Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email

Wrestling

Thursday, January 29

Milaca 55, Albany 17

Mora 45, North Branch 9

Mora 68, Rush City 3

Minneota 55, RCW 9

Advertisement

Tuesday, January 27

A-C-GC TRIANGULAR:

Montevideo 44, Morris/H/C-A 33

A-C-GC 60, Montevideo 9

A-C-GC 66, Morris/H/C-A 6

GLENCOE-SL/LP QUADRANGULAR

YME 34, Delano 26

YME 51, New Ulm 15

YME 62, Glencoe-SL/LP 12

Delano 50, New Ulm 18

Delano 65, Glencoe-SL/LP 4

New Ulm 48, Glencoe-SL/LP 20

LP-GE QUADRANGULAR:

Browerville/EV 32, EV-Watkins 27

Browerville/EV 53, LP-GE 21

EV-Watkins 51, Osakis 15

EV-Watkins 52, LP-GE 24

LP-GE 37, Osakis 36 (criteria)

Benson 35, Minnewaska 31

BOLD 34, Willmar 18

Foley 49, NL-Spicer 15

Albany 33, Sauk Centre 29

Monday, January 26

Mora 33, NL-Spicer 24

Saturday, January 24

Howard Lake-W-W Quad:

A-C-GC 49, HL-W-W 15

Medford 51, Rockford 15

A-C-GC 31, Medford 30

Rockford 44, HL-W-W 27

A-C-GC 58, Rockford 14

Medford 48, HL-W-W 18

LUVERNE INVITE:

Wabasso 54, Montevideo 14

Montevideo 37, Luverne 30

Sheldon 45, Montevideo 33

Brandon Valley 48, Montevideo 30

Friday, January 23

Osakis quadrangular:

Minnewaska Area 44, Osakis 30

Minnewaska 58, Norwood-YA 23

ROCORI 34, Minnewaska Area 33

ROCORI 37, Osakis 36

ROCORI 58, Norwood-YA 16

Osakis 48, Norwood-YA 22

NL-Spicer Tourney:

1. New London-Spicer 200; 2. Canby 194.5; 3. Eden Valley-Watkins 167; 4. Litchfield 148; 5. Kimball 136; 6. Belgrade-Brooten-Elrosa 101.5

Girls' Basketball

Thursday, January 29

Minnewaska 58, Montevideo 29

NL-Spicer 59, LP-GE 46

Mora 42, Foley 36

Albany 68, Pierz 41

WCA 60, Frazee 39

Hawley 54, Breckenridge 24

Staples-Motley 64, Park Rapids 47

Alexandria 77, SC Tech 59

Willmar 78, Sartell 26

Fergus Falls 62, ROCORI 50

Ashby 61, Underwood 53

B-E 82, Browerville 43

Parkers Prairie 57, Battle Lake 53

K-M-S 53, C-G-B 52

Park Christian 64, Wheaton/H-N 47

Tuesday, January 27

Morris/C-A 52, Benson 44

LQPV 66, Montevideo 60 (OT)

Minnewaska 49, YME 46

Litchfield 61, A-C-GC 44

Sauk Centre 56, LP-GE 46

Mora 69, SC Cathedral 63

Albany 50, NL-Spicer 41

WCA 58, LP-Audubon 43

Staples-Motley 61, Perham 58 (OT)

Fergus Falls 57, SC Tech 54

Ashby 65, Verndale 51

Osakis 83, Upsala 66

Parkers Prairie 59, Eagle Valley 46

B-B-E 57, Maple Lake 47

MACCRAY 55, T-M-B 33

Wheaton/H-N 62, C-G-B 57 (OT)

Hancock 62, Ortonville 42

Monday, January 26

A-C-GC 50, B-B-E 36

Sauk Centre 57, Holdingford 39

Willmar 68, ROCORI 40

Saturday, January 24

Benson 69, Dawson-Boyd 51

EV-Watkins 73, Albany 60

Princeton 62, Milaca 25

Wahpeton 52, Breckenridge 41

Fairmont 49, MACCRAY 38

Hancock 69, Minneota 54

Wheaton/H-N 56, Hillcrest 39

Friday, January 23

Minnewaska 51, Osakis 43

Sauk Centre 51, Melrose 33

LP-GE 68, Browerville 36

Aitkin 61, Mora 47

Perham 58, Breckenridge 30

Staples-Motley 53, Pillager 45

Brainerd 67, Alexandria 66

Willmar 62, SR-Rice 24

Little Falls 50, Fergus Falls 47

Wheaton/H-N 58, Rosholt 48

Boys' Basketball

Thursday, January 29

Morris Area 69, Paynesville 59

Benson 69, LQPV 64

A-C-GC 68, BOLD 63

Montevideo 54, Minnewaska 43

SC Cathedral 55, Foley 54

Mora 77, Albany 68

NL-Spicer 68, Melrose 59

Zimmerman 101, Milaca 83

Staples-Motley 94, Park Rapids 54

B-B-E 66, Pierz 61

Dawson-Boyd 70, Lakeview 47

MACCRAY 93, CMCS 73

Osakis 57, St. John's Prep 50

Wheaton/H-N 70, C-G-B 68 (2OT)

Ortonville 49, Hancock 46 (OT)

Underwood 49, Chokio-Alberta 45

Tuesday, January 27

BOLD 55, LQPV 49

Benson 67, Hancock 65

Montevideo 83, Redwood Valley 73

Melrose 64, Holdingford 33

Sauk Centre 60, Swanville 37

Breckenridge 59, Perham 46

LP-Audubon 79, WCA 70

Brainerd 51, Alexandria 49 (OT)

Little Falls 78, Fergus Falls 73

Willmar 88, SR-Rice 63

B-E 73, Underwood 70

Parkers Prairie 69, Hillcrest 46

Ortonville 77, K-M-S 69 (2OT)

Canby 57, Dawson-Boyd 56

Eagle Valley 68, Ashby 46

Wheaton/H-N 52, Richland 48

Chokio-Alberta 66, Wilmot 60

Monday, January 26

NL-Spicer 91, A-C-GC 59

Minnewaska 74, LP-GE 65

Paynesville 48, EV-Watkins 39

YME 52, Lakeview 50

BOLD 87, CMCS 77

Braham 76, Foley 72 (OT)

Marshall 78, Willmar 74 (OT)

C-G-B 56, Hillcrest 52

Saturday, January 24

Morris Area 81, WCA 68

Windom Area 47, Montevideo 46

Litchfield 54, Melrose 52

Fergus Falls 48, Thief River 47

Hillcrest 42, Wheaton/H-N 35

MACCRAY 84, Fairmont 63

Friday, January 23

Albany 68, SC Cathedral 5

Mora 47, LP-GE 32

Sauk Centre 65, Milaca 56

Breckenridge 85, Staples-Motley 84

Ashby 72, B-E 48

Boys' Hockey

Thursday, January 29

River Lakes 6, Litchfield/D-C 3

Little Falls 8, Fergus Falls 0

Luverne 8, Worthington 2

Moose Lake 6, North Branch 1

Tuesday, January 27

MBA 6, Wahpeton 2

Prairie Centre 3, Northern Lakes 3

Fergus Falls 3, SR-Rice 1

SC Apollo 4, River Lakes 4

SC Tech 4, Brainerd 2

Wadena-DC 6, Detroit Lakes 2

Little Falls 7, Sartell-SS 2

Red Lake Falls 6, Bagley/F/C-G 0

Park Rapids/M/N 9, Walker-H-A 1

Monday, January 26

Windom 4, Fairmont 3

Saturday, January 24

MBA 8, Worthington 0

Willmar 2, Hutchinson 1

Litchfield 5, Waconia 2

Luverne 5, Redwood Valley 2

Marshall 6, Wadena-DC 3

SR-Rice 3, Proctor 1

Lake of Woods 4, Detroit Lakes 2

Friday, January 23

Brainerd 5, SC Apollo 0

Faribault 3, Wadena-DC 2

Prairie Centre 4, Minneapolis E 2

Sartell-SS 6, Fergus Falls 2

Willmar 4, Sauk Rapids 1

Gymnastics

Thursday, January 29

Benson/K-M-S 126.4, Ortonville 113.7

NL-Spicer 133.4, Paynesville 118.2

Willmar 138.9, Fergus Falls 124.3

Boys' Swimming

Thursday, January 29

Dassel-Cokato 95, Montevideo 82

Sartell 103, Willmar 83

SC Tech 95, Fergus Falls 91

Tuesday, January 27

Alexandria 100, Fergus Falls 84

Girls' Hockey

Thursday, January 29

Bemidji 8, Detroit Lakes 0

Luverne 4, Worthington 1

Marshall 4, Fairmont 3

Willmar 4, Litchfield/D-C 1

L-H/SP/Montgomery 5, Windom 3

Tuesday, January 27

MBA 6, Detroit Lakes 3

Brainerd/LF 5, SC Tech 2

Willmar 7, Alexandria 4

River Lakes 3, SC Icebreakers 0

Rogers 11, Litchfield/D-C 1

Park Rapids/M/N 4, LP-GE/W-DC 0

Saturday, January 24

MBA 7, Worthington 1

Fergus Falls 3, Alexandria 1

SC Icebreakers 3, Buffalo 0

Moose Lake 4, LP-GE/W-DC 1

Detroit Lakes 6, Pequot Lakes 3

Dodge County 4, Windom 0

Luverne 10, Redwood Valley 1

E Grand Forks 8, Park Rapids/M/N 0

Friday, January 23

Fergus Falls 3, Sartell/SR 2

Orono 7, Litchfield/D-C 1

SC Icebreakers 2, Brainerd/LF 1

UMAC Men's Basketball

Wednesday, January 28

Northland 82, Finlandia 71

Tuesday, January 27

UM-Morris 82, Trinity 55

St. Scholastica 79, North Central 68

Saturday, January 24

Northwestern 66, UM-Morris 53

St. Scholastica 93, Bethany 83

Martin Luther 62, Northland 42

Presentation 80, Crown 41

Friday, January 23

UM-Morris 94, Crown 41

Northwestern 80, Presentation 66

Martin Luther 74, St. Scholastica 66

Northland 81, Bethany 77

UMAC Women's Basketball

Wednesday, January 28

Finlandia 66, Northland 60

Tuesday, January 27

UM-Morris 84, Trinity 37

St. Scholastica 79, North Central 33

Monday, January 26

UW-River Falls 73, Martin Luther 55

Saturday, January 24

UM-Morris 72, Northwestern 61

St. Scholastica 61, Bethany 60

Northland 64, Martin Luther 44

Presentation 75, Crown 41

Friday, January 23

UM-Morris 84, Crown 41

Northwestern 68, Presentation 50

Martin Luther 73, St. Scholastica 41

Northland 81, Bethany 71

Advertisement
Advertisement
Advertisement