Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email Sign up for Breaking News Alerts
Morris,Minnesota 56267 http://www.morrissuntribune.com/sites/all/themes/morrissuntribune_theme/images/social_default_image.png
Morris Sun Tribune
320-589-4357 customer support
Scores, Standings, & Schedules
Morris Minnesota 607 Pacific Avenue 56267

Boys' Track & Field

Tuesday, April 22

MORRIS INVITE: (1) Paynesville - 156; (2) Morris Area - 142; (3) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd - 139; (4) Benson/Kerkhoven-Murdock-Sunburg - 108

Advertisement
Advertisement

BOLD/BLH INVITE: (1) Yellow Medicine East - 192; (2) MACCRAY - 175; (3) BOLD/Buffalo Lake-Hector - 138; (4) Cedar Mountain/Comfry/Springfield - 97; (5) Lakeview - 46; (6) Sleepy Eye - 35

ATWATER-COSMOS-GROVE CITY: (1) Montevideo - 170; (2) Hutchinson - 138; (3) Atwater-Cosmos-Grove City - 83; (4) Renville County West - 58; (5) Belgrade-Brooten-Elrosa - 52; (6) Minnewaska - 51

Thursday, April 17

PELICAN RAPIDS: (1) Morris Area - 124.5; (2) West Central Area - 99; (3) Pelican Rapids - 96.5; (4) Frazee - 86; (5) Clinton-Graceville-Beardsley/Chokio-Alberta - 53; (6) New York Mills - 42; (7) Hillcrest Lutheran Academy - 40

MINNEWASKA: (1) Breckenridge/Campbell-Tintah - 166; (2) Minnewaska - 72; (3) Ashby/Brandon-Evansville - 50; (4) Ortonville - 47; (5) Hancock - 17

NEW LONDON-SPICER: (1) Foley - 209; (2) New London-Spicer - 165.5; (3) Atwater-Cosmos-Grove City - 124; (4) Renville County West - 78.5; (5) St. Cloud Christian - 28

Boys' Golf

Thursday, April 24

APPLETON: (1) Minnewaska Area - 167; (2) Benson/KMS - 169; (3) BOLD - 172; (4) Morris Area - 180; (5) Montevideo - 181 & Yellow Medicine East - 181; (7) Atwater-Cosmos-Grove City - 182; (8) Lac qui Parle Valley - 184

Tuesday, April 22

PAYNESVILLE: (1) St. Cloud Cathedral - 155; (2) Albany - 171; (3) New London-Spicer - 172; (4) Foley - 179; (5) Paynesville - 186; (6) Sauk Centre - 187; (7) Melrose - 195; (8) Long Prairie-Grey Eagle - 205

Saturday, April 19

MINNEWASKA: (1) St. Cloud Cathedral - 312; (2) Alexandria - 329; (3) Minnewaska 1 - 343; (4) Ortonville - 350; (5) Paynesville - 376; (6) Morris Area - 385; (7) Belgrade-Brooten-Elrosa - 387; (8) Minnewaska 2 - 394; (9) Foley - 441

Girls' Track & Field

Tuesday, April 22

MORRIS INVITE: (1) Paynesville - 178.5; (2) Benson/Kerkhoven-Murdock-Sunburg - 154;

(3) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd - 143.33; (4) Morris Area - 69.17

BOLD/BLH INVITE: (1) BOLD/Buffalo Lake-Hector - 154; (2) Cedar Mountain/Comfry/Springfield - 138; (3) Yellow Medicine East - 122; (4) Wabasso - 104; (5) Sleepy Eye - 96; (6) MACCRAY - 45; (7) Lakeview - 22

ATWATER-COSMOS-GROVE CITY: (1) Hutchinson - 157; (2) Montevideo - 129.5; (3) Renville County West - 111; (4) Minnewaska - 70; (5) Atwater-Cosmos-Grove City - 46.25; (6) Belgrade-Brooten-Elrosa - 34.25

Thursday, April 17

PELICAN RAPIDS: (1) Clinton-Graceville-Beardsley/Chokio-Alberta - 103; (2) Frazee - 101; (3) West Central Area - 78; (4) New York Mills - 71; (5) Pelican Rapids - 62; (6) Morris Area - 58; (7) Hillcrest Lutheran Academy - 45; (8) Park Christian - 35

MINNEWASKA: (1) Breckenridge/Campbell-Tintah - 98; (2) Minnewaska - 90; (3) Hancock - 80; (4) Ashby/Brandon-Evansville - 74; (5) Ortonville - 15

NEW LONDON-SPICER: (1) Renville County West - 191.33; (2) New London-Spicer - 159.67; (3) Foley - 145.5; (4) Atwater-Cosmos-Grove City - 100.5; (5) St. Cloud Christian - 24

Girls' Golf

Tuesday, April 22

SAUK CENTRE: (1) St. Cloud Cathedral - 185; (2) Albany - 186; (3) Sauk Centre - 206; (4) Long Prairie-Grey Eagle - 207; (5) Melrose - 215; (6) New London-Spicer - 228; (7) Paynesville - 235; (8) Foley - 260

Monday, April 21

GRANITE FALLS: (1) Minnewaska Area - 154; (2) Benson/KMS - 206; (3) BOLD - 207; (4) Lac qui Parle Valley - 210; (5) Montevideo - 223; (6) Yellow Medicine East - 232(7) Morris Area - 309; (8) Atwater-Cosmos-Grove City - Incomplete

Saturday, April 19

BENSON: (1) Litchfield - 400; (2) Benson/KMS - 405; (3) Willmar - 407; (4) Lac qui Parle Valley - 427; (5) BOLD - 432; (6) Morris Area - 494; (7) New London-Spicer - 502; (8) Renville County West - 503; (9) MACCRAY - 525; (10) Atwater-Cosmos-Grove City, Belgrade-Brooten-Elrosa, Ortonville, Osakis - Incomplete

Prep Baseball

Thursday, April 24

Minnewaska 3, Montevideo 2

Wheaton/Herman-Norcross 8, Hancock 2

Wednesday, April 23

Belgrade-Brooten-Elrosa 7, Holdingford 6

Tuesday, April 22

Morris Area 13, Yellow Medicine East 3

Atwater-Cosmos-Grove City 6, Minnewaska 1

Montevideo 10, BOLD 4

Benson 10, Lac qui Parle Valley 2

Paynesville 3, New London-Spicer 0

Melrose 9, Sauk Centre 7

Foley 4, Long Prairie-Grey Eagle 0

Albany 2, St. Cloud Cathedral 1

MACCRAY 8, Dawson-Boyd 5

Pelican Rapids 3, West Central Area 2

Brandon-Evansville 13, Hancock 10

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 9, Chokio-Alberta 8

Monday, April 21

Yellow Medicine East 6, Montevideo 5

Yellow Medicine East 5, Montevideo 1

Long Prairie-Grey Eagle 1, Albany 0

MACCRAY 3, Lakeview 1

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 12, Minneota 2

Chokio-Alberta/H-N 8, West Central Area 7

Brandon-Evansville 13, Hancock 10

Saturday, April 19

Marshall 7, Lac qui Parle Valley 5

Willmar 10, Lac qui Parle Valley 0

Friday, April 18

Montevideo 9, Lac qui Parle Valley 4

BOLD 20, Cedar Mt/Comfrey 7

Paynesville 19, Atwater-Cosmos-Grove City 2

Melrose 6, Minnewaska 3

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 13, NL-Spicer 10

MACCRAY 4, Minneota 2

Clinton-Graceville-Beardsley 8, Dawson-Boyd 7

Belgrade-Brooten-Elrosa 9, Pierz 4

Renville County West 8, Buffalo Lake-Hector 4

Brandon-Evansville 15, West Central Area 7

Chokio-Alberta 6, Hillcrest Lutheran 0

Prep Softball

Thursday, April 24

Montevideo 5, Morris Area 3

Long Prairie-Grey Eagle 7, Paynesville 5

Paynesville 10, Long Prairie-Grey Eagle 0

Tuesday, April 15

Yellow Medicine East 10, Lac qui Parle 4

Minnewaska 4, Montevideo 0

Sauk Centre 6, New London-Spicer 4

Paynesville 16, Melrose 1

MACCRAY 2, Tracy-Milroy-Balaton 1

MACCRAY 5, Tracy-Milroy-Balaton 2

Kerkhoven-Murdock-S 13, Minneota/Canby 2

Belgrade-B-E 4, Howard Lake-W-W 2

Renville County West 27, Lincoln County 7

Renville County West 22, Lincoln County 6

West Central Area 9, Pelican Rapids 8

Chokio-Alberta/Herman-Norcross 12, Ortonville 2

Monday, April 21

Yellow Medicine East 5, Morris Area 3

Montevideo 4, BOLD 3

St. Cloud Cathedral 6, Albany 3

MACCRAY 4, Dawson-Boyd 1

Dawson-Boyd 9, MACCRAY 6

Saturday, April 19

MACCRAY 2, Lac qui Parle Valley 0

Montevideo 6, MACCRAY 4

Benson/Hancock 8, Murray County 4

DeLaSalle 12, Benson/Hancock 1

Benson/Hancock 10, Edgerton 1

Minnewaska 5, Brandon-Evansville 4

Minnewaska 2, Long Prairie-Grey Eagle 1

Otter Tail Central 11, Atwater-C-G 2

Atwater-C-G 4, Kerkhoven-M-S 2

Brandon-Evansville 4, Long Prairie-GE 2

Otter Tail Central 8, Kerkhoven-M-S 3

Otter Tail Central 6, Minnewaska 2

Kerkhoven-M-S 5, Long Prairie-GE 4

UMAC Women's Tennis

Tuesday, April 22

Northwestern 9, Bethany Lutheran 0

Martin Luther 7, UM-Morris 2

Sunday, April 20

St. Scholastica 9, UM-Morris 0

Saturday, April 19

St. Scholastica 9, Bethany Lutheran 0

UMAC Men's Tennis

Tuesday, April 22

Northwestern 8, Bethany Lutheran 1

Martin Luther 5, UM-Morris 4

Sunday, April 20

St. Scholastica 8, UM-Morris 1

Saturday, April 19

St. Scholastica 9, Bethany Lutheran 0

St. Scholastica 8, Martin Luther 1

Monday, April 14

Martin Luther 5, Bethany Lutheran 4

UMAC Baseball

Tuesday, April 22

Northwestern 11, Crown College 2

Valley City State 20, Presentation 13

Monday, April 21

SDSU 22, Presentation 3

Saturday, April 19

Bethany Lutheran 10, UM-Morris 0

Bethany Lutheran 13, UM-Morris 1

Martin Luther 5, Presentation 4

Martin Luther 8, Presentation 4

Friday, April 18

Northland 11, Crown College 2

Presentation 3, Martin Luther 1

Tuesday, April 15

Mayville State 13, UM-Morris 3

Mayville State 10, UM-Morris 2

Bethel 2, Northwestern 1

Bethel 4, Northwestern 3

Monday, April 14

Martin Luther 28, Trinity 4

Martin Luther 10, Trinity 4

UMAC Softball

Tuesday, April 22

Northland 20, Crown College 2

St. Scholastica 28, Crown College 0

Northwestern 4, St. Scholastica 1

Northwestern 9, Northland 8

Monday, April 21

UM-Morris 16, Martin Luther 6

Northland 8, Presentation 2

Northland 21, Presentation 4

Sunday, April 20

Northland 8, UM-Morris 0

Northland 12, UM-Morris 3

St. Scholastica 10, Presentation 0

St. Scholastica 18, Presentation 1

Saturday, April 19

St. Scholastica 11, UM-Morris 6

St. Scholastica 9, UM-Morris 6

Martin Luther 6, Crown College 0

Martin Luther 9, Crown College 0

Wednesday, April 16

UM-Morris 10, Presentation 8

UM-Morris 15, Presentation 5

Bethnay Lutheran 14, Martin Luther 6

Martin Luther 9, Bethany Lutheran 3

UM-Duluth 9, St. Scholastica 1

Advertisement
news@morrissuntribune.com
Advertisement
Advertisement
randomness