Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email

Wrestling

Saturday, December 13

WEST CENTRAL AREA INVITE

(1) LQPV/Dawson-Boyd - 175; (2) Alexandria - 173; (3) Greenbush-Middle River/Badger - 170; (4) Fergus Falls - 158; (5) Border West - 132; (6) Browerville/Eagle Valley - 118; (7) Mille Lacs - 87.5; (8) Otter Tail Central - 86.5; (9) Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta - 78; (10) West Central Area/Ashby - 72; (11) Lake Park-Audubon - 37; (12) Ortonville - 23

Advertisement

BRAINERD INVITE:

(1) Foley - 290.5; (2) Little Falls - 162; (3) BOLD - 161; (4) Frazee - 136; (5) Brainerd/Pillager - 128; (6) Pierz - 103; (7) Grand Rapids - 99.5; (8) Becker - 80.5; (9) Burnsville - 79; (10) Bemidji - 75.5; (11) Pequot Lakes/Pine River/Backus - 70.5; (12) Royalton - 63; (13) Osakis - 61; (14) Staples-Motley - 57

ST JAMES INVITE:

(1) Minneota - 221; (2) St. James - 184.5; (3) Lake Crystal/Wellcome Memorial - 174; (4) Wabasso; (5) Paynesville; (6) LeSueur-Henderson; (7) DeLaSalle; (8) Fridley

JACKSON COUNTY INVITE:

(1) Windom/Mountain Lake/Butterfield-Odin - 188.5; (2) Adrian - 186; (3) Jackson County Central - 160; (4) Sioux City East & Madelia/Truman/Martin Luther - 131 each; (6) Stewartville - 124; (7) Eagan - 209; (8) Fulda/Murray County Central - 107; (9) Wabasha-Kellogg - 73.5; (10) Worthington/Round Lake-Brewster - 69.5; (11) Redwood Valley - 57.5; (12) Martin County West - 55; (13) Montevideo - 54; (14) Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove - 46.5; (15) Fairmont - 36; (16) Luverne - 19

Friday, December 12

A-C-GC 43, Litchfield 21

WILLMAR CARDINAL CLASSIC:

(1) Kerkhoven-Murdock-Sunburg - 205.0; (2) Minnewaska - 178.5; (3) Benson - 171.0; (4) Yellow Medicine East - 163.0; (5) Willmar - 133.0; (6) Eden Valley-Watkins _ 113.0; (7) Sauk Centre - 106.5

Thursday, December 11

RCW 42, Montevideo 33

PAYNESVILLE TRIANGULAR

A-C-GC 60, LP-GE 12

Paynesville 56, LP-GE 10

A-C-GC 43, Paynesville 19

Tuesday, December 9

Minneota 54, MA/H/C-A 18

NL-Spicer 49, Melrose 6

MARSHALL TRIANGULAR

LQPV/D-B 58, New Ulm 18

LQPV/D-B 60, Marshall 9

YME TRIANGULAR

Minnewaska 37, YME 30

BOLD 46, Minnewaska 27

YME 39, BOLD 24

MACCRAY QUAD

T-M-B 63, MACCRAY 10

MACCRAY 45, RCW 36

Benson 58, MACCRAY 19

Girls' Basketball

Saturday, December 13

Morris/C-A 51, Milbank 38

NL-Spicer 61, Litchfield 43

Alexandria 65, Buffalo 48

Friday, December 12

Morris Area/C-A 81, Paynesville 36

Minnewaska 37, A-C-GC 35

LQPV 70, Benson 68

YME 65, BOLD 37

Hancock 43, Montevideo 37

NL-Spicer 66, Milaca 19

Sauk Centre 75, Albany 58

Long Prairie-GE 69, Mora 48

Foley 66, SC Cathedral 56

Osakis 98, Swanville 12

R-T-R 49, MACCRAY 45

Minneota 44, RCW 27

K-M-S 64, Lincoln HI 50

Ashby 54, Hillcrest 34

Brandon-E 65, Battle Lake 45

Minneota 44, RCW 27

Canby 51, Dawson-Boyd 49

Thursday, December 11

Minnewaska 59, Montevideo 43

Osakis 39, A-C-GC 34

Holdingford 77, Melrose 61

C-T/Fairmount 56, Breckenridge 39

Staples-M 48, Wadena-DC 39

Parkers Prairie 51, Browerville 44

Alexandria 89, SR-Rice 33

Brainerd 50, Willmar 47

Fergus Falls 64, SC Apollo 52

WCA 73, Frazee 55

Tuesday, December 9

YME 65, Paynesville 30

A-C-GC 53, Benson 49

LQPV 73, BOLD 42

CMCS 37, MACCRAY 36

RCW 62, K-M-S 54

Lakeview 65, Dawson-Boyd 63

Litchfield 57, B-B-E 40

Wyndmere 51, C-G-B 46

Hancock 66, Ortonville 38

Boys' Swimming

Saturday, December 13

FERGUS FALLS INVITE:

(1) Fergus Falls - 460; (2) Fargo South - 394; (3) Perham/New York Mills - 241; (4) Thief River Falls - 241; (5) Detroit Lakes - 196; (6) Park Rapids Area - 125; (7) Morris Area/Minnewaska Area - 103

Friday, December 12

Brainerd 104, Willmar 74

Boys' Basketball

Saturday, December 13

NL-Spicer 87, Mora 76

Foley 61, Zimmerman 52

Wahpeton 55, Breckenridge 48

Friday, December 5

Wahpeton 72, Morris Area 67

A-C-GC 89, Osakis 64

B-B-E 63, Paynesville 49

Albany 77, Holdingford 67

MACCRAY 72, R-T-R 46

K-M-S 90, Hancock 77

C-G-B 79, C-T/Fairmount 62

Staples-Motely 66, Park Rapids 51

Tartan 62, Willmar 51

ROCORI 48, Fergus Falls 47

SC Tech 74, Alexandria 56

Breckenridge 73, E Grand Forks 56

Thursday, December 11

Benson 70, BOLD 64

Paynesville 81, A-C-GC 66

LQPV 90, Minnewaska 77

Montevideo 64, YME 34

LP-GE 83, Milaca 65

Mora 56, Foley 53

SC Cathedral 45, Melrose 34

Sauk Centre 53, Albany 50

Pierz 84, Big Lake 62

RCW 73, CMCS 59

Parkers Prairie 75, Ashby 52

Rothsay 69, B-E 42

MACCRAY 53, Dawson-Boyd 42

Minneota 57, Ortonville 53

WCA 73, Frazee 38

Tuesday, December 9

Morris Area 76, LP-GE 58

CMCS 77, YME 30

Albany 74, Minnewaska 57

Marshall 69, Montevideo 54

Redwood Valley 71, BOLD 56

K-M-S 73, Lakeview 34

Ortonville 52, Benson 50

NL-Spicer 86, Paynesville 71

B-B-E 66, Melrose 52

Wheaton/H-N 63, Rothsay 41

Dawson-Boyd 74, Hancock 58

Women's

Swimming & Diving

Friday, December 12

Concordia 145, UM-Morris 83

Boys' Hockey

Saturday, December 13

Litchfield/D-C 6, River Lakes 3

New Ulm 3, Willmar 2

Prairie Centre 5, Minneapolis W 2

St Paul Saints 4, Park Rapids/M/N 2

Friday, December 12

Sauk Rapids 7, Willmar 0

Little Falls 4, Alexandria 3

Prairie Centre 7, Bagley/F/C-G 0

Redwood Valley 5, Luverne 2

Sauk Rapids-Rice 7, Willmar 0

Thursday, December 11

New Ulm 6, Litchfield/D-C 1

Tuesday, December 9

Morris Benson 8, Litchfield/D-C 5

Willmar 2, River Lakes 0

Girls' Hockey

Saturday, December 13

Morris Benson 9, Windom 2

Mankato West 7, Willmar 6

Bemidji 4, Fergus Falls 2

Friday, December 12

River Lakes 4, St. Cloud Tech 1

Fergus Falls 5, Sartell/SR 3

Luverne 8, Redwood Valley 1

Moorhead 2, Alexandria 1

River Lakes 4, SC Tech 1

Armstrong 4, Brainerd/LF 1

Rogers 8, Litchfield/D-C 0

Thursday, December 11

Morris Benson 3, PR/M/N 1

Hutchinson 7, Willmar 3

Brainerd/LF 5, SC Icebreakers 1

TRF 5, Detroit Lakes 4

Windom Area 10, Worthington 0

Tuesday, December 9

Morris Benson 10, LP-GE/W-DC 4

Willmar 5, River Lakes 3

Gymnastics

Saturday, December 13

MORRIS AREA INVITE:

(1) New London-Spicer - 131.0; (2) Paynesville/Eden Valley-Watkins - 117.225; (3) Benosn/Kerkhoven-Murdock-Sunburg - 116.85; (4) Long Prairie-Grey Eagle - 112.325; (5) Morris Area - 110.00; (6) Ortonville - 104.3

Friday, December 12

Redwood Valley 135, NL-Spicer 130

Tuesday, December 9

Benson/K-M-S 119.8, Morris 108.55

Melrose 133, NL-Spicer 129

UMAC Men's Basketball

Saturday, December 13

Dubuque 82, Martin Luther 79

Finlandia 76, St Scholastica 75

Northwestern 76, Augsburg 74

Black Hills 86, Presentation 72

Friday, December 12

UM-Morris 69, North Central 57

Luther 74, Crown 34

Martin Luther 86, Central (Pella) 74

SD Tech 72, Presentation 48

Wednesday, December 10

UW-Superior 83, Northwestern 65

Bethany 96, Wartburg 86

Tuesday, December 9

Martin Luther 80, Mayville 68

Faith Baptist 65, Presentation 64

UMAC Women's Basketball

Saturday, December 13

UM-Morris 101, North Central 33

Central (Pella) 75, Martin Luther 73

Black Hills 83, Presentation 67

Waldorf 100, Bethany 89

Friday, December 12

SC Tech 85, Presentation 60

Wednesday, December 10

UM-Morris 74, Jamestown 55

UW-Superior 62, Northwestern 50

Tuesday, December 9

Waldorf 75, Martin Luther 59

Valley City 84, Presentation 58

Bethany 96, North Central 23

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness