Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email

Prep Baseball

CLASS A STATE TOURNAMENT

Thursday, June 12

Red Lake Falls 5, Browerville 1

Southland 5, Mayer Lutheran 0

Advertisement

Hawley 7, Cherry 1

Wabasso 6, New Ulm Cathedral 4

SEMIFINALS

Southland 5, Red Lake Falls 1

Wabasso 8, Hawley 7

CONSOLATION

Browerville/Eagle Valley 12, Mayer Lutheran 5

New Ulm Cathedral 7, Cherry 0

Friday, June 13

CHAMPIONSHIP

Wabasso 5, Southland 2

THIRD PLACE

Hawley 11, Red Lake Falls 8

CONSOLATION

New Ulm Cathedral 9, Browerville/EV 1

CLASS AA STATE TOURNAMENT

Thursday, June 12

St. Anthony Village 6, Holy Family Catholic 3

Thief River Falls/Goodridge 3, Albany 2

Winona Cotter 6, Mora 2

Annandale 10, Pipestone Area 7

SEMIFINALS

St. Anthony Village 9, Thief River/Goodridge 8

Annandale 6, Winona Cotter 4

CONSOLATION

Albany 7, Holy Family Catholic 0

Pipestone Area 7, Mora 3

Friday, June 13

CHAMPIONSHIP

St. Anthony Village 10, Annandale 0

THIRD PLACE

Winona Cotter 13, Thief River/Goodridge 6

CONSOLATION

Albany 4, Pipestone Area 3 (8 innings)

CLASS AAA STATE TOURNAMENT

Thursday, June 12

Bloomington Jefferson 4, Rosemount 3

St. Michael-Albertville 4, John Marshall 2

Coon Rapids 5, Stillwater 2

Grand Rapids 1, Chaska 0

SEMIFINALS

Bloomington Jefferson 3, St. Michael 1

Coon Rapids 5, Grand Rapids 4

CONSOLATION

Rosemount 3, John Marshall 1

Chaska 9, Stillwater Area 3

Friday, June 13

CHAMPIONSHIP

Coon Rapids 6, Bloomington Jefferson 1

THIRD PLACE

Grand Rapids 7, St. Michael-Albertville 3

CONSOLATION

Chaska 9, Rosemount 0

VFW Baseball

Friday, June 13

Morris 12, Madison 8

Tuesday, June 10

Morris 5, Willmar One 4

Friday, June 6

Morris 11, Alexandria Two 0 (5 innings)

Legion Baseball

Monday, June 16

Morris 10, Bellingham 0

Thursday, June 12

Morris 2, Chokio 1

Monday, June 9

Morris 12, Clinton 2

Amateur Baseball

Friday, June 13

Appleton As 6, Morris Eagles 5 (10 innings)

Saturday, June 7

St. Cloud Ice 9, Morris Eagles 2

Morris Eagles 4, Soderville 1

Little League Baseball

Tuesday, June 10

Royals 6, Cardinals 0

Pirates 14, Red Sox 1

Angels 8, Twins 1

Mets 8, Cubs 4

Yankees 7, White Sox 6

Tigers 8, Orioles 6

Monday, June 9

Angels 3, Cardinals 3

Mets 7, Orioles 1

Pirates 12, Yankees 6

Tigers 1, Royals 0

White Sox 10, Cubs 7

Red Sox 7, Twins 6

Tuesday, June 3

Pirates 8, Angels 1

Twins 12, Cubs 6

Mets 7, Royals 4

Orioles 5, White Sox 4

Tigers 17, Red Sox 2

Yankees 0, Cardinals 0

Wednesday, May 28

Royals 8, Yankees 4

Babe Ruth Baseball

Thursday, June 12

Red 15, Gray 2

Black 16, Gray 3

Monday, June 9

Red 7, Black 6

Orange 10, Gray 6

Orange 10, Green 8

Tuesday, June 3

Orange 4, Gray 2 (8 innings)

Black 15, Green 9

Red 6, Green 0

Elementary Softball

Thursday, June 12

Engebretson 8, Otter Tail 8

Bank of the West 6, Ag Country 5

Sand & Gravel 8, Dairy Queen 3

Otter Tail 5, Dairy Queen 3 (shortened)

18U Softball

Tuesday, June 10

Alexandria 9, Willmar 2

Benson/Hancock 2, WIllmar 1

Minnewaska 4, Alexandria 3

Minnewaska 5, Dawson 4

14U Softball

Tuesday, June 10

Benson/Hancock 12, Morris 11

Morris 8, Benson/Hancock 5

Minnewaska 11, Dawson 0

Minnewaska 8, Dawson 7

RFC Volleyball

Varsity

Thursday, June 12

Hancock 2, Morris 1

Chokio-Alberta 3, C-G-B 0

Morris 3, Ortonville Juniors 0

Montevideo 3, Ortonville Seniors 0

B-Squad

Thursday, June 12

Hancock 2, Chokio-Alberta 1

Morris 3, C-G-B 0

RFC Boys' Basketball

B-Squad

Wednesday, June 11

Chokio-Alberta 67, Benson Two 55

Benson One 72, Hancock 32

Morris Black 66, Ortonville 35

Chokio-Alberta 77, Morris Orange 54

Junior High

Wednesday, June 11

Morris 79, Minnewaska 37

Chokio-Alberta 63, Benson Two 58

Benson One 56, WCA 47

RFC Girls' Basketball

B-Squad

Monday, June 9

Benson Nine 42, C-G-B 15

Benson Ten 40, Minnewaska 30

Morris Orange 49, Benson Nine 23

Hancock 54, Morris Black 53

WCA 46, LQPV 29

Junior High

Monday, June 9

Hancock 38, Morris Orange 17

Minnewaska 35, LQPV 33

Benson 54, WCA 19

Minnewaska 26, Morris Black 21

Tri-County Softball

Week 2 Results

Chris Athey Const. 10, State Farm 0

Chris Athey Const. 14, State Farm 12

Rusty Anchor 12, Headquarter's 7

Rusty Anchor 13, Headquarter's 1

Cities 7, New Horizons 6

New Horizons 6, Cities 5

Bartz Collision 14, Johnson Trucking 2

Johnson Trucking 7, Bartz Collision 2

Fridgen Excavating - Bye

Northwoods League

Monday, June 16

Mankato 10, Brainerd 2

Rochester 8, Duluth 7

La Crosse 9, Eau Claire 8

Wisconsin 6, Green Bay 0

St. Cloud 4, Alexandrai 0

Thunder Bay 3, Battle Creek 2

Waterloo 6, Madison 3

Thursday, June 12

St. Cloud 11, Battle Creek 4

Brainerd 1, Thunder Bay 0 (7 innings)

Thunder Bay 10, Brainerd 1 (7 innings)

Eau Claire 4, La Crosse 2

Mankato 3, Alexandria 1

Alexandria 3, Mankato 0 (7 innings)

Rochester 8, Duluth 2

Wisconsin 11, Green Bay 7

Wednesday, June 11

Battle Creek 15, St. Cloud 9

La Crosse 11, Eau Claire 6

Rochester 11, Duluth 0 (7 innings)

Madison 14, Waterloo 12

Wisconsin 10, Green Bay 1

Tuesday, June 10

Wisconsin 6, Eau Claire 2

Wisconsin 4, Eau Claire 3 (7 innings)

La Crosse 3, Alexandria 0

Thunder Bay 3, Madison 1

Mankato 5, Green Bay 3

Rochester 7, Battle Creek 5

St. Cloud 7, Duluth 2

Advertisement
Advertisement
Advertisement