Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email

Prep Volleyball

Monday, October 6

B-B-E 3, Morris Area 0

Paynesville 3, LP-GE 1

Ashby 3, Wheaton 2

Milbank 3, Ortonville 0

Advertisement

Saturday, October 4

HANCOCK TOURNEY:

Championship:

MACCRAY def. Hancock

WILLMAR INVITE:

7th Place:

Willmar def. A-C-GC

5th Place:

Breckenridge def. RCW

3rd Place:

Benson def. Sibley East

Championship:

B-B-E def. NL-Spicer

Thursday, October 2

Montevideo 3, Morris Area 2

A-C-GC 3, Minnewaska 2

Benson 3, BOLD 0

LQPV 3, Paynesville 2

NL-Spicer 3, Mora 1

Melrose 3, Albany 1

Foley 3, LP-GE 0

Sauk Centre 3, SC Cathedral 2

Milaca 3, Princeton 0

Minneota 3, K-M-S 0

CMCS 3, R-T-R 2

T-M-B 3, Dawson-Boyd 1

Canby 3, RCW 0

Parkers Prairie 3, B-E 0

Ashby 3, Hillcrest 0

B-B-E 3, EV-Watkins 0

Osakis 3, Eagle Valley 0

Breckenridge 3, Pelican Rapids 0

Alexandria 3, Brainerd 0

ROCORI 3, WIllmar 0

D-G-F 3, WCA 0

C-G-B 3, Rosholt 1

C-A/H-N 3, Wheaton 0

Hancock 3, Ortonville 0

Tuesday, September 30

Benson 3, Morris Area 2

LQPV 3, Minnewaska 0

YME 3, Paynesville 0

BOLD 3, A-C-GC 0

Redwood Valley 2

NL-Spicer 3, LP-GE 0

Sauk Centre 3, Milaca 0

Mora 3, Albany 1

CMCS 3, Dawson-Boyd 0

Minneota 3, RCW 0

Underwood 3, Ashby 0

Perham 3, Breckenridge 0Parkers Prairie 3, Battle Lake 0

Pelican Rapids 3, Ulen-Hitterdal 0

K-M-S 3, Lincoln HI 0

Canby 3, R-T-R 0

Alexandria 3, Willmar 0

Osakis 3, Upsala 1

B-E 3, Rothsay 1

Hawley 3, WCA 0

Lake Park-Audubon 0

C-G-B 3, Ortonville 0

Hancock 3, Wheaton 0

Girls' Tennis

Monday, October 6

SECTION 5A

Semifinals:

Benson/K-M-S 5, SC Cathedral 2

MACCRAY 4, Litchfield 3

Championship:

Benson/K-M-S 5, MACCRAY 2

Thursday, October 2

Staples-Motley 6, Minnewaska 1

SECTION 5A WEST

Benson/K-M-S 7, B-B-E 0

MACCRAY 6, NL-Spicer 1

SECTION 3A

Montevideo 4, Pipestone 3

YME 7, LQPV/D-B 0

Tuesday, September 30

MACCRAY 7, Morris Area 0

Prep Football

Friday, October 3

Morris Area 14, YME 0

Minnewaska 20, Paynesville 0

A-C-GC 41, BOLD 7

Benson 47, LQPV 7

Montevideo 48, LP-GE 15

NL-Spicer 46, Milaca 25

Albany 31, Melrose 13

Sauk Centre 20, Foley 7

MACCRAY 42, R-T-R 0

Fulda 14, Canby 12

Pierz 35, Maple Lake 16

EV-Watkins 60, B-B-E 14

SC Cathedral 28, Mora 21

Ottertail Central 43, Pillager 14

Royalton 22, K-M-S 7

Upsala/Swanville 22, Osakis 14

T-M-B 30, Adrian 6

Minneota 40, Ortonville 0

Verndale 46, Eagle Valley 22

Sauk Rapids 35, Willmar 14

UN Central 34, Parkers Prairie 21

Underwood 37, Hillcrest 29

Bertha-Hewitt 54, Ashby 14

Pelican R 44, Breckenridge 22

Lester Prairie 35, St. John's 6

Crookston 45, Wadena-DC 12

Warroad 3, WCA 0

Dawson-Boyd 63, Murray CC 8

C-G-B 32, Wheaton 22

C-A/H-N 43, B-E 14

Hancock 42, Lincoln HI 0

Boys' Cross Country

Thursday, October 3

BOLD/BL-H INVITE:

(1) Murray County Central - 54; (2) Paynesville - 73; (3) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd - 74; (4) MACCRAY - 105; (5) Gibbon-Fairfax-Winthrop - 107; (6) Springfield/Cedar Mt/Comfrey - 123; (7) BOLD/Buffalo Lake-Hector - 130

Tuesday, September 30

MONTEVIDEO INVITE:

(1) Montevideo - 53; (2) Marshall - 57; (3) Canby/Minneota - 73; (4) Benson/Kerkhoven-Murdock-Sunburg - 109; (5) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd - 145; (6) Morris Area - 175; (7) MACCRAY - 191; (8) Mayer Lutheran - 196; (9) BOLD/Buffalo Lake-Hector - 227; (10) Ortonville - 250

Girls' Swimming/Diving

Saturday, October 4

MONTEVIDEO INVITE:

(1) Marshall - 664;

(2) Watertown-Mayer-Delano - 494; (3) Perham - 482;

(4) Montevideo - 398

Thursday, October 2

Foley 109, MA/MA 75

Albany 113, Montevideo 73

Fergus Falls 108, ROCORI 71

Brainerd 103, WIllmar 83

Girls' Cross Country

Thursday, October 3

BOLD/BL-H INVITE:

(1) Paynesville - 34; (2) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd - 52; (3) Murray County Central - 72; (4) Gibbon-Fairfax-Winthrop - 104; (5) Springfield/Cedar Mt/Comfrey - 107; (6) Renville County West - 152; (7) MACCRAY - 162

Tuesday, September 30

MONTEVIDEO INVITE:

(1) Canby/Minneota - 30; (2) Montevideo - 54; (3) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd - 66; (4) Marshall - 99; (5) Benson/Kerkhoven-Murdock-Sunburg - 137; (6) Morris Area - 185; (7) MACCRAY - 188; (8) Mayer Lutheran - 218; (9) BOLD/Buffalo Lake-Hector and Ortonville - incomplete

UMAC Volleyball

Saturday, October 4

Northwestern 3, Bethany 1

Northland 3, Presentation 2

Martin Luther 3, Crown 0

Friday, October 3

Northland 3, UM-Morris 2

UM-Morris 3, Trinity 0

Northwestern 3, Martin Luther 0

St. Scholastica 3, Presentation 0

Bethany 3, Crown 0

Thursday, October 2

St. Scholastica 3, UM-Morris 0

Tuesday, September 30

UM-Morris 3, Pillsbury 0

Northwestern 3, UW-Stout 1

UMAC Football

Saturday, October 4

Martin Luther 35, UM-Morris 7 Crown 51, St. Scholastica 13

Northwestern 49, Macalester 13

UMAC

Men's Soccer

Sunday, October 5

UM-Morris 3, Northland 0

Scholastica 1, Presentation 0 OT

Saturday, October 4

Scholastica 1, UM-Morris 0

Bethany 2, Crown 0

Presentation 1, Northland 1 2OT

Northwestern 3, Martin Luther 2

Friday, October 3

Northwestern 1, Bethany 0

Martin Luther 3, Crown 1

Wednesday, October 1

St. Scholastica 3, Macalester 0

UMAC

Women's Soccer

Sunday, October 5

UM-Morris 0, Northland 0 2OT

Scholastica 5, Presentation 1

Saturday, October 4

Scholastica 4, UM-Morris 0

Crown 3, Bethany 0

Northland 6, Presentation 0

Northwestern 2, Martin Luther 0

Friday, October 3

Northwestern 2, Bethany 0

Martin Luther 3, Crown 2 OT

Tuesday, September 30

Northwestern 2, Buena Vista 0

UMAC

Men's Golf

Thursday, September 18

COUGAR INVITATIONAL:

(1) Martin Luther College - 310; (2) Bethany Lutheran - 345;

(3) Crown College - 348;

(4) Northwestern College - 350; (5) Jamestown College - 350;

(6) UM-Morris - 357;

(7) North Central - 363;

(8) Presentation - 367

UMAC

Women's Golf

Thursday, September 18

COUGAR INVITATIONAL:

(1) Jamestown College - 423;

(2) Bethany Lutheran - 432;

(3) Northwestern College - 449; (4) UM-Morris - 458;

(5) Presentation - 481

UMAC Women's Cross Country

Friday, September 12

ST. JOHN'S INVITATIONAL:

(1) St. Thomas - 33; (2) Saint Benedict - 43; (3) Winona State - 71; (4) St. Cloud State - 135; (5) Concordia-St. Paul - 170; (6) Northwestern College - 172; (7) UM-Morris - 216; (8) North Central University - 231; (9) UW-Superior - 239; (10) Martin Luther College - 267; (11) Crown College - 297; (12) Northland College - 338

UMAC Men's Cross Country

Friday, September 12

ST. JOHN'S INVITATIONAL:

(1) St. John's - 21; (2) MSU-Mankato - 35; (3) St. Cloud State - 88; (4) UW-Superior - 153; (5) Martin Luther College - 157; (6) Northwestern College - 170; (7) UM-Morris - 184; (8) Winona State - 195; (9) North Central University - 223; (10) Northland College - 301; Concordia-St. Paul - inc; Crown College - inc.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness