Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Morris, 56267

Morris Minnesota 607 Pacific Avenue 56267

Wrestling

Thursday, January 15

YME 47, Montevideo 27

K-M-S 40, Canby 22

Tuesday, January 13

Minnewaska 59, Morris /H/C-A 13

Advertisement
Advertisement

LQPV/D-B 56, B-B-E 13

Frazee 40, Fergus Falls 24

B-H/V 51, Ottertail Central 26

ST JAMES TRIANGULAR

BOLD 40, St James 21

BOLD 47, Martin County West 17

St James 57, MCW 20

T-M-B TRIANGULAR:

T-M-B 45, RCW 29

YME 47, T-M-B 17

YME 53, RCW 12

WILLMAR TRIANGULAR:

Monticello 48, Willmar 25

NL-Spicer 48, Monticello 12

NL-Spicer 52, Willmar 19

MORA TRIANGULAR:

Mora 67, Melrose 6

Mora 70, Ogilvie 4

Ogilvie 51, Melrose 24

Saturday, January 10

Benson Tournament

1. Milaca 222; 2. Benson 189; 3. Minnewaska Area 177.5; 4. Border West 165; 5. Mahnomen/Waubun 144.5; 6. Unattached 105; 7. Breckenridge 52; 8. Ortonville 48

Friday, January 9

Foley 50, Milaca 9

Morris Triangular

Paynesville 69, Morris/H/C-A 9

Paynesville 35, YME 27

YME 69, Morris/H/C-A 6

B-B-E Invitational

1. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 195.5; 2. Atwater-Cosmos-Grove City 154.5; 3. Becker 111; 4 Long Prairie-Grey Eagle 88; 5. Belgrade-Brooten-Elrosa 78.5; 6. Sauk Centre 70; 7. Ottertail Central 49.5; 8. MACCRAY 46.5

Worthington/Round Lake-Brewster Triangular

LQPV/D-B 48, Pipestone Area 30

LQPV/D-B 55, W/RL-Brewster 12

W/RL-B 45, Pipestone Area 28

Girls' Basketball

Thursday, January 15

LQPV 66, MACCRAY 62

Barnesville 48, Breckenridge 36

Tuesday, January 13

Morris/C-A 49, LP-GE 39

Albany 63, Minnewaska 29

Redwood Valley 58, Montevideo 40

Foley 62, Melrose 44

Osakis 63, Royalton 26

Pequot Lakes 70, Staples-Motley 41

WCA 58, Hawley 53

Parkers Prairie 67, Henning 42

Underwood 56, Hillcrest 34

B-E 88, Upsala 65

MACCRAY 50, Dawson-Boyd 43

RCW 57, CMCS 51

Lakeview 46, K-M-S 40

B-B-E 78, Holdingford 42

Monday, January 12

Bertha-Hewitt 66, Ashby 54

Saturday, January 10

Montevideo 60, Paynesville 37

SC Tech 86, SC Cathedral 69

Little Falls 50, Staples-Motley 35

Bemidji 71, WIllmar 50

Hillcrest 60, Ortonville 52

Friday, January 9

Morris/C-A 62, YME 59 (OT)

Benson 58, Montevideo 47

LQPV 66, Paynesville 41

Minnewaska 55, Staples-Motley 37

Sauk Centre 71, Milaca 43

NL-Spicer 66, Melrose 31

Albany 74, Mora 55

LP-GE 49, Foley 48

D-G-F 39, Breckenridge 33

WCA 75, Pelican Rapids 55

Alexandria 85, Fergus Falls 67

Willmar 70, SC Apollo 68

Underwood 46, C-G-B 44

Boys' Basketball

Thursday, January 15

Breckenridge 81, Frazee 34

Battle Lake 52, Ashby 47

Minneota 64, T-M-B 60

Tuesday, January 13

Morris Area 65, BOLD 45

Benson 68, YME 55

Montevideo 85, A-C-GC 80

Staples-Motley 65, Minnewaska 54

Albany 73, NL-Spicer 64

SC Cathedral 69, LP-GE 56

Foley 64, Melrose 55

WCA 46, Pipestone 43

Fergus Falls 56, Alexandria 53

B-E 75, Parkers Prairie 71

Saturday, January 10

Morris Area 65, Benson 45

Montevideo 69, NL-Spicer 67

Alexandria 61, Minnewaska 49

Breckenridge 76, DL 48

WCA 76, Osakis 62

Staples-Motley 58, Little Falls 55

Ortonville 52, Hillcrest 24

Friday, January 9

Montevideo 71, LQPV 56

BOLD 72, YME 34

Osakis 52, Upsala 46

Ortonville 38, Milbank 34

C-G-B 73, Hancock 58

Wheaton/H-N 66, C-A 43

Boys' Hockey

Thursday, January 15

Detroit Lakes 4, Red Lake Falls 2

Tuesday, January 13

River Lakes 4, MBA 2

Alexandria 5, SR-Rice 1

SC Cathedral 7, Litchfield/D-C 1

Brainerd 4, Fergus Falls 2

Sartell 6, River Lakes 3

Saturday, January 10

MBA 5, North Branch 4

Red WIng 4, Fergus Falls 2

Wahpeton 4, Red Lake Falls 1

Wadena/DC 3, Mora 3 (OT)

Prairie Centre 8, Walker 1

Friday, January 9

Sartell 3, SC Apollo 1

Little Falls 7, River Lakes 0

SC Tech 6, Willmar 1

Gymnastics

Tuesday, January 13

Brainerd 142, Fergus Falls 105

Willmar 143.85, St Cloud 127.2

Saturday, January 10

Willmar 137.125, NL-Spicer 128.425

Girls' Hockey

Tuesday, January 13

MBA 6, Litchfield/D-C 0

River Lakes 4, Sartell/SR 0

SC Icebreakers 7, Willmar 0

Detroit Lakes 11, Pequot Lakes 0

Fergus Falls 6, Brainerd/LF 3

Luverne 4, Fairmont 1

Monday, January 12

Moose Lake 10, Pequot Lakes 3

Saturday, January 10

MBA 4, Park Rapids/M/N 0

Alexandria 8, Detroit Lakes 1

New Ulm 4, River Lakes 4 (OT)

Friday, January 9

Fergus Falls 7, Alexandria 2

River Lakes 2, Brainerd/LF 2

Boys' Swimming

Saturday, January 10

DETROIT LAKES INVITE:

Park Rapids Area 203; Thief River Falls 228; Detroit Lakes 287; Perham/New York Mills 292, Bemidji 354

UMAC Men's Basketball

Saturday, January 10

UM-Morris 84, Scholastica 74

Northwestern 67, Bethany 38

Martin Luther 83, Crown 50

Presentation 62, Northland 59

Friday, January 9

UM-Morris 76, Northland 73

Northwestern 79, Martin Luther 61

Bethany 77, Crown 50

Presentation 78, Scholastica 60

UMAC Women's Basketball

Saturday, January 10

UM-Morris 67, Scholastica 48

Northwestern 62, Bethany 41

Martin Luther 88, Crown 51

Northland 66, Presentation 62 OT

Friday, January 9

UM-Morris 82, Northland 62

Northwestern 51, Martin Luther 38

Bethany 87, Crown 54

Scholastica 59, Presentation 42

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness