Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email

Prep Baseball

Thursday, April 17

Minnewaska 14, Morris Area 4

Atwater-Cosmos-GC 6, Yellow Medicine East 4

Montevideo 10, Benson 6

Advertisement

St. Cloud Cathedral 6, New London-Spicer 1

Albany 15, Paynesville 1

Renville County West 9, MACCRAY 8

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 8, Dawson-Boyd 7

K-M-S 11, Dawson-Boyd 2

Tuesday, April 15

Minnewaska 12, Benson 11

Prep Softball

Thursday, April 17

Benson-Hancock 2, Morris Area 0

Yellow Medicine East 9, Montevideo 5

Minnewaska 4, Lac qui Parle Valley 0

Atwater-Cosmos-Grove City 4, BOLD 2

Paynesville 3, Sauk Centre 0

New London-Spicer 15, Melrose 2

Belgrade-Brooten-Elrosa 8, Eden Valley-W 1

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 5, T-M-B 1

K-M-S 11, Tracy-Milroy-Balaton 9

Tuesday, April 15

Minnewaska 8, Morris Area 5

Yellow Medicine East 12, Atwater-Cosmos-GC 6

Benson/Hancock 5, Montevideo 2

Lakeview 8, Renville County West 5

Renville County West 12, Lakeview 11

Monday, April 14

Minnewaska 7, Osakis 3

Girls' Golf

Thursday, April 17

MONTEVIDEO: (1) Marshall - 382; (2) Minneota - 422; (3) Lac qui Parle Valley - 440; (4) Lakeview - 441; (5) Montevideo - 456; (6) Dawson-Boyd - 479; (7) Yellow Medicine - Inc.

Monday, April 14

BENSON: (1) Minnewaska Area - 171; (2) Benson/KMS - 223; (3) Lac qui Parle Valley - 237; (4) BOLD - 251; (5) Morris Area - 257; (6) Montevideo - 260; (7) Yellow Medicine East and Atwater-Cosmos-Grove City - Inc.

Boys' Golf

Thursday, April 17

OLIVIA: (1) Minnewaska Area - 165; (2) Benson/KMS - 165; (3) Montevideo - 169; (4) Yellow Medicine East - 177; (5) BOLD - 180; (6) Lac qui Parle Valley - 188; (7) Atwater-Cosmos-Grove City - 190; (8) Morris Area - 200

MELROSE: (1) Pierz - 165; (2) Paynesville - 177; (3) Sauk Centre - 184; (4) Melrose - 187; (5) Osakis - 192; (6) Belgrade-Brooten-E - 195

Boys' Track & Field

Thursday, April 17

PELICAN RAPIDS: (1) Morris Area - 124.5; (2) West Central Area - 99; (3) Pelican Rapids - 96.5; (4) Frazee - 86; (5) Clinton-Graceville-Beardsley/Chokio-Alberta - 53; (6) New York Mills - 42; (7) Hillcrest Lutheran Academy - 40

Tuesday, April 15

MORRIS INVITE: (1) Benson/Kerkhoven-Murdock-Sunburg - 92; (2) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd - 82.5; (3) Morris Area - 65.5; (4) West Central Area - 62; (5) Parkers Prairie - 46; (6) Clinton-Graceville-Beardsley/Chokio-Alberta - 43; (7) Minnewaska Area - 36; (8) Wheaton/Herman-Norcross - 33; (9) Ortonville - 26; (10) Ashby/Brandon-Evansville - 8; (11) Hancock - 2

BOLD/BLH INVITE: (1) MACCRAY - 189.25; (2) BOLD/Buffalo Lake-Hector - 156; (3) Atwater-Cosmos-Grove City - 129; (4) Renville County West - 67; (5) Sleepy Eye - 61.75; (6) Central Minnesota Christian School - 37

MARSHALL INVITE: (1) Montevideo - 73; (2) Yellow Medicine East - 58; (3) Marshall - 45

B-B-E INVITE: (1) New London-Spicer - 75; (2) Paynesville - 64; (3) Eden Valley-Watkins-Kimball - 63; (4) Osakis - 43; (5) Belgrade-Brooten-Elrosa - 39

Girls' Track & Field

Thursday, April 17

PELICAN RAPIDS: (1) Clinton-Graceville-Beardsley/Chokio-Alberta - 103; (2) Frazee - 101; (3) West Central Area - 78; (4) New York Mills - 71; (5) Pelican Rapids - 62; (6) Morris Area - 58; (7) Hillcrest Lutheran Academy - 45; (8) Park Christian - 35

Tuesday, April 15

MORRIS INVITE: (1) Benson/Kerkhoven-Murdock-Sunburg - 110; (2) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd - 80; (3) Clinton-Graceville-Beardsley/Chokio-Alberta - 68; (4) Minnewaska Area - 48; (5) Ortonville - 47; (6) Ashby/Brandon-Evansville - 37; (7) Hancock - 34: (8) West Central Area - 28; (9) Wheaton/Herman-Norcross - 26; (10) Morris Area - 13; (11) Parkers Prairie - 7

BOLD/BLH INVITE: (1) Renville County West - 176; (2) BOLD/Buffalo Lake-Hector - 143; (3) Sleepy Eye - 113.5; (4) Atwater-Cosmos-Grove City - 107.5; (5) Central Minnesota Christian School - 69; (6) MACCRAY - 45

MARSHALL INVITE: (1) Montevideo - 77; (2) Marshall - 58; (3) Yellow Medicine East - 41

B-B-E INVITE: (1) Paynesville - 92; (2) Eden Valley-Watkins-Kimball - 68; (3) Osakis - 50; (4) New London-Spicer - 40; (5) Belgrade-Brooten-Elrosa - 25

UMAC Women's Tennis

Saturday, April 12

St. Mary's 7, Martin Luther 2

UMAC Men's Tennis

Monday, April 14

Martin Luther 5, Bethany Lutheran 4

UMAC Baseball

Tuesday, April 15

Mayville State 13, UM-Morris 3

Mayville State 10, UM-Morris 2

Bethel 2, Northwestern 1

Bethel 4, Northwestern 3

Monday, April 14

Martin Luther 28, Trinity 4

Martin Luther 10, Trinity 4

UMAC Softball

Wednesday, April 16

UM-Morris 10, Presentation 8

UM-Morris 15, Presentation 5

Bethnay Lutheran 14, Martin Luther 6

Martin Luther 9, Bethany Lutheran 3

UM-Duluth 9, St. Scholastica 1

Saturday, April 12

Northland 12, Martin Luther 1

Northland 11, Martin Luther 1

Advertisement
Advertisement
Advertisement