Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email

Wrestling

Thursday, January 22

Morris/H/C-A 43, Ortonville 33

A-C-GC 31, BOLD 26

ROCORI 36, Albany 29

Paynesville 46, HL-W-W 16

Advertisement

YME TRIANGULAR

YME 33, Red Rock/W-WG 21

YME 35, LQPV/D-B 30

LQPV/D-B 44, Red Rock/W-WG 26

MORA DOUBLE DUAL

Mora 59, LP-GE 15

Foley 49, Mora 7

Tuesday, January 20

Willmar 51, Sartell 18

NL-Spicer 51, LP-GE 18

Holdingford 40, B-B-E 27

MINNEWASKA TRIANGULAR

Minnewaska 42, Montevideo 37

Paynesville 69, Montevideo 7

Paynesville 36, Minnewaska 20

BENSON TRIANGULAR

A-C-GC 45, Benson 29

YME 34, A-C-GC 29

YME 36, Benson 24

RCW TRIANGULAR

RCW 51, Ortonville 30

K-M-S 69, Ortonville 3

K-M-S 50, RCW 12

BOLD QUADRANGULAR

BOLD 40, Glencoe-SL 12

BOLD 44, Marshall 21

BOLD 41, River Valley 23

River Valley 52, Glencoe-SL 27

River Valley 39, Marshall 36

Marshall 42, Glencoe-SL 30

Saturday, January 17

ANNANDALE/MAPLE LAKE DUALS

A-C-GC 59, Willmar 9

Windom/ML/B-O 38, Buffalo 25

A-C-GC 57, Pierz 16

Windom/ML/B-O 57, Annandale/ML 6

Willmar 39, Pierz 26

Buffalo 42, Annandale/ML 24

1st: A-C-GC 42, W/ML/B-O 14

3rd: Buffalo 59, Willmar 9

5th: Annandale/ML 42, Pierz 34

KIMBALL DUALS

Sauk Centre 41, Glencoe-SL/LP 25

YME 47, Kimball Area 23

YME 46, Staples-Motley 15

YME 42, St James 22

MINNEWASKA INVITATIONAL

Border West 37, Minnewaska 28

Minnewaska 40, B-H/Verndale 30

Hutchinson 36, Minnewaska 33

Minneota 52, Minnewaska 20

PARKERS PRAIRIE TOURNEY

1. Pelican Rapids 237.5; 2. Benson 215; 3. Long Prairie-Grey Eagle 166; 4. Parkers Prairie 138; 5. Ottertail Central 120; 6. Crosby-Ironton 86; 7. Breckenridge 56; 8. Ortonville 53

Friday, January 16

BOLD Quadrangular

BOLD 34, Zumbrota-Mazeppa 20

BOLD 36, LQPV/D-B 19

BOLD 43, Morris/H/C-A 6

LQPV/D-B 65, Morris/H/C-A 6

Zumbrota-Mazeppa 30, LQPV/D-B 25

Zumbrota-Mazeppa 81, Morris/H/C-A 0

OSAKIS INVITE:

K-M-S 49, Osakis 21

K-M-S 67, Otter Tail Central 12

K-M-S 45, Dassel-Cokato 26

Girls' Basketball

Thursday, January 22

Morris/C-A 64, BOLD 37

Minnewaska 68, LQPV 54

YME 53, Benson 51

A-C-GC 59, Montevideo 49

NL-Spicer 67, Mora 43

SC Cathedral 55, Milaca 44

Albany 67, LP-GE 54

WCA 61, D-G-F 56

Osakis 76, St John's Prep 17

Staples-Motley 54, Frazee 42

Moorhead 68, Fergus Falls 44

Ashby 66, Parkers Prairie 62

B-B-E 55, Pierz 52

B-E 61, Rothsay 26

C-G-B 61, Hillcrest 44

K-M-S 56, RCW 45

MACCRAY 64, CMCS 59

Lakeview 59, Dawson-Boyd 53

Tuesday, January 20

YME 55, Montevideo 49

A-C-GC 67, LQPV 63

Benson 56, Ortonville 52

NL-Spicer 45, Sauk Centre 35

Albany 83, SC Cathedral 55

Foley 44, Milaca 40

Mora 60, Melrose 53

Osakis 61, Pierz 46

WCA 55, Ashby 41

Willmar 53, Fergus Falls 44

Little Falls 72, Alexandria 69

Parkers Prairie 70, Hillcrest 40

B-B-E 60, K-M-S 51

B-E 48, Underwood 41

Hancock 73, CMCS 42

Monday, January 19

A-C-GC 67, Morris/C-A 45

Minnewaska 55, BOLD 27

YME 56, LQPV 53

Albany 73, Foley 38

SC Cathedral 66, LP-GE 52

Wadena-DC 50, Breckenridge 38

Milbank 53, Ortonville 35

Saturday, January 17

Morris/C-A 53, Benson 42

SC Cathedral 66, Melrose 62

Alexandria 77, SR-Rice 33

Detroit Lakes 47, Fergus Falls 27

B-E 60, Barnesville 44

Friday, January 16

Morris/C-A 53, Montevideo 49

Minnewaska 59, Paynesville 30

Benson 61, BOLD 49

NL-Spicer 67, ROCORI 32

Wadena-DC 56, Staples-Motley 54

WCA 85, Ulen-Hitterdal 29

B-E 66, Ashby 58

Parkers Prairie 44, Underwood 37

EV-Watkins 58, B-B-E 47

MACCRAY 42, Lincoln HI 39

Dawson-Boyd 58, T-M-B 49

K-M-S 51, Minneota 50

Hancock 59, Henning 43

Boys' Basketball

Thursday, January 22

Albany 47, Osakis 43

Melrose 63, Paynesville 57

Breckenridge 58, Lake Park-A 51

Staples-Motley 86, Pierz 77

D-G-F 61, WCA 53

Little Falls 55, Alexandria 43

Willmar 83, Fergus Falls 67

Park Christian 69, Wheaton/H-N 59

B-B-E 87, Hancock 73

Tuesday, January 20

A-C-GC 63, Morris 55

Milbank 42, LQPV 27

Albany 48, Sauk Centre 43

Mora 74, Pine City 50

Osakis 54, Royalton 49

Staples-Motley 70, Perham 46

Buffalo 65, Alexandria 51

Moorhead 66, Fergus Falls 64

Eagle Valley 60, Parkers Prairie 40

Hillcrest 56, B-E 49

MACCRAY 71, Dawson-Boyd 33

T-M-B 60, R-T-R 51

K-M-S 67, Lakeview 49

B-B-E 76, Holdingford 43

Wheaton/H-N 66, Underwood 50

Ortonville 62, C-G-B 61 (OT)

Hancock 76, C-A 58

Monday, January 19

A-C-GC 80, BL-Hector 63

K-M-S 72, BOLD 64

Saturday, January 17

Breckenridge 67, E Grand Forks 49

EV-Watkins 51, Foley 49

Swanville 59, B-E 53

Friday, January 16

Morris Area 76, YME 49

Paynesville 58, Minnewaska 53

A-C-GC 75, Benson 70

Montevideo 80, BOLD 54

MACCRAY 74, LQPV 53

NL-Spicer 61, Sauk Centre 49

Foley 62, LP-GE 61

Breckenridge 70, Barnesville 38

Staples-Motley 75, Wadena-DC 55

WCA 80, Ulen-Hitterdal 50

Sartell-SS 57, Alexandria 51

Willmar 71, ROCORI 54

Henning 70, Ashby 45

Wheaton/H-N 59, Hancock 56

Boys' Hockey

Thursday, January 22

Little Falls 1, Alexandria 0

Luverne 8, Sleepy Eye 0

Northern Lakes 6, Detroit Lakes 3

River Lakes 8, Mora 2

Tuesday, January 20

Little Falls 8, Willmar 1

Mound-W 8, Litchfield/D-C 1

Alexandria 10, River Lakes 1

Crookston 9, Detroit Lakes 4

Monticello 3, SC Apollo 3 (OT)

Northern Lakes 3, Park Rapids/M/N 3

Providence 3, Prairie Centre 1

SC Tech 3, Fergus Falls 2

Monday, January 19

Windom 6, Sleepy Eye 2

Saturday, January 17

Windom 8, MBA 2

Little Falls 9, Fergus Falls 2

Bismarck 5, Detroit Lakes 2

Wadena-DC 7, Kittson Central 2

Gymnastics

Thursday, January 22

NL-Spicer 135.9, Benson/K-M-S 127

Willmar 142.9, Alexandria 116.35

Tuesday, January 20

Melrose 142, Benson/K-M-S 126.45

1. Willmar 138.65; 2. NL-Spicer 134.475; 3. Little Falls 131.15

Monday, January 19

SC Tech 146, Alexandria 115

Boys' Swimming

Thursday, January 22

Montevideo 98, Morris 59

Willmar 99, SC Tech 85

Fergus Falls 102, SR-Rice 84

Tuesday, January 20

Willmar 100, Alexandria 85

Saturday, January 17

True Team Meet: 1. Willmar 1335; 2. Melrose/Sauk Centre 1309; 3. Hutchinson 1146; 4. Litchfield/Dassel-Cokato 1053; 5. Fergus Falls 928; 6. Detroit Lakes 901; 7. Thief River Falls 632; 8. Morris Area/Minnewaska Area 289

Girls' Hockey

Thursday, January 22

MBA 2, Marshall 0

Alexandria 5, Brainerd/LF 4 (OT)

Detroit Lakes 5, LP-GE/W-DC 1

SC Tech 5, River Lakes 1

Windom 6, Luverne 4

Willmar 7, St. Peter 3

Tuesday, January 20

MBA 6, Prairie Centre 1

River Lakes 3, Alexandria 2

Brainerd/LF 3, Sartell/SR 3 (OT)

Crookston 9, Detroit Lakes 0

East Range 2, Park Rapids/M/N 1

Fergus Falls 5, SC Tech 2

Marshall 1, Windom 0

Saturday, January 17

MBA 8, Windom 0

Fergus Falls 9, Detroit Lakes 1

Litchfield/DC 6, Mankato East 1

Roseau 8, Brainerd/LF 1

SC Tech 3, Bemidji 1

River Lakes 5, Willmar 2

Friday, January 16

MBA 7, Willmar 4

Mound-W 5, Litchfield/DC 0

Moorhead 2, River Lakes 0

UMAC Men's Basketball

Tuesday, January 20

UM-Morris 62, North Central 61

Saturday, January 17

St. Scholastica 68, Northland 62

Northwestern 89, Crown 42

Presentation 53, North Central 46

Friday, January 16

UM-Morris 63, Presentation 61

Martin Luther 104, Bethany 90 (OT)

Wednesday, January 14

Northwestern 80, North Central 64

MSU-Moorhead 95, Crown 43

UMAC Women's Basketball

Saturday, January 17

St. Scholastica 65, Northland 48

Northwestern 64, Crown 26

Presentation 99, North Central 51

Friday, January 16

UM-Morris 72, Presentation 55

Martin Luther 81, Bethany 69

Wednesday, January 14

Northwestern 64, North Central 19

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness