Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Morris, 56267
Morris Sun Tribune
320-589-4357 customer support
Morris Minnesota 607 Pacific Avenue 56267

Prep Volleyball

Thursday, October 9

Montevideo 3, BOLD 1

Paynesville 3, A-C-GC 0

Benson 3, Minnewaska 0

YME 3, LQPV 0

Advertisement
Advertisement

NL-Spicer 3, Melrose 1

Sauk Centre 3, Albany 1

Foley 3, Mora 1

SC Cathedral 3, Milaca 0

Pierz 3, Holdingford 2

RCW 3, R-T-R 2

Parkers Prairie 3, Rothsay 1

B-E 3, Battle Lake 0

Underwood 3, Hillcrest 0

B-B-E 3, Kimball 0

Osakis 3, Browerville 2

Breckenridge 3, WCA 1

Alexandria 3, St. Cloud Apollo 0

WIllmar 3, Fergus Falls 2

C-A/H-N 3, C-G-B 0

Canby 3, Hancock 0

Tuesday, September 30

Morris Area 3, Paynesville 0

Benson 3, LQPV 2

BOLD 3, Minnewaska 1

YME 3, Montevideo 2

A-C-GC 3, Kimball 0

SC Cathedral 3, NL-Spicer 0

Sauk Centre 3, LP-GE 0

Milaca 3, Foley 2

Melrose 3, Mora 1

Albany 3, Holdingford 0

RCW 3, CMCS 0

Breckenridge 3, Hawley 0

Parkers Prairie 3, Ashby 1

MACCRAY 3, K-M-S 0

Canby 3, T-M-B 0

Minneota 3, R-T-R 0

Alexandria 3, Little Falls 0

St. Cloud Tech 3, Willmar 2

Osakis 3, EV-Watkins 0

WCA 3, Frazee 1

C-A/H-N 3, Ortonville 0

C-G-B 3, Hancock 2

Monday, October 6

B-B-E 3, Morris Area 0

Paynesville 3, LP-GE 1

Ashby 3, Wheaton 2

Milbank 3, Ortonville 0

Saturday, October 4

HANCOCK TOURNEY:

Championship:

MACCRAY def. Hancock

WILLMAR INVITE:

7th Place:

Willmar def. A-C-GC

5th Place:

Breckenridge def. RCW

3rd Place:

Benson def. Sibley East

Championship:

B-B-E def. NL-Spicer

Girls' Swimming/Diving

Thursday, October 9

Sartell 94.5, Willmar 91.5

SC Tech 101, Fergus Falls 85

Tuesday, October 7

Marshall 108, MA/MA 73

Prep Football

Thursday, October 9

Dawson-Boyd 48, Adrian 13

MACCRAY 44, Ortonville 13

Minneota 52, MCC 0

T-M-B 42, Fulda 6

Friday, October 3

Morris Area 14, YME 0

Minnewaska 20, Paynesville 0

A-C-GC 41, BOLD 7

Benson 47, LQPV 7

Montevideo 48, LP-GE 15

NL-Spicer 46, Milaca 25

Albany 31, Melrose 13

Sauk Centre 20, Foley 7

MACCRAY 42, R-T-R 0

Fulda 14, Canby 12

Pierz 35, Maple Lake 16

EV-Watkins 60, B-B-E 14

SC Cathedral 28, Mora 21

Ottertail Central 43, Pillager 14

Royalton 22, K-M-S 7

Upsala/Swanville 22, Osakis 14

T-M-B 30, Adrian 6

Minneota 40, Ortonville 0

Verndale 46, Eagle Valley 22

Sauk Rapids 35, Willmar 14

UN Central 34, Parkers Prairie 21

Underwood 37, Hillcrest 29

Bertha-Hewitt 54, Ashby 14

Pelican R 44, Breckenridge 22

Lester Prairie 35, St. John's 6

Crookston 45, Wadena-DC 12

Warroad 3, WCA 0

Dawson-Boyd 63, Murray CC 8

C-G-B 32, Wheaton 22

C-A/H-N 43, B-E 14

Hancock 42, Lincoln HI 0

Girls' Tennis

Tuesday, October 7

SECTION 3A

Semifinals:

St. James 7, Montevideo 0

YME 4, Redwood Valley 3

Championship:

St. James 7, YME 0

Monday, October 6

SECTION 5A

Semifinals:

Benson/K-M-S 5, SC Cathedral 2

MACCRAY 4, Litchfield 3

Championship:

Benson/K-M-S 5, MACCRAY 2

Boys' Cross Country

Monday, October 6

BENSON INVITE:

(1) Sauk Centre - 40; (2) Benson/K-M-S - 45; ; (3) Morris Area - 70; (4) Paynesville - 74; (5) Ortonville - 121

Girls' Cross Country

Monday, October 6

BENSON INVITE:

(1) Paynesville - 29; (2) Sauk Centre - 40; (3) Benson/K-M-S - 64; (4) Morris Area - 96

UMAC Football

Saturday, October 4

Martin Luther 35, UM-Morris 7 Crown 51, St. Scholastica 13

Northwestern 49, Macalester 13

UMAC Volleyball

Tuesday, October 7

North Dakota 3, Presentation 0

Saturday, October 4

Northwestern 3, Bethany 1

Northland 3, Presentation 2

Martin Luther 3, Crown 0

Friday, October 3

Northland 3, UM-Morris 2

UM-Morris 3, Trinity 0

Northwestern 3, Martin Luther 0

St. Scholastica 3, Presentation 0

Bethany 3, Crown 0

Thursday, October 2

St. Scholastica 3, UM-Morris 0

UMAC

Men's Soccer

Monday, October 6

Martin Luther 5, North Central 0

Sunday, October 5

UM-Morris 3, Northland 0

Scholastica 1, Presentation 0 OT

Saturday, October 4

Scholastica 1, UM-Morris 0

Bethany 2, Crown 0

Presentation 1, Northland 1 2OT

Northwestern 3, Martin Luther 2

Friday, October 3

Northwestern 1, Bethany 0

Martin Luther 3, Crown 1

UMAC

Men's Golf

Saturday, October 4

UMAC CHAMPIONSHIPS

(1) Martin Luther - 652; (2) Northwestern - 666; (3) Bethany - 667; (4) Crown - 675; (5) UM-Morris - 693; (6) North Central - 723; (7) Presentation - 738

UMAC

Women's Golf

Saturday, October 4

UMAC CHAMPIONSHIPS

(1) Northwestern - 841; (2) UM-Morris - 881; (3) Presentation - 938; (4) Martin Luther - 940

UMAC

Women's Soccer

Tuesday, October 7

UW-La Crosse 5, Northwestern 0

Monday, October 6

Martin Luther 2, North Central 2

Sunday, October 5

UM-Morris 0, Northland 0 2OT

Scholastica 5, Presentation 1

Saturday, October 4

Scholastica 4, UM-Morris 0

Crown 3, Bethany 0

Northland 6, Presentation 0

Northwestern 2, Martin Luther 0

Friday, October 3

Northwestern 2, Bethany 0

Martin Luther 3, Crown 2 OT

UMAC Women's Cross Country

Saturday, October 4

MARTIN LUTHER INVITATIONAL:

(1) Northwestern - 31; (2) UM-Morris - 40; (3) Martin Luther - 52; (4) Bethany - incomplete

UMAC Men's Cross Country

Saturday, October 4

MARTIN LUTHER INVITATIONAL:

(1) Martin Luther - 25; (2) Northwestern - 38; (3) Bethany - 84; (4) UM-Morris - incomplete

Advertisement
news@morrissuntribune.com
Advertisement
Advertisement
randomness