Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Morris, 56267
Morris Sun Tribune
320-589-4357 customer support
Morris Minnesota 607 Pacific Avenue 56267

Wrestling

Thursday, January 8

Fergus Falls 36, Brainerd 33

Sauk Rapids 37, WIllmar 24

NL-Spicer 32, Albany 12

Advertisement
Advertisement

MONTEVIDEO TRIANGULAR:

BOLD 40, Benson 26

BOLD 49, Montevideo 18

Benson 60, Montevideo 18

Tuesday, January 6

DETROIT LAKES DOUBLE DUAL:

DL 59, Morris/H/C-A 12

DL 45, Crookston 20

LQPV TRIANGULAR:

A-C-GC 45, LQPV/D-B 21

A-C-GC 36, Minnewaska 22

LQPV/D-B 34, Minnewaska 33

BOLD TRIANGULAR:

Lake Crystal 33, BOLD 28

BOLD 37, Sibley East 18

Lake Crystal 38, Sibley East 22

Howard Lake-W-W Triangular

HL-W-W 42, B-B-E 28

B-B-E 51, Pierz 30

NL-Spicer 36, Paynesville 25

Alexandria 44, ROCORI 15

Saturday, January 3

Fergus Falls 40, Willmar 27

RUMBLE ON THE RED TOURNEY:

(1) Foley 260; (2) Kerkhoven-Murdock-Sunburg 256; (3) Thief River Falls 223; (4) Delano 196; (5) Owatonna 194; (5) Rapid City Stevens 179.5; (7) Forest Lake 168.5; (8) Scott West 159; (9) Minneota 143.5; (10) Becker 129.5; (11) Windom-Mountain Lake/Butterfield-Odin 129.5; (12) Cambridge-Isanti 122.5; (13) Henry Sibley 121; (14) Coon Rapids 120.5; (15) Aberdeen Central 116; (16) Fargo South 113; (17) Byron 108.5; (18) Fulda/Murray County Central 104; (19) Dilworth-Glyndon-Felton 96; (20) Chaska 95; (21) LeSueur-Henderson 94.5; (22) Winner 93; (23) Maple River 86; (24) Valley City 84.5; (25) Frazee 83.5; (26) White Bear Lake 83.5; (27) St. Cloud Apollo 83; (28) Wahpeton 83; (29) Sibley East 79.5; (30) Annandale/Maple Lake 78; (31) New Ulm 78; (32) Elk River 74; (33) Robbinsdale Cooper 69.5; (34) Jackson County Central 66; (35) Grand Meadow/Leroy-Ostrander/Kingsland 62; (36) Litchfield 61; (37) Stewartville 60; (38) Trinity School 53; (39) Andover 51.5; (40) Fargo North 49.5; (41) West Fargo 48.5; (42) Eagan 47; (43) Orono 47; (44) Redwood Valley 45; (45) tie, Carter and Robbinsdale Armstrong, each 39.5; (47) Faribault 39; (48) St. Paul Humboldt 34; (49) Marshall 27; (50) Devils Lake 26.5; (51) Blaine 25; (52) Hawley 18; (53) Sisseton 17; (54) Grand Forks Red River 16.5; (55) Benild-St. Margaret's 9; (56) Richfield 4; (57) Wayzata 0

MONTEVIDEO INVITE:

(1) Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 225; (2) Canby 201; (3) Milbank, S.D. 165; (4) Tracy-Milroy-Balaton 160; (5) Grand Rapids 157; (6) Border West 128.5; (7) MACCRAY 111; (8) Montevideo 90; (9) Glencoe-Silver Lake 61; (10) Mound-Westonka 56

Gymnastics

Tuesday, January 6

NL-Spicer 135.35, Morris 115.35

Fergus Falls 114, Frazee 107

Boys' Swimming

Thursday, December 18

Perham 126, Morris 54

Girls' Basketball

Thursday, January 8

A-C-GC 78, BOLD 38

Annandale 70, SC Cathedral 45

Cloquet 54, Milaca 25

Osakis 55, Eagle Valley 35

B-B-E 66, Kimball 42

R-T-R 57, Lincoln HI 44

Dawson-Boyd 49, K-M-S 45

MACCRAY 75, RCW 55

Minneota 76, T-M-B 28

Tuesday, January 6

NL-Spicer 63, Morris/C-A 42

Benson 68, K-M-S 48

LQPV 53, RCW 41

EV-Watkins 63, A-C-GC 39

CMCS 60, YME 56

MACCRAY 50, Montevideo 46

Redwood Valley 64, BOLD 50

LP-GE 54, Minnewaska 49

Albany 58, Holdingford 55

SC Cathedral 71, Maple Lake 53

Sauk Centre 61, Upsala 43

HL-Waverly-Winsted 71, Foley 52

B-B-E 57, Melrose 38

Pelican Rapids 42, Breckenridge 24

Perham 78, WCA 68

Willmar 53, Little Falls 52

Alexandria 71, ROCORI 49

Fergus Falls 71, Brainerd 48

Battle Lake 53, Osakis 49

B-E 77, Parkers Prairie 75 (2OT)

NY Mills 64, Ashby 48

Canby 42, Dawson-Boyd 40

Wheaton/H-N 64, Rothsay 39

Hancock 55, Hillcrest 23

Monday, January 5

Sisseton 59, Wheaton/H-N 32

Summit 80, Ortonville 38

Saturday, January 3

Willmar 58, Moorhead 36

Friday, January 2

Staples-Motley 64, Foley 52

Boys' Basketball

Thursday, January 8

Minnewaska 58, Morris Area 52

Paynesville 66, Benson 49

Kimball Area 73, A-C-GC 69 (OT)

Albany 55, LP-GE 54 (OT)

NL-Spicer 81, Mora 67

Foley 87, Milaca 65

SC Cathedral 65, Zimmerman 56

B-B-E 77, Rockford 53

ROCORI 64, Alexandria 45

Willmar 52, Little Falls 50

Breckenridge 52, D-G-F 36

Pelican Rapids 89, WCA 53

Tuesday, January 6

A-C-GC 67, YME 37

Benson 67, Minnewaska 59

Montevideo 71, Paynesville 58

NL-Spicer 76, LP-GE 54

Mora 70, Sauk Centre 62

Albany 66, Melrose 55

SC Cathedral 75, Milaca 73

Fergus Falls 82, Brainerd 76 (OT)

Pelican Rapids 72, Breckenridge 58

Staples-Motley 74, Shanley 60

MACCRAY 81, K-M-S 56

B-B-E 65, Pierz 59

Osakis 54, Browerville 35

B-E 56, C-A 54

Ortonville 66, Hancock 56

Monday, January 5

Morris Area 75, LQPV 54

BOLD 62, RCW 59

C-G-B 70, Ashby 44

Perham 85, WCA 51

Saturday, January 3

Montevideo 54, Dawson-Boyd 43 LP-GE 55, Osakis 47

Staples-Motley 108, CL-Bena 92

Fergus Falls 74, SR-Rice 73

Willmar 64, Moorhead 47

Friday, January 2

WCA 69, Battle Lake 51

Boys' Hockey

Thursday, January 8

Alexandria 3, Fergus Falls 2

PR/M/N 4, Northern Lakes 3

SP Academy 4, Prairie Centre 2

Tuesday, January 6

Redwood Valley 5, MBA 4

Wadena-DC 4, Prairie Centre 3

Alexandria 6, SC Tech 3

Fergus Falls 4, SC Apollo 1

Little Falls 5, Brainerd 3

Sartell-SS 4, Willmar 2

Luverne 8, Marshall 5

Northern Lakes 7, Moose Lake 1

PR/M/N 9, Bagley/F/C-G 1

SR-Rice 8, River Lakes 1

Orono 7, Litchfield/D-C 1

Monday, January 5

Windom Area 9, Worthington 5

Saturday, January 3

Alexandria 5, Coon Rapids 1

Fergus Falls 5, Wadena-DC 2

SC Apollo 5, SM-Albertville 3

Sartell 3, Bemidji 1

Girls' Hockey

Thursday, January 8

MBA 6, Pequot Lakes 3

Crookston 6, PR/M/N 1

Windom 10, Redwood Valley 0

Luverne 6, Worthington 2

SC Tech 6, Willmar 3

Tuesday, January 6

Alexandria 6, SC Tech 3

Brainerd/LF 8, LP-GE/W-DC 2

Fargo S 9, Detroit Lakes 1

Fergus Falls 3, SC Icebreakers 3

Luverne 3, Marshall 1

River Lakes 6, Hutchinson 2

Monday, January 5

Windom Area 5, Worthington 0

Saturday, January 3

Fergus Falls 4, Lakeville S 3

Henry Sibley 3, River Lakes 1

UMAC Men's Basketball

Monday, January 5

Gordon 74, Crown 44

Sunday, January 4

Bethany 80, Worcester 72

Saturday, January 3

UW-Eau Claire 76, Scholastica 66

Northwestern 69, Gordon 62

Bethany 63, Wheaton 53

Friday, January 2

Lakeland 84, Northland 76

UMAC Women's Basketball

Wednesday, December 31

NW Iowa 68, Northwestern 53

St. Olaf 44, St. Scholastica 40

Tuesday, December 30

UW-Superior 71, Presentation 55

Dordt 61, Northwestern 38

UW-River Falls 65, St. Scholastica 55

Advertisement
news@morrissuntribune.com
Advertisement
Advertisement