Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Morris, 56267
Morris Minnesota 607 Pacific Avenue 56267

Prep Volleyball

Monday, October 13

Benson 3, Morris Area 2

BOLD 3, Buffalo Lake-H 1

YME 3, RCW 1

B-B-E 3, K-M-S 0

Advertisement
Advertisement

B-E 3, WCA 0

Dawson-Boyd 3, Ortonville 2

Marshall 3, MACCRAY 0

Wheaton 3, Breckenridge 2

C-T/F 3, C-G-B 2

C-A/H-N 3, Hankinson 1

Saturday, October 11

MARSHALL TOURNAMENT

7th place:

YME def. LQPV

5th place:

Worthington def. MACCRAY

3rd place:

NL-Spicer def. R-T-R

Thursday, October 9

Montevideo 3, BOLD 1

Paynesville 3, A-C-GC 0

Benson 3, Minnewaska 0

YME 3, LQPV 0

NL-Spicer 3, Melrose 1

Sauk Centre 3, Albany 1

Foley 3, Mora 1

SC Cathedral 3, Milaca 0

Pierz 3, Holdingford 2

RCW 3, R-T-R 2

Parkers Prairie 3, Rothsay 1

B-E 3, Battle Lake 0

Underwood 3, Hillcrest 0

B-B-E 3, Kimball 0

Osakis 3, Browerville 2

Breckenridge 3, WCA 1

Alexandria 3, St. Cloud Apollo 0

Willmar 3, Fergus Falls 2

C-A/H-N 3, C-G-B 0

Canby 3, Hancock 0

Tuesday, October 7

Morris Area 3, Paynesville 0

Benson 3, LQPV 2

BOLD 3, Minnewaska 1

YME 3, Montevideo 2

A-C-GC 3, Kimball 0

SC Cathedral 3, NL-Spicer 0

Sauk Centre 3, LP-GE 0

Milaca 3, Foley 2

Melrose 3, Mora 1

Albany 3, Holdingford 0

RCW 3, CMCS 0

Breckenridge 3, Hawley 0

Parkers Prairie 3, Ashby 1

MACCRAY 3, K-M-S 0

Canby 3, T-M-B 0

Minneota 3, R-T-R 0

Alexandria 3, Little Falls 0

St. Cloud Tech 3, Willmar 2

Osakis 3, EV-Watkins 0

WCA 3, Frazee 1

C-A/H-N 3, Ortonville 0

C-G-B 3, Hancock 2

Prep Football

Friday, October 10

BOLD 27, Morris Area 6

Paynesville 30, YME 27

Minnewaska 35, LP-GE 6

A-C-GC 40, LQPV 3

Benson 27, Montevideo 21

NL-Spicer 49, SC Cathedral 6

Mora 48, Milaca 8

Albany 12, Foley 6

Sauk Centre 21, Melrose 14

R-T-R 14, Canby 6

Pierz 47, Holdingford 8

Ottertail Central 28, Upsala/S 16

Pelican 61, Wadena-DC 0

Royalton 40, Osakis 8

K-M-S 41, Browerville 13

Alexandria 31, Little Falls 21

ROCORI 19, Willmar 17

Pillager 30, Parkers Prairie 7

Breckenridge 41, E Grand Forks 0

West Lutheran 27, St. John's 6

B-B-E 54, Kimball Area 16

Dilworth-G-F 14, WCA 0

C-G-B 38, Underwood 6

Eagle Valley 32, Wheaton 30

C-A/H-N 38, Ashby 14

Bertha-Hewitt 50, B-E 14

Verndale 66, Hancock 21

Hillcrest 61, Lincoln HI 12

Thursday, October 9

Dawson-Boyd 48, Adrian 13

MACCRAY 44, Ortonville 13

Minneota 52, MCC 0

T-M-B 42, Fulda 6

Girls' Tennis

Tuesday, October 7

SECTION 3A

Semifinals:

St. James 7, Montevideo 0

YME 4, Redwood Valley 3

Championship:

St. James 7, YME 0

Monday, October 6

SECTION 5A

Semifinals:

Benson/K-M-S 5, SC Cathedral 2

MACCRAY 4, Litchfield 3

Championship:

Benson/K-M-S 5, MACCRAY 2

Girls' Swimming/Diving

Thursday, October 9

Sartell 94.5, Willmar 91.5

SC Tech 101, Fergus Falls 85

Tuesday, October 7

Marshall 108, MA/MA 73

Boys' Cross Country

Monday, October 13

WEST CENTRAL SOUTH MEET:

(1) Montevideo - 34; (2) Benson/K-M-S - 75; (3) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd - 76; (4) Paynesville - 78; (5) Morris Area - 96; (6) BOLD/Buffalo Lake-Hector - 143

Girls' Cross Country

Monday, October 13

WEST CENTRAL SOUTH MEET:

(1) Paynesville - 45; (2) Montevideo - 60; (3) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd - 65; (4) Minnewaska - 84; (5) Benson/K-M-S - 132; (6) Morris Area - 163; (7) BOLD/Buffalo Lake-Hector - 168

UMAC Football

Saturday, October 11

Northwestern 45, Martin 10

Crown 28, UM-Morris 21

Macalester 27, Scholastica 21OT

UMAC Volleyball

Saturday, October 11

Bethany 3, Northland 1

Waldorf 3, Bethany 0

Waldorf 3, Northland 0

Scholastica 3, Martin Luther 1

Friday, October 10

Martin Luther 3, Northland 2

UM-Morris 3, Crown 0

Northwestern 3, Presentation 0

Bethany 3, St. Scholastica 2

Thursday, October 9

Northwestern 3, UM-Morris 0

Presentation 3, Crown 2

Tuesday, October 7

North Dakota 3, Presentation 0

UMAC

Men's Soccer

Saturday, October 11

UM-Morris 5, Northwestern 0 Crown 1, Presentation 0

Scholastica 4, Martin Luther 0

Friday, October 10

UM-Morris 6, Crown 0

St. Scholastica 5, Bethany 0

Presentation 3, Northwestern 1

Martin Luther 2, Northland 0

Monday, October 6

Martin Luther 5, North Central 0

UMAC

Men's Golf

Saturday, October 4

UMAC CHAMPIONSHIPS

(1) Martin Luther - 652; (2) Northwestern - 666; (3) Bethany - 667; (4) Crown - 675; (5) UM-Morris - 693; (6) North Central - 723; (7) Presentation - 738

UMAC

Women's Golf

Saturday, October 4

UMAC CHAMPIONSHIPS

(1) Northwestern - 841; (2) UM-Morris - 881; (3) Presentation - 938; (4) Martin Luther - 940

UMAC

Women's Soccer

Saturday, October 11

Northwestern 1, UM-Morris 0

Crown 5, Presentation 0

Scholastica 6, Martin Luther 0

Friday, October 10

UM-Morris 2, Crown 1

St. Scholastica 4, Bethany 1

Northwestern 3, Presentation 0

Northland 1, Martin Luther 0

Tuesday, October 7

UW-La Crosse 5, Northwestern 0

Monday, October 6

Martin Luther 2, North Central 2

UMAC Women's Cross Country

Saturday, October 4

MARTIN LUTHER INVITATIONAL:

(1) Northwestern - 31; (2) UM-Morris - 40; (3) Martin Luther - 52; (4) Bethany - incomplete

UMAC Men's Cross Country

Saturday, October 4

MARTIN LUTHER INVITATIONAL:

(1) Martin Luther - 25; (2) Northwestern - 38; (3) Bethany - 84; (4) UM-Morris - incomplete

Advertisement
Advertisement
Advertisement