Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Morris,Minnesota 56267 http://www.morrissuntribune.com/sites/all/themes/morrissuntribune_theme/images/social_default_image.png
Morris Sun Tribune
320-589-4357 customer support
Scores, Standings, & Schedules
Morris Minnesota 607 Pacific Avenue 56267

Prep Volleyball

Thursday, October 23

SECTION 6A NORTH

#8 Rothsay 3, #9 Barnesville 0

#6 Hawley 3, #11 Ulen-H 0

Advertisement
Advertisement

#7 Lake Park 3, #10 Waubun 2

SECTION 6A SOUTH

#8 Henning 3, #9 C-G-B 2

#5 Hancock 3, #12 Hillcrest 0

#6 Ashby 3, #11 WCA 0

#7 Wheaton 3, #10 Battle Lake 2

Friday, October 24

SECTION 3AA NORTH

#1 YME 3, #8 Redwood Valley 0

#5 Montevideo 3, #4 Morris 1

#2 Benson 3, #7 Minnewaska 0

# 3 LQPV 3, #6 BOLD 2

SECTION 3AA SOUTH

#1 Marshall 3, #8 St. James 0

#5 New Ulm 3, #4 Pipestone 0

#2 Worthington 3, #7 Luverne 0

# 3 Jackson 3, #6 Fairmont 0

SECTION 6A NORTH

#1 Ada-Borup 3, #8 Rothsay 0

#4 NY Mills 3, #5 Norman CW 1

#6 Hawley 3, #3 Park Christian 0

#2 Norman CE 3, #7 Lake Park 0

SECTION 6A SOUTH

# 1 Parkers 3, #8 Henning 0

#4 Underwood 3, #5 Hancock 1

#3 B-E 3, #6 Ashby 0

#2 C-A/H-N 3, #7 Wheaton 0

Tuesday, October 28

QUARTERFINALS

SECTION 3AA NORTH

YME 3, Montevideo 0

Lac qui Parle Valley 3, Benson 1

SECTION 3AA SOUTH

Marshall 3, Pipestone Area 0

Jackson County 3, Worthington 0

SECTION 6A NORTH

Ada-Borup 3, New York Mills 0

Norman County East 3, Hawley 1

SECTION 6A SOUTH

Underwood 3, Parkers Prairie 1

Brandon-Evansville 3, C-A/H-N 0

Thursday, October 30

SEMIFINALS

SECTION 3AA NORTH

YME 3, LQPV 1

SECTION 3AA SOUTH

Marshall 3, Jackson County 1

SECTION 6A NORTH

Ada-Borup 3, Norman County E 0

SECTION 6A SOUTH

Underwood 3, Brandon-E 0

Saturday, November 1

CHAMPIONSHIP

SECTION 3AA

Marshall 3, YME 0

SECTION 6A

Ada-Borup 3, Underwood 1

2008 State Volleyball

Tournament

CLASS A

Thursday, November 6

QUARTERFINALS

1. Bethlehem 3, Deer River 0

2. Ada-Borup 3, SW Christian 0

3. Windom 3, Lake of Woods 0

4. B-B-E 3, Martin Cty West 0

Friday, November 7

CONSOLATION

7. SW Christian 3, Deer River 2

8. Martin CW 3, Lake of Woods 0

SEMIFINALS

5. Bethlehem 3, Ada-Borup 2

6. Windom 3, B-B-E 2

Saturday, November 8

CONSOLATION WINNER

SW Christian 3, Martin CW 2

THIRD PLACE

Ada-Borup 3, B-B-E 0

CHAMPIONSHIP

Windom 3, Bethlehem 1

CLASS AA

Thursday, November 6

QUARTERFINALS

1. Jordan 3, Delano 0

2. Hibbing 3, Wadena-DC 0

3. Marshall 3, Concordia 0

4. SC Cathedral 3, Stewartville 1

Friday, November 7

CONSOLATION

7. Delano 3, Wadena-DC 0

8. Stewartville 3, Concordia 0

SEMIFINALS

5. Jordan 3, Hibbing 2

6. Marshall 3, SC Cathedral 0

Saturday, November 8

CONSOLATION WINNER

Stewartville 3, Delano 1

THIRD PLACE

Hibbing 3, SC Cathedral 1

CHAMPIONSHIP

Jordan 3, Marshall 1

CLASS AAA

Thursday, November 6

QUARTERFINALS

1. Shakopee 3, Rochester Mayo 0

2. Andover 3, Wayzata 2

3. Eastview 3, Osseo 0

4. St. Michael 3, Cretin-Derham 1

Friday, November 7

CONSOLATION

7. Wayzata 3, Rochester Mayo 0

8. Osseo 3, Cretin-Derham 1

SEMIFINALS

5. Shakopee 3, Andover 0

6. Eastview 3, St. Michael-A 0

Saturday, November 8

CONSOLATION WINNER

Wayzata 3, Osseo 2

THIRD PLACE

St. Michael-A 3, Andover 1

CHAMPIONSHIP

Shakopee 3, Eastview 1

Prep Football

Tuesday, October 21

SECTION 6AA QUARTERFINALS

1. #1 Pierz 35,

#8 LP-GE 14

2. #2 Ottertail Central 41,

#7 Wadena-DC 6

3. #3 Breckenridge 33,

#6 Holdingford 13

4. #4 Morris Area 12,

#5 West Central Area 7

SECTION 5AA QUARTERFINALS

1. #1 A-C-GC 52,

#8 LQPV 12

2. #4 MACCRAY 44,

#5 Benson 14

3. #2 EV-Watkins 43,

#7 YME 6

4. #3 BOLD 20,

#6 Paynesville 6

SECTION 6AAA QUARTERFINALS

1. #1 Albany 29,

#8 Sauk Centre 6

2. #4 Milaca 28,

#5 Minnewaska 7

3. #3 Foley 27,

#6 Staples-Motley 6

4. #2 New London-Spicer 49,

#7 St. Cloud Cathedral 21

SECTION 3 9-MAN

1. #1 C-G-B 51,

#8 Lincoln HI 0

2. #4 Hills-BC/Ellsworth 33,

#5 C-A/H-N 8

3. #2 Edgerton 51,

#7 Hancock 7

4. #3 Westbrook-WG 34,

#6 Wheaton 0 Saturday, October 25

SECTION 6AA SEMIFINALS

Pierz 28, Morris Area 12

Breckenridge 7, Battle Lake 0

SECTION 5AA SEMIFINALS

A-C-GC 41, MACCRAY 7

Eden Valley-Watkins 26, BOLD 0

SECTION 6AAA SEMIFINALS

Albany 42, Milaca 16

New London-Spicer 31, Foley 10

SECTION 3 9-MAN SEMIFINALS

C-G-B 34, Hills-BC/Ellsworth 0

Westbrook-WG 27, Edgerton 20

Thursday, October 30

SECTION 5AA CHAMPIONSHIP

EV-Watkins 39, A-C-GC 28

Friday, October 31

SECTION 6AA CHAMPIONSHIP

Breckenridge 45, Pierz 21

SECTION 3 9-MAN FINAL

C-G-B 8, Westbrook-WG 7

SECTION 6AAA CHAMPIONSHIP

New London-Spicer 30, Albany 0

2008 State Football

Tournament

9-MAN

QUARTERFINALS

Thursday, November 6

4. Kittson CC 54, Northland 14

Friday, November 7

1. Houston 14, Verndale 6

2. Ada-Borup 28, Littlefork-BF 26

3. C-G-B 44, Alden-Conger 6

SEMIFINALS @ METRODOME

Friday, November 14 - 8 a.m.

5. Houston vs Ada-Borup

Saturday, November 15 - 8 a.m.

6. C-B-B vs Kittson County

CHAMPIONSHIP @ METRODOME

Friday, November 28 - 10 a.m.

Winner 5 vs Winner 6

State Football

continued

CLASS A

QUARTERFINALS

Thursday, November 6

1. Royalton 20, Rushford-P 14

4. K-M-S 47, Fosston 14

Friday, November 7

2. Lake Park 55, Chisholm 8

3. Springfield 20, NU Cathedral 8

SEMIFINALS @ METRODOME

Friday, November 14 - 10:15

5. Royalton vs Lake Park-Audubon

Saturday, November 15 - 10:15

6. Springfield vs K-M-S

CHAMPIONSHIP @ METRODOME

Friday, November 28 - 1 p.m.

Winner 5 vs Winner 6

CLASS AA

QUARTERFINALS

Friday, November 7

1. Caledonia 21, Norwood-YA 0

2. Moose Lake 46, Breckenridge 0

4. Hawley 24, Eden Valley-W 0

Saturday, November 8

3. Luverne 48, Triton 42 (OT)

SEMIFINALS @ METRODOME

Friday, November 14 - 5:45

5. Caledonia vs Moose Lake

Saturday, November 15 - 5:45

6. Luverne vs Hawley

CHAMPIONSHIP @ METRODOME

Friday, November 28 - 4 p.m.

Winner 5 vs Winner 6

CLASS AAA

QUARTERFINALS

Friday, November 7

1. DeLaSalle 48, Rochester L 36

2. NL-Spicer 61, Proctor 0

3. Glencoe-SL 42, LeSueur 6

Saturday, November 8

4. Holy Family 41, Perham 32

SEMIFINALS @ METRODOME

Friday, November 14 - 3:15

5. DeLaSalle vs NL-Spicer

Saturday, November 15 - 3:15

6. Glencoe-SL vs Holy Family

CHAMPIONSHIP @ METRODOME

Saturday, November 29 - 12 p.m.

Winner 5 vs Winner 6

CLASS AAAA

QUARTERFINALS

Friday, November 7

1. Northfield 21, Mahtomedi 13

Saturday, November 8

2. Orono 21, Duluth East 13

3. Mankato W 28, St. Thomas 7

4. St. Michael 32, Fergus Falls 14

SEMIFINALS @ METRODOME

Friday, November 14 - 12:45

5. Northfield vs Orono

Saturday, November 15 - 12:45

6. Mankato W vs St. Michael-A

CHAMPIONSHIP @ METRODOME

Saturday, November 29 - 3 p.m.

Winner 5 vs Winner 6

CLASS AAAAA

QUARTERFINALS

Thursday, November 6

2. Blaine 28, Eden Prairie 24

Friday, November 7

1. Cretin-Derham 49, Lakeville S 7

Saturday, November 8

3. Rosemount 12, Mounds View 0

4. Wayzata 38, St. Cloud Tech 0

SEMIFINALS @ METRODOME

Friday, November 14 - 8:15

5. Cretin-Derham vs Blaine

Saturday, November 15 - 8:15

6. Rosemount vs Wayzata

CHAMPIONSHIP @ METRODOME

Friday, November 28 - 7 p.m.

Winner 5 vs Winner 6

UMAC Volleyball

UMAC POST-SEASON

Tuesday, November 4

#1 Northwestern 3,

#4 Martin Luther 0

#2 St. Scholastica 3,

#3 Bethany Lutheran 0

Saturday, November 8

Northwestern 3, St. Scholastica 1

Saturday, November 1

Northwestern 3, UM-Morris 2

Bethany 3, Northland 0

UW-Eau Claire 3, Bethany 0

UW-Eau Claire 3, Northland 0

Presentation 3, Crown 0

St. Scholastica 3, Martin Luther 2

UMAC Football

Saturday, November 8

UM-Morris 20, Waldorf 0

Crown 61, Trinity 26

Martin Luther 49, Scholastica 20

UMAC

Men's Soccer

UMAC POST-SEASON

Tuesday, November 4

#1 St. Scholastica 2,

#4 Northwestern 0

#2 UM-Morris 2,

#3 Presentation 1

Saturday, November 8

UM-Morris 1, St. Scholastica 0

Saturday, November 1

UM-Morris 3, Presentation 2

Crown 1, Northwestern 0

Martin Luther 4, Bethany 0

UMAC

Women's Soccer

UMAC POST-SEASON

Tuesday, November 4

#1 St. Scholastica 2,

#4 UM-Morris 1

#2 Northwestern 2,

#3 Northland 1

Saturday, November 8

St. Scholastica 1, Northwestern 0

Saturday, November 1

UM-Morris 1, Presentation 0

Northwestern 2, Crown 1

Martin Luther 1, Bethany 1 (2OT)

Advertisement
news@morrissuntribune.com
Advertisement
Advertisement