Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email

Northwoods League

DIVISIONAL PLAYOFFS

Tuesday, August 12

Madison 4, Wisconsin 1

Thunder Bay 5, Mankato 3

Wednesday, August 13

Advertisement

Madison 14, Wisconsin 5

Thunder Bay 4, Mankato 3

Friday, August 15

Championship Series

Thunder Bay @ Madison

Saturday, August 16

Championship Series

Madison @ Thunder Bay

Sunday, August 17

Championship Series

Madison @ Thunder Bay

If Necessary

Amateur Baseball

STATE TOURNAMENT

Thursday, August 14

FIRST ROUND

GAME 1: Fergus Falls 3, Detroit Lakes 2

GAME 2: Blue Earth 5, Sacred Heart 3

GAME 3: Midway vs Carlos

GAME 4: Milroy vs St. Patrick

Friday, August 15

GAME 5: Isanti vs Bemidji

GAME 6: Stewartville-Racine vs Lastrup

GAME 7: Ada vs Forest Lake

GAME 8: St. Stephen vs Owatonna

Saturday, August 16

GAME 9: Randolph vs New London-Spicer

GAME 10: Howard Lake vs Elko

GAME 11: Belle Plaine vs Albertville

GAME 12: Watertown vs Maple Plain

Sunday, August 17

GAME 13: Jackson vs New London-Spicer

GAME 14: St. Martin vs Fairmont

GAME 15: Sauk Rapids vs Hanska

GAME 16: Lamberton vs St. Joseph

SECOND ROUND

Friday, August 22

GAME 17: Fergus Falls vs Blue Earth

GAME 18: Winner 5 vs Winner 6

GAME 19: Winner 3 vs Winner 4

GAME 20: Winner 7 vs WInner 8

Saturday, August 23

GAME 21: Winner 9 vs Winner 13

GAME 22: Winner 11 vs Winner 12

GAME 23: Winner 10 vs Winner 14

GAME 24: Winner 12 vs Winner 16

Sunday, August 24

GAME 25: Winner 17 vs Winner 18

GAME 26: Winner 21 vs Winner 22

GAME 27: Winner 19 vs Winner 20

GAME 28: Winner 23 vs Winner 24

LOSER'S BRACKET

Friday, August 29

GAME 29: Loser 25 vs Loser 26

GAME 32: Loser 27 vs Loser 28

Saturday, August 30

GAME 33: Loser 30 vs WInner 29

GAME 34: Loser 31 vs Winner 32

Sunday, August 31

GAME 36: Winner 33 vs Winner 34

GAME 37: Winner 37 vs Loser 35

WINNER'S BRACKET

Friday, August 29

GAME 30: Winner 27 vs Winner 28

GAME 31: Winner 25 vs Winner 26

Saturday, August 30

GAME 35: Winner 30 vs WInner 31

CHAMPIONSHIP

Monday, September 1

@Shakopee

GAME 38: Winner 35 vs Winner 37

Second game to follow if necessary

Legion Baseball

STATE TOURNAMENT DIVISION II

Friday, August 8

QUARTERFINALS

Jordan 3, Pipestone 1

Staples-Motley 7, Red Lake County 6

Ely 3, Wheaton 1

LaCrescent 3, Sacred Heart 2

Saturday, August 9

CONSOLATION BRACKET

Pipestone 7, Red Lake County 6

Wheaton 7, Sacred Heart 4

CHAMPIONSHIP: Pipestone 9, Wheaton 4

SEMIFINALS

Jordan 7, Staples-Motley 1

La Crescent 5, Ely 4

Sunday, August 10

THIRD PLACE: Staples-Motley 8, Ely 3

CHAMPIONSHIP: Jordan 8, La Crescent 1

Viking Speedway

POINT LEADERS

As of Saturday, August 9

Late Model

1 Jeff Hinkemeyer, St. Cloud - 417

2 Shaun Peterson, Alexandria - 380

3 Zach Johnson, Lowry - 325

4 Shawn Kirwin, Morris - 325

5 Jeremy Keller, ND - 263

Midwest Modified

1 Josh Thoennes, Carlos - 703

2 Brian Haben, Holloway - 606

3 Matt Smith, Morris - 577

4 Korey Krafthever, Kensington - 559

5 Jeremy Kerzman, Grey Eagle - 545

17 Kyle Koehntop, Morris - 332

24 Jamie Thorstad, Morris - 256

33 Joe Schmitt, Donnelly - 145

36 Lyle Parson, Morris - 117

Modified

1 Dennis Bitzan, Farwell - 514

2 Jason Thoennes, Garfield - 492

3 Terry Engebretson, Cyrus - 467

4 Dale Mathison, Clearwater - 446

5 Danny Bayer, Elrosa - 442

5 Scott Gilbertson, Melrose - 442

7 Dave Storck, Morris - 441

8 Mike Storck, Morris - 438

Street Stock

1 Scott Horn, Wadena - 589

2 Mark Blom, Glenwood - 572

3 Jason Babcock, Horace, ND - 564

4 Justin Vogel, Brooten - 562

5 Cory Tammen, Clara City - 542

Super Stock

1 Larry Lund, Brandon - 497

2 Ron Host, Eagle Bend - 479

3 Jon Stepan, Brandon - 475

4 Jeff Crouse, Alexandria - 472

5 Roger Host, Watkins - 421

13 Jeff Flaten, Hancock - 340

Morris Men's Softball

CHAMPIONSHIP ROUND

Thursday, August 21

Games start at 6 p.m.

Championship game at approximately 9 p.m.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness