Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email

Prep Volleyball

Thursday, October 23

SECTION 6A NORTH

#8 Rothsay 3, #9 Barnesville 0

#6 Hawley 3, #11 Ulen-H 0

Advertisement

#7 Lake Park 3, #10 Waubun 2

SECTION 6A SOUTH

#8 Henning 3, #9 C-G-B 2

#5 Hancock 3, #12 Hillcrest 0

#6 Ashby 3, #11 WCA 0

#7 Wheaton 3, #10 Battle Lake 2

Friday, October 24

SECTION 3AA NORTH

#1 YME vs #8 Redwood Valley

#5 Montevideo vs #4 Morris

#2 Benson vs #7 Minnewaska

#6 BOLD vs # 3 LQPV

SECTION 3AA SOUTH

#1 Marshall vs #8 St. James

#5 New Ulm vs #4 Pipestone

#2 Worthington vs #7 Luverne

#6 Fairmont vs # 3 Jackson

SECTION 6A NORTH

#1 Ada-Borup vs #8 Rothsay

#4 NY Mills vs #5 Norman CW

#3 Park Christian vs #6 Hawley #2 Norman CE vs #7 Lake Park SECTION 6A SOUTH

# 1 Parkers vs #8 Henning

#4 Underwood vs #5 Hancock

#3 B-E vs #6 Ashby

#2 C-A/H-N vs #7 Wheaton

Tuesday, October 28

QUARTERFINALS

SECTION 3AA NORTH

6 & 7:30 p.m. @ Montevideo

SECTION 3AA SOUTH

6 & 7:30 p.m. @ Redwood Valley

Thursday, October 30

SEMIFINALS

SECTION 3AA NORTH

6 p.m. @ Redwood Valley

SECTION 3AA SOUTH

7:30 p.m. @ Redwood Valley

Saturday, November 1

CHAMPIONSHIP

SECTION 3AA

7 p.m. @ SMSU

UMAC Football

Saturday, October 18

Northwestern 35, Scholastica 14

Crown 41, Martin Luther 35

Prep Football

Tuesday, October 21

SECTION 6AA QUARTERFINALS

1. #1 Pierz 35,

#8 LP-GE 14

2. #2 Ottertail Central 41,

#7 Wadena-DC 6

3. #3 Breckenridge 33,

#6 Holdingford 13

4. #4 Morris Area 12,

#5 West Central Area 7

SECTION 5AA QUARTERFINALS

1. #1 A-C-GC 52,

#8 LQPV 12

2. #4 MACCRAY 44,

#5 Benson 14

3. #2 EV-Watkins 43,

#7 YME 6

4. #3 BOLD 20,

#6 Paynesville 6

SECTION 6AAA QUARTERFINALS

1. #1 Albany 29,

#8 Sauk Centre 6

2. #4 Milaca 28,

#5 Minnewaska 7

3. #3 Foley 27,

#6 Staples-Motley 6

4. #2 New London-Spicer 49,

#7 St. Cloud Cathedral 21

SECTION 3 9-MAN

1. #1 C-G-B 51,

#8 Lincoln HI 0

2. #4 Hills-BC/Ellsworth 33,

#5 C-A/H-N 8

3. #2 Edgerton 51,

#7 Hancock 7

4. #3 Westbrook-WG 34,

#6 Wheaton 0 Saturday, October 25

SECTION 6AA SEMIFINALS

7 p.m.

Morris Area @ Pierz

Breckenridge @ Battle Lake

SECTION 5AA SEMIFINALS

7 p.m.

MACCRAY @ A-C-GC

BOLD @ Eden Valley-Watkins

SECTION 6AAA SEMIFINALS

7 p.m.

Milaca @ Albany

Foley @ New London-Spicer

SECTION 3 9-MAN SEMIFINALS

3 p.m.

Hills-BC/Ellsworth @ C-G-B

Westbrook-WG @ Edgerton

Thursday, October 30

SECTION 5AA CHAMPIONSHIP

8 p.m. @ SCSU

Friday, October 31

SECTION 6AA CHAMPIONSHIP

5:30 p.m. @ Fargodome

SECTION 3 9-MAN FINAL

Noon @ SMSU

SECTION 6AAA CHAMPIONSHIP

7 p.m. @ SCSU

Boys' Cross Country

Thursday, October 23

SECTION 6A MEET:

(1) Albany - 59; (2) LP-GE - 74; (3) New London-Spicer - 99; (4) Sauk Centre - 138; (5) Ottertail Central - 191; (6) Litchfield - 195; (7) Paynesville - 200; (8) LQPV/D-B - 209; (9) Benson - 223; (10) Morris Area - 223; (11) Breckenridge/C-T - 268; (12) WCA - 273; (13) MACCRAY - 332; (14) Ortonville - 364

Girls' Cross Country

SECTION 6A MEET:

(1) Paynesville - 68; (2) Albany - 85; (3) LQPV/D-B - 97; (4) Sauk Centre - 127; (5) EV-Watkins/Kimball - 128; (6) Minnewaska - 142; (7) New London-Spicer - 144; (8) WCA - 229; (9) Breckenridge/C-T - 238; (10) Benson - 250; (11) Ottertail Central - 289; (12) Litchfield - 291; (13) Morris Area - 313; (14) MACCRAY - 330

UMAC Volleyball

Tuesday, October 21

Concordia 3, UM-Morris 0

Carleton 3, Northwestern 1

Saturday, October 18

UM-Morris 3, Northland 2

Bethany 3, Crown 0

Scholastica 3, Presentation 0

Northwestern 3, Martin Luther 1

Friday, October 17

St. Scholastica 3, UM-Morris 0

Martin Luther 3, Crown 0

Northland 3, Presentation 1

Northwestern 3, Bethany 1

UMAC

Men's Soccer

Tuesday, October 21

Augsburg 2, Northwestern 0

Bethel 5, Martin Luther 1

Saturday, October 18

UM-Morris 3, Bethany 2

Scholastica 0, Northwestern 0 OT

Crown 3, Northland 0

Presentation 1, Martin Luther 0 OT

Friday, October 17

Martin Luther 2, UM-Morris 1

St. Scholastica 3, Crown 1

Presentation 2, Bethany 0

Northwestern 4, Northland 0

UMAC

Women's Soccer

Tuesday, October 21

Hamline 2, Northwestern 0

Bethel 8, Martin Luther 0

Saturday, October 18

Bethany 1, UM-Morris 0

Scholastica 4, Northwestern 0

Northland 3, Crown 0

Martin Luther 4, Presentation 1 Friday, October 17

UM-Morris 1, Martin Luther 0

St. Scholastica 6, Crown 1

Bethany 4, Presentation 0

Northwestern 2, Northland 0

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness