Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Morris, 56267
Morris Sun Tribune
320-589-4357 customer support
Morris Minnesota 607 Pacific Avenue 56267

2008 State Football

Tournament

9-MAN

QUARTERFINALS

Thursday, November 6

4. Kittson CC 54, Northland 14

Friday, November 7

Advertisement
Advertisement

1. Houston 14, Verndale 6

2. Ada-Borup 28, Littlefork-BF 26

3. C-G-B 44, Alden-Conger 6

SEMIFINALS @ METRODOME

Friday, November 14

5. Houston 56, Ada-Borup 14

Saturday, November 15

6. C-B-B 8, Kittson County 7

CHAMPIONSHIP @ METRODOME

Friday, November 28

Houston 22, C-G-B 16

CLASS A

QUARTERFINALS

Thursday, November 6

1. Royalton 20, Rushford-P 14

4. K-M-S 47, Fosston 14

Friday, November 7

2. Lake Park 55, Chisholm 8

3. Springfield 20, NU Cathedral 8

SEMIFINALS @ METRODOME

Friday, November 14

5. Royalton 42, Lake Park 20

Saturday, November 15

6. K-M-S 41, Springfield 7

CHAMPIONSHIP @ METRODOME

Friday, November 28

K-M-S 33, Royalton 22

CLASS AA

QUARTERFINALS

Friday, November 7

1. Caledonia 21, Norwood-YA 0

2. Moose Lake 46, Breckenridge 0

4. Hawley 24, EV-Watkins 0

Saturday, November 8

3. Luverne 48, Triton 42 (OT)

SEMIFINALS @ METRODOME

Friday, November 14

5. Caledonia 44, Moose Lake 13

Saturday, November 15

6. Luverne 21, Hawley 14

CHAMPIONSHIP @ METRODOME

Friday, November 28

Caledonia 47, Luverne 7

2008 State Football

Tournament

CLASS AAA

QUARTERFINALS

Friday, November 7

1. DeLaSalle 48, Rochester L 36

2. NL-Spicer 61, Proctor 0

3. Glencoe-SL 42, LeSueur 6

Saturday, November 8

4. Holy Family 41, Perham 32

SEMIFINALS @ METRODOME

Friday, November 14

5. DeLaSalle 31, NL-Spicer 14

Saturday, November 15

6. Glencoe-SL 34, Holy Family 0

CHAMPIONSHIP @ METRODOME

Saturday, November 29

Glencoe-Silver Lake 42, DeLaSalle 21

CLASS AAAA

QUARTERFINALS

Friday, November 7

1. Northfield 21, Mahtomedi 13

Saturday, November 8

2. Orono 21, Duluth East 13

3. Mankato W 28, St. Thomas 7

4. St. Michael 32, Fergus Falls 14

SEMIFINALS @ METRODOME

Friday, November 14

5. Northfield 31, Orono 12

Saturday, November 15

6. Mankato W 38, St. Michael 14

CHAMPIONSHIP @ METRODOME

Saturday, November 29

Mankato West 33, Northfield 14

CLASS AAAAA

QUARTERFINALS

Thursday, November 6

2. Blaine 28, Eden Prairie 24

Friday, November 7

1. Cretin-Derham 49, Lakeville S 7

Saturday, November 8

3. Rosemount 12, Mounds View 0

4. Wayzata 38, St. Cloud Tech 0

SEMIFINALS @ METRODOME

Friday, November 14

5. Blaine 28, Cretin-Derham 27 (OT)

Saturday, November 15

6. Wayzata 34, Rosemount 10

CHAMPIONSHIP @ METRODOME

Friday, November 28

Wayzata 27, Blaine 7

Girls' Hockey

Thursday, December 4

Brainerd/L-F 10, Morris Benson 2

Tuesday, December 2

River Lakes 3, Alexandria 2

Saturday, November 29

WILLMAR CHAMPIONSHIP:

Willmar 5, Morris Benson 2

WILLMAR THIRD PLACE:

Litchfield/D-C 7, Mankato East 5

River Lakes 4, Rogers 1

Friday, November 21

WILLMAR TOURNAMENT

Morris Benson 6, Litchfield/D-C 2

WIllmar 6, Mankato East 0

Boys' Hockey

Thursday, December 4

River Lakes 3, Fergus Falls 1

Tuesday, December 2

Willmar 7, Morris Benson 1

Girls' Basketball

Thursday, December 4

BOLD 51, Paynesville 38

RCW 58, CMCS 53

Lakeview 62, K-M-S 58

WCA 69, Ulen-Hitterdal 19

Tuesday, December 2

Morris/C-A 74, BOLD 37

Minnewaska 71, LQPV 55

A-C-GC 56, Montevideo 49

NL-Spicer 58, EV-Watkins 57

RCW 79, ECHO 17

Minneota 65, Dawson-Boyd 48

K-M-S 65, T-M-B 34

Monday, December 1

Buffalo Lake-H 63, A-C-GC 59

Wrestling

Thursday, December 4

NL-Spicer 60, Sauk Centre 13

UMAC Men's Basketball

Tuesday, December 2

St. Scholastica 78, North Central 74

UW-Superior 86, Northland 49

Monday, December 1

Mayville 92, UM-Morris 73

Luther 65, Bethany 48

Northwestern 74, Hamline 62

St. Olaf 70, Martin Luther 50

Sunday, November 30

Wartburg 86, Northland 63

Saturday, November 29

Mayville 82, UM-Morris 78

MSU-Mankato 84, Bethany 45

UW-Stout 96, Northland 43

UW-Superior 83, Scholastica 63

Simpson 66, Presentation 52

Friday, November 28

Neb. Wesleyan 71, Presentation 49

UMAC Women's Basketball

Tuesday, December 2

Northland 76, UW-Superior 69

UW-Stout 65, Northwestern 63

St. Scholastica 66, North Central 41

Monday, December 1

Valley City 85, UM-Morris 72

UW-Oshkosh 67, Bethany 45

Sunday, November 30

Northland 71, Calif. Lutheran 63

Cardinal Stritch 84, Scholastica 46

Saturday, November 29

UM-Morris 70, Mayville 63

Viterbo 71, Northwestern 59

La Verne, Calif. 71, Northland 55

Dubuque 77, St. Scholastica 51

Buena Vista 92, Presentation 60

Friday, November 28

Simpson 103, Presentation 74

Wednesday, November 26

Chapman 70, Northland 50

Advertisement
news@morrissuntribune.com
Advertisement
Advertisement