Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email News Alerts

Northwoods League

Thursday, August 8

Alexandria 4, Duluth 1

Battle Creek 8, Waterloo 1

La Crosse 8, Madison 7

Advertisement
Advertisement

Mankato 2, Eau Claire 1

Thunder Bay 3, Rochester 2 (10)

St. Cloud 5, Brainerd 4 (10)

Wisconsin 6, Green Bay 1

Wednesday, August 7

Alexandria 6, Duluth 5 (X)

Brainerd 16, St. Cloud 3

Green Bay 12, Wisconsin 3

La Crosse 9, Madison 5

Eau Claire 12, Mankato 5

Thunder Bay 3, Rochester 2

Waterloo 4, Battle Creek 3

Tuesday, August 6

Alexandria 10, Rochester 4

Mankato 9, Brainerd 6

Duluth 8, Thunder Bay 7

St. Cloud 4, Eau Claire 0

La Crosse 8, Waterloo 5

Wisconsin 5, Battle Creek 1

Amateur Baseball

REGION 9C TOURNAMENT

Saturday, August 2

GAME 1: Madison 2, Clinton 1

GAME 2: Sacred Heart 8, Morris 4

GAME 3: Milroy 11, Ortonville 0

Sunday, August 3

GAME 4: Clinton 9, Morris 7

GAME 5: Ortonville 9, Madison 5

GAME 6: Milroy 6, Sacred Heart 0

Saturday, August 9 @ Morris

GAME 7: Ortonville vs Clinton - 1:30 p.m.

GAME 8: Sacred Heart vs Madison - 4:30

GAME 9: Winner 7 vs Winner 8 - 7:30 p.m.

Sunday, August 10 @ Morris

CHAMPIONSHIP:

Milroy vs Winner 9 - 2 p.m.

(Second game to follow if necessary)

VFW Baseball

DISTRICT 5 TOURNAMENT

Sunday, July 27

Alexandria 9, Morris 8

Willmar I 16, Madison 6

Willmar I 12, Morris 2

Saturday, July 26

Morris 4, Willmar I 1

Alexandria I def. Madison

Willmar I 8, Ortonville 4

Madison def. Alexandria II

Friday, July 25

Alexandria II 11, Montevideo 6

Ortonville 7, New London-Spicer 4

Tuesday, July 22

Morris 9, Montevideo 2

Willmar I 10, Alexandria II 0

Madison 11, Ortonville 1

Alexandria I 13, New London-Spicer 2

Viking Speedway

POINT LEADERS

As of Friday, August 8

Late Model

Jeff Hinkemeyer, St. Cloud - 363

Shaun Peterson, Alexandria - 332

Zach Johnson - Lowry, 330

Midwest Modified

Josh Thoennes, Carlos - 652

Brian Haben, Holloway - 553

Matt Smith - Morris, 552

Mod 4

Shayne Laske, Moorhead - 57

Corry Vammil, Lake Park - 54

Steve Stanton Jr., Alexandria - 52

Modified

Dennis Bitzan, Farwell - 484

Dale Mathison, Clearwater - 446

Jason Thoennes - Garfield, 438

Street Stock

Scott Horn, Wadena - 538

Mark Blom, Glenwood - 529

Jason Babcock, Horace, ND - 521

Super Stock

Larry Lund, Brandon - 443

Jon Stepan, Brandon - 433

Ron Host, Eagle Bend - 429

Legion Baseball

DISTRICT 7 TOURNAMENT Division II

NORTHWEST SECTION

Monday, July 21

Madison 8, Clinton 1

Bellingham 6, Morris 4

Thursday, July 24

Madison 17, Chokio 12

Wheaton 27, Bellingham 2

Saturday, July 26

Chokio 12, Bellingham 2

Wheaton 7, Madison 0

Chokio 9, Madison 8 (10)

Sunday, July 27

CHAMPIONSHIP: Wheaton 3, Chokio 0

NORTHEAST SECTION

Monday, July 21

West Central 5, Benson 3

Ashby 12, Brandon 2

Thursday, July 24

Kerkhoven 3, West Central 2

Glenwood def. Ashby

Saturday, July 26

Kerkhoven 10, Glenwood 3

West Central 4, Ashby 3

Glenwood 10, West Central 7 (8)

Sunday, July 27

CHAMPIONSHIP: Kerkhoven 3, Glenwood 2

FINAL FOUR

Tuesday, July 29

Gibbon-Fairfax-Winthrop 2, Kerkhoven 1

Wheaton 7, Granite Falls 1

Thursday, July 31

LOSER'S BRACKET

Granite Falls 7, Kerkhoven 1

WINNER'S BRACKET

Wheaton 15, Gibbon-Fairfax-Winthrop 3

Friday, August 1

LOSER'S BRACKET FINAL

Gibbon-Fairfax-Winthrop 7, Granite Falls 5

Saturday, August 2

WINNER'S BRACKET

Wheaton defeated Gibbon-Fairfax-Winthrop

STATE TOURNAMENT DIVISION II

Friday, August 8

QUARTERFINALS

GAME 1: Jordan vs Pipestone

GAME 2: Staples-Motley vs Red Lake County

GAME 3: Wheaton vs Ely

GAME 4: LaCrescent vs Sacred Heart

Saturday, August 9

CONSOLATION BRACKET

GAME 5: Loser Game 1 vs Loser Game 2

GAME 6: Loser Game 3 vs Loser Game 4

GAME 7: Winner Game 5 vs Winner Game 6

SEMIFINALS

GAME 8: Winner Game 1 vs Winner Game 2

GAME 9: Winner Game 3 vs Winner Game 4

Sunday, August 10

THIRD PLACE: Loser Game 8 vs Loser Game 9

CHAMPIONSHIP:

Winner Game 8 vs Winner Game 9

Madison Speedway

POINT LEADERS

As of Sunday, August 3

Street Stock

Mike Jans, Clarkfield - 431

Cory Tammen, Clara City - 419

Brandon Jacobson, Hanley Falls - 383

Midwest Modified

Brandon Nelson, New London - 408

Brian Haben, Holloway - 406

Marshal Tofte, Madison - 389

Mod 4

Tim Kanten, Milan - 304

Jim Kanten, Milan - 303

Justin Bjorklund, Renville - 254

Super Stock

Ross Dixon, Ramona, SD - 433

Cory Tammen,  Clara City - 390

Zach Schultz, Grove City - 389

Modified

Andy Gordon, Murdock - 429

Nate Heinrich,  Madison - 393

Scott Tofte, Madison - 393

Late Model

Corey Nelson, Canby - 403

Zach Johnson, Kensington - 380

Arden Eilers,  Canby - 362

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness