Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email

Prep Volleyball

Friday, October 25

SECTION 3AA NORTH

6 p.m. @ Granite Falls

#1 YME vs #8 Redwood Valley

7:30 p.m. @ Granite Falls

Advertisement

#5 Montevideo vs #4 Morris

6 p.m. @ Benson

#2 Benson vs #7 Minnewaska

7:30 p.m. @ Benson

#6 BOLD vs # 3 LQPV

SECTION 3AA SOUTH

6 p.m. @ Marshall

#1 Marshall vs #8 St. James

7:30 p.m. @ Marshall

#5 New Ulm vs #4 Pipestone

6 p.m. @ Worthington

#2 Worthington vs #7 Luverne

7:30 p.m. @ Worthington

#6 Fairmont vs # 3 Jackson

Tuesday, October 28

QUARTERFINALS

SECTION 3AA NORTH

6 p.m. @ Montevideo

7:30 p.m. @ Montevideo

SECTION 3AA SOUTH

6 p.m. @ Redwood Valley

7:30 p.m. @ Redwood Valley

Thursday, October 30

SEMIFINALS

SECTION 3AA NORTH

6 p.m. @ Redwood Valley

SECTION 3AA SOUTH

7:30 p.m. @ Redwood Valley

Saturday, November 1

CHAMPIONSHIP

SECTION 3AA

7 p.m. @ SMSU

Tuesday, October 14

YME 3, Morris Area 0

Benson 3, A-C-GC 1

BOLD 3, Paynesville 1

Melrose 3, Minnewaska 0

Montevideo 3, LQPV 1

SC Cathedral 3, Foley 0

NL-Spicer 3, Albany 0

Sauk Centre 3, Mora 1

LP-GE 3, Milaca 1

Marshall 3, Jackson County 0

Pipestone 3, T-M-B 0

Windom Area 3, Luverne 1

Worthington 3, Redwood Valley 0

Alexandria 3, St. Cloud Tech 0

Fergus Falls 3, Brainerd 0

B-B-B 3, Holdingford 0

Ashby 3, Rothsay 1

B-E 3, Underwood 2

Osakis 3, Swanville 0

C-A/H-N 3, Breckenridge 1

Wheaton 3, Ortonville 0

Parkers Prairie 3, Hancock 1

Monday, October 13

Benson 3, Morris Area 2

BOLD 3, Buffalo Lake-H 1

YME 3, RCW 1

B-B-E 3, K-M-S 0

B-E 3, WCA 0

Dawson-Boyd 3, Ortonville 2

Marshall 3, MACCRAY 0

Wheaton 3, Breckenridge 2

C-T/F 3, C-G-B 2

C-A/H-N 3, Hankinson 1

Saturday, October 11

MARSHALL TOURNAMENT

7th place:

YME def. LQPV

5th place:

Worthington def. MACCRAY

3rd place:

NL-Spicer def. R-T-R

Prep Football

Tuesday, October 21

SECTION 6AA QUARTERFINALS

All games at 6 p.m.

1. #8 LP-GE @ #1 Pierz

2. #7 Wadena-DC @ #2 Ottertail Central

3. #6 Holdingford @ #3 Breckenridge

4. #5 WCA @ #4 Morris Area

SECTION 3 9-MAN

1. Lincoln HI @ C-G-B - 3:30

2. C-A/H-N @ Hills-BC - 7 p.m.

3. Hancock @ Edgerton - 7 p.m.

4. Wheaton @ Westbrook-WG - 6:30 p.m.

Saturday, October 25

SECTION 6AA SEMIFINALS

All game @ Higher Seed

Winner 1 vs Winner 2 - 7 p.m.

Winner 3 vs Winner 4 - 7 p.m.

SECTION 3 9-MAN SEMIFINALS

All games @ Higher Seed

Winner 1 vs Winner 2 - 3 p.m.

Winner 3 vs Winner 4 - 3 p.m.

Saturday, October 25

SECTION 6AA CHAMPIONSHIP

5:30 p.m. @ Fargodome

SECTION 3 9-MAN FINAL

Noon @ SMSU

Wednesday, October 15

Morris Area 27, LQPV 18

BOLD 49, Paynesville 21

YME 12, LP-GE 0

Minnewaska 17, Montevideo 14

A-C-GC 49, Benson 7

Foley 38, NL-Spicer 24

Mora 38, Melrose 21

Milaca 53, Sauk Centre 27

Albany 49, SC Cathedral 21

WCA 18, Wadena-DC 13

Breckenridge 38, Staples-M 20

Pierz 41, Howard Lake-W-W 14

B-B-E 27, Holdingford 15

Ottertail Central 35, UNC 14

Fergus Falls 7, Alexandria 3

Osakis 30, Pillager 20

K-M-S 33, Upsala/SA 6

Canby 22, Ortonville 13

Wheaton 40, Underwood 22

Verndale 31, C-A/H-N 6

Eagle Valley 2, B-E 0 (Forfeit)

Hillcrest 48, Hancock 35

Tuesday, October 14

MACCRAY 21, Dawson-Boyd 14

Friday, October 10

BOLD 27, Morris Area 6

Paynesville 30, YME 27

Minnewaska 35, LP-GE 6

A-C-GC 40, LQPV 3

Benson 27, Montevideo 21

NL-Spicer 49, SC Cathedral 6

Mora 48, Milaca 8

Albany 12, Foley 6

Sauk Centre 21, Melrose 14

Dilworth-G-F 14, WCA 0

Breckenridge 41, E Grand Forks 0

Pierz 47, Holdingford 8

Ottertail Central 28, Upsala/S 16

Pelican 61, Wadena-DC 0

C-A/H-N 38, Ashby 14

Verndale 66, Hancock 21

Girls' Swimming/Diving

Tuesday, October 14

MA/MA 98, Monte/YME 84

Willmar 99, Little Falls 86

Fergus Falls 105, SR/Rice 79

Thursday, October 9

Sartell 94.5, Willmar 91.5

SC Tech 101, Fergus Falls 85

Boys' Cross Country

Monday, October 13

WEST CENTRAL SOUTH MEET:

(1) Montevideo - 34; (2) Benson/K-M-S - 75; (3) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd - 76; (4) Paynesville - 78; (5) Morris Area - 96; (6) BOLD/Buffalo Lake-Hector - 143

Girls' Cross Country

Monday, October 13

WEST CENTRAL SOUTH MEET:

(1) Paynesville - 45; (2) Montevideo - 60; (3) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd - 65; (4) Minnewaska - 84; (5) Benson/K-M-S - 132; (6) Morris Area - 163; (7) BOLD/Buffalo Lake-Hector - 168

UMAC Football

Saturday, October 18

Northwestern 35, Scholastica 14

Crown 41, Martin Luther 35

UMAC Volleyball

Saturday, October 18

UM-Morris 3, Northland 2

Bethany 3, Crown 0

Scholastica 3, Presentation 0

Northwestern 3, Martin Luther 1

Friday, October 17

St. Scholastica 3, UM-Morris 0

Martin Luther 3, Crown 0

Northland 3, Presentation 1

Northwestern 3, Bethany 1

Wednesday, October 15

UM-Morris 3, Presentation 2

St. Scholastica 3, Northland 0

Martin Luther 3, Bethany 2

Tuesday, October 14

Northwestern 3, Crown 0

Northwestern 3, North Central 0

UMAC

Men's Soccer

Saturday, October 18

UM-Morris 3, Bethany 2

Scholastica 0, Northwestern 0 OT

Crown 3, Northland 0

Presentation 1, Martin Luther 0 OT

Friday, October 17

Martin Luther 2, UM-Morris 1

St. Scholastica 3, Crown 1

Presentation 2, Bethany 0

Northwestern 4, Northland 0

Wednesday, October 15

Bethel 3, Presentation 0

Tuesday, October 14

Scholastica 1, Augsburg 1 2OT

Bethany 1, Martin Luther 0

Northland 3, North Central 0

UMAC

Women's Soccer

Saturday, October 18

Bethany 1, UM-Morris 0

Scholastica 4, Northwestern 0

Northland 3, Crown 0

Martin Luther 4, Presentation 1 Friday, October 17

UM-Morris 1, Martin Luther 0

St. Scholastica 6, Crown 1

Bethany 4, Presentation 0

Northwestern 2, Northland 0

Wednesday, October 15

Bethel 9, Presentation 0

Tuesday, October 14

Bethany 1, Martin Luther 0 OT

Northland 5, North Central 0

Advertisement
Advertisement
Advertisement