

Wahpeton 72, Morris Area 67

A-C-GC 89, Osakis 64

B-B-E 63, Paynesville 49

Albany 77, Holdingford 67

MACCRAY 72, R-T-R 46

K-M-S 90, Hancock 77

C-G-B 79, C-T/Fairmount 62

Staples-Motely 66, Park Rapids 51

Tartan 62, Willmar 51

ROCORI 48, Fergus Falls 47

SC Tech 74, Alexandria 56

Breckenridge 73, E Grand Forks 56

Gymnastics

Thursday, December 18

NL-Spicer 129.9, LP-GE 110.25

Willmar 141, Sartell 139.975

Saturday, December 13

MORRIS AREA INVITE:

(1) New London-Spicer - 131.0; (2) Paynesville/Eden Valley-Watkins - 117.225; (3) Benosn/Kerkhoven-Murdock-Sunburg - 116.85; (4) Long Prairie-Grey Eagle - 112.325; (5) Morris Area - 110.00; (6) Ortonville - 104.3

Friday, December 12

Redwood Valley 135, NL-Spicer 130

Boys' Hockey

Thursday, December 18

Monticello 6, River Lakes 4

Tuesday, December 16

Morris Benson 7, Sleepy Eye 1

Alexandria 5, Willmar 0

Sauk Rapides-R 5, Fergus 4

River Lakes 4, SC Apollo 1

SC Tech 5, Brainerd 1

Wadena-DC 7, Prairie Centre 2

Detroit Lakes 3, Park Rapids/M/N 2

Little Falls 4, Sartell-Stephen 3

Saturday, December 13

Litchfield/D-C 6, River Lakes 3

New Ulm 3, Willmar 2

Prairie Centre 5, Minneapolis W 2

St Paul Saints 4, Park Rapids/M/N 2

Friday, December 12

Sauk Rapids 7, Willmar 0

Little Falls 4, Alexandria 3

Prairie Centre 7, Bagley/F/C-G 0

Redwood Valley 5, Luverne 2

Sauk Rapids-Rice 7, Willmar 0

Girls' Hockey

Thursday, December 18

Sartell/SR 6, Morris Benson 4

Tuesday, December 16

Alexandria 7, WIllmar 3

SC Icebreakers 2, River Lakes 0

Brainerd/LF 7, SC Tech 0

Marshall 1, Litchfield/D-C 0

New Ulm 8, Luverne 2

N Wright County 4, Sartell/SR 0

Park Rapids/M/N 1, Detroit Lakes 0

Saturday, December 13

Morris Benson 9, Windom 2

Mankato West 7, Willmar 6

Bemidji 4, Fergus Falls 2

Friday, December 12

River Lakes 4, St. Cloud Tech 1

Fergus Falls 5, Sartell/SR 3

Luverne 8, Redwood Valley 1

Moorhead 2, Alexandria 1

River Lakes 4, SC Tech 1

Armstrong 4, Brainerd/LF 1

Rogers 8, Litchfield/D-C 0

Women's

Swimming & Diving

Friday, December 12

Concordia 145, UM-Morris 83

UMAC Men's Basketball

Thursday, December 18

Concordia 88, Northwestern 84

Dakota Wesleyan 94, Presentation 69

Saturday, December 13

Dubuque 82, Martin Luther 79

Finlandia 76, St Scholastica 75

Northwestern 76, Augsburg 74

Black Hills 86, Presentation 72

Friday, December 12

UM-Morris 69, North Central 57

Luther 74, Crown 34

Martin Luther 86, Central (Pella) 74

SD Tech 72, Presentation 48

UMAC Women's Basketball

Saturday, December 13

UM-Morris 101, North Central 33

Central (Pella) 75, Martin Luther 73

Black Hills 83, Presentation 67

Waldorf 100, Bethany 89

Friday, December 12

SC Tech 85, Presentation 60

Wednesday, December 10

UM-Morris 74, Jamestown 55

UW-Superior 62, Northwestern 50

Tuesday, December 9

Waldorf 75, Martin Luther 59

Valley City 84, Presentation 58

Bethany 96, North Central 23

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness