Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email

Prep Baseball

Monday, May 19

Montevideo 11, Morris Area 2

Atwater-Cosmos-Grove City 7, Benson 4

Atwater-Cosmos-Grove City 20, Benson 5

Advertisement

Belgrade-Brooten-Elrosa 1, Minnewaska 0

Pipestone 8, Lac qui Parle Valley 2

Pipestone 13, Lac qui Parle Valley 3

Lakeview 11, Yellow Medicine East 1

Tracy-Milroy-Balaton 17, Central MN Christian 0

Saturday, May 17

Montevideo 10, Pipestone 6

Pipestone 14, Montevideo 4

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 9, Lakeview 2

Renville County West 18, Minneota 0

Friday, May 16

Morris Area 8, Lac qui Parle Valley 7

Atwater-Cosmos-Grove City 10, BOLD 9

Atwater-Cosmos-Grove City 10, BOLD 0

Benson 13, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 3

Minnewaska 14, West Central Area 3

MACCRAY 6, Yellow Medicine East 2

Melrose 6, New London-Spicer 2

Renville County West 9, Tracy-M-B 4

Belgrade-Brooten-Elrosa 12, Kimball 2

Thursday, May 15

Montevideo 10, Minnewaska 8

Lac qui Parle Valley 10, Yellow Medicine East 1

Lac qui Parle Valley 8, Yellow Medicine East 3

Sauk Centre 3, New London-Spicer 2

Paynesville 8, Melrose 7

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 9, Renville Cty W 1

MACCRAY 16, Central MN Christian 2

Belgrade-Brooten-Elrosa 4, Browerville/EV 3

Wheaton/Herman-Norcross 4, Hillcrest 1

Brandon-Evansville 10, Ashby 5

Clinton-Graceville-Beardsley 7, Ashby 6

Wednesday, May 14

Montevideo 7, BOLD 1

New London-Spicer 12, Long Prairie-GE 5

Tuesday, May 13

Yellow Medicine East 6, Morris Area 5 - (9)

Lac qui Parle Valley 8, Benson 6

Atwater-Cosmos-Grove City 13, Minnewaska 7

Paynesville 13, New London-Spicer 0

Howard Lake-W-W 14, Belgrade-B-E 6

Howard Lake-W-W 4, Belgrade-B-E 0

West Central Area 5, Frazee 4

Clinton-Graceville-Beardsley 4, Hancock 2

Hancock 13, Clinton-Graceville-Beardsley 3

Amateur Baseball

Wednesday, May 13

Morris Eagles 4, New London-Spicer 1

Sunday, May 11

Morris Eagles 11, Wheaton Walleyes 2

Sunday, May 4

Raymond Rockets 3, Morris Eagles 1

Prep Softball

CLASS 3A SOFTBALL - NORTH

Tuesday, May 20

Game 1: #1 C-A/H-N vs C-G-B/Ortonville#4 Game 2: MACCRAY vs #5 RCW

Game 3: #4 Morris Area vs #6 D-B

Game 4: #2 K-M-S vs #7 Wheaton

Game 9: Winners 1 & 2

Game 10: Winners 3 & 4

Game 13: Losers 1 & 2

Game 14: Losers 3 & 4

CLASS 3A SOFTBALL - SOUTH

Tuesday, May 20

Game 5: #1 Wabasso vs Lakeview/SWU

Game 6: #4 Edgerton vs #5 Windom

Game 7: #4 Murray County vs #6 Adrian

Game 8: #2 RRC/WWG vs #7 T-M-B

Game 11: Winners 5 & 6

Game 12: Winners 7 & 8

Game 15: Losers 5 & 6

Game 16: Losers 7 & 8

Monday, May 19

MACCRAY 14, Lakeview 0

MACCRAY 12, Lakeview 1

Friday, May 16

Lac qui Parle Valley 1, BOLD 0

BOLD 6, Lac qui Parle Valley 5

Minnewaska 5, Sauk Centre 4

New London-Spicer 3, Montevideo 0

Belgrade-Brooten-Elrosa 5, Holdingford 3

Thursday, May 15

Benson/Hancock 4, Yellow Medicine East 2

Benson/Hancock 8, Yellow Medicine East 7

BOLD 4, Montevideo 0

New London-Spicer 7, Albany 4

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 8, Renville Cty W 0

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 10, Renville CW 0

Redwood Valley 6, Marshall 5

Redwood Valley 6, Marshall 4

Ashby 10, Chokio-Alberta/Herman-Norcross 0

Hillcrest Lutheran 15, Ortonville 2

Hillcrest 10, Clinton-Graceville-Beardsley 1

Wednesday, May 14

Chokio-Alberta/Herman-Norcross 10, Wheaton 3

Tuesday, May 13

Morris Area 9, BOLD 4

BOLD 4, Morris Area 3

Yellow Medicine East 10, Lac qui Parle Valley 3

Montevideo 10, Minnewaska 4

Benson/Hancock 10, Atwater-Cosmos-GC 3

Atwater-Cosmos-GC 1, Benson/Hancock 0

Paynesville 11, Melrose 0

Sauk Centre 11, New London-Spicer 5

St. Cloud Cathedral 11, Long Prairie-Grey Eagle 1

Albany 8, Foley 5

Belgrade-Brooten-Elrosa 6, Howard Lake-W-W 4

West Central Area 5, Frazee 2

Hillcrest 2, Chokio-Alberta/Herman-Norcross 1

Girls' Golf

Thursday, May 15

WCC-NORTH: (1) Albany - 175; (2) St. Cloud Cathedral - 179; (3) Long Prairie-Grey Eagle - 202; (4) Sauk Centre - 206; (5) Melrose - 216; (6) New London-Spicer - 220; (7) Paynesville - 226; (8) Foley - 258

Boys' Track & Field

Thursday, May 15

WEST CENTRAL CONFERENCE SOUTH:

(1) Montevideo - 144; (2) Morris Area - 114; (3) Yellow Medicine East - 108; (4) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd - 101; (5) BOLD/BL-H - 97; (6) Benson/Kerkhoven-Murdock-Sunburg - 65; (7) Atwater-Cosmos-Grove City - 55;

(8) Minnewaska Area - 14

Girls' Track & Field

Thursday, May 15

WEST CENTRAL CONFERENCE SOUTH:

(1) Benson/Kerkhoven-Murdock-Sunburg - 157.50; (2) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd - 132; (3) Montevideo - 120; (4) Minnewaska Area - 76; (5) Atwater-Cosmos-Grove City - 66.50; (6) Yellow Medicine East - 51;

(7) Morris Area - 50; (8) BOLD/BL-H - 49

Boys' Golf

Thursday, May 15

BENSON: (1) Benson/KMS - 163;

(2) Minnewaska Area - 166; (3) BOLD - 173; (4) Yellow Medicine East - 174; (5) Lac qui Parle Valley - 179; (6) Montevideo - 180;

(7) Morris Area - 185; (8) Atwater-Cosmos-Grove City - 192

WCC-NORTH: (1) St. Cloud Cathedral - 155; (2) New London-Spicer - 158; (3) Albany - 165; (4) Foley - 170; (5) Sauk Centre 172;

(6) Paynesville - 175; (7) Melrose - 185;

(8) Long Prairie-Grey Eagle - incomplete

Wednesday, May 14

BENSON: (1) New London-Spicer - 320;

(2) Dawson-Boyd - 324; (3) Ortonville - 330; (4) ROCORI - 337; (5) Benson/KMS - 342;

(6) BOLD - 347; (8) Lac qui Parle Valley - 368; (9) Yellow Medicine East - 369; (10) Morris Area - 376; (11) Osakis - 377; (12) Belgrade-Brooten-Elrosa - 383; (13) MACCRAY - 406;

(14) Minneota - 408; (15) Renville County West - 425

Tuesday, May 13

MORRIS: (1) Minnewaska - 163; (2) BOLD - 174; (3) Benson/KMS - 175; (4) Montevideo - 178; (5) Lac qui Parle Valley - 185; (6) Morris Area - 191; (7) Yellow Medicine East - 189;

(4) Atwater-Cosmos-Grove City - 201

Advertisement
Advertisement
Advertisement