Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email

Wrestling

Thursday, February 5

Minneota 45, Benson 19

K-M-S 54, YME 10

Minnewaska 41, B-B-E 12

NL-Spicer 36, BOLD 22

Advertisement

Sartell-SS 42, Albany 37

Alexandria 47, Willmar 27

MARSHALL/LAKEVIEW TRI:

LQPV/D-B 48, RCW 23

LQPV/D-B 43, Marshall/Lakeview 18

RCW 38, Marshall/Lakeview 35

Tuesday, February 3

Foley 41, A-C-GC 15

NL-Spicer 34, Dassel-Cokato 28

HOWARD LAKE-W-W TRI:

LP-GE 39, HL-W-W 36

Kimball 37, HL-W-W 23

Kimball 36, LP-GE 34

K-M-S TRIANGULAR:

LQPV/D_B 64, B-B-E 12

K-M-S 49, LQPV/D-B 14

K-M-S 55, B-B-E 15

ORTONVILLE TRIANGULAR:

Melrose 42, Ortonville 33

WCA/Ashby 72, Melrose 9

WCA/Ashby 55, Ortonville 22

Saturday, January 31

CAMDEN CONFERENCE:

1. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 227.5; 2. Minneota 205; 3. Canby 175.5; 4. Tracy-Milroy-Balaton 169.5; 5. Renville County West 109; 6. MACCRAY 66; 7. Ortonville 57

Heart of Lakes:

1. Perham 263; 2. Frazee 222.5; 3. Dilworth-Glyndon-Felton 166.5;

4. Pelican Rapids 115; 5. West Central Area/Ashby 113.5; 6. Barnesville 110; 7. Breckenridge/Campbell-Tintah 53; 8. Lake Park-Audubon 42; 9. Hawley 28

Friday, January 30

WCC SOUTH:

1. Atwater-Cosmos-Grove City 215.5; 2. Yellow Medicine East 178.0; 3. BOLD 174.5; 4. Paynesville Area 148.5; 5. Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 145.5; 6. Minnewaska Area 143; 7. Benson 117; 8. Montevideo 49; 9. Morris Area/ Hancock/Chokio-Alberta 38

WCC NORTH:

1. Foley 270; 2. Milaca 162; 3. Mora 159; 4. New London-Spicer 146; 5t. Sauk Centre 88; 5t. Long Prairie-Grey Eagle 88; 7. Albany 80; 8. Melrose 12

BROWERVILLE/EAGLE VALLEY:

1st: Browerville/Eagle Valley 3-0

2nd: West Central Area/Ashby 2-1

Howard Lake-Waverly-Winsted 2-1

Border West 2-1

Holdingford 0-3

Girls' Basketball

Thursday, February 5

A-C-GC 63, Paynesville 27

G-F-W 59, BOLD 35

Sauk Centre 47, Foley 41

Osakis 58, Browerville 41

Ashby 60, Rothsay 57

B-E 63, Parkers 49

Canby 55, T-M-B 37

Dawson-Boyd 61, CMCS 56

MACCRAY 63, K-M-S 41

B-B-E 71, Holdingford 61

Hankinson 53, Wheaton/H-N 48

Hancock 58, Battle Lake 52 (2OT)

Tuesday, February 3

LQPV 59, Benson 51

LP-GE 51, Mora 40

Sauk Centre 53, Albany 48

Foley 72, SC Cathedral 62

WCA 72, Barnesville 42

Breckenridge 55, Ulen-Hitterdal 27

Willmar 55, Alexandria 50

Fergus Falls 50, Sartell-SS 43

Parkers Prairie 69, Verndale 34

B-E 57, Battle Lake 41

C-G-B 61, Ortonville 48

Hancock 52, Wheaton/H-N 27

Monday, February 2

Morris/C-A 61, Paynesville 29

BL-Hector 85, BOLD 57

Albany 82, Melrose 61

Staples-M 47, Crosby-I 37

Dawson-Boyd 60, K-M-S 38

Saturday, January 31

Morris/C-A 74, WCA 66 (OT)

Minnewaska 57, Melrose 38

SC Apollo 64, Fergus Falls 47

Willmar 65, Brainerd 45

R-T-R 80, Ortonville 60

Friday, January 30

Morris/C-A 60, Wheaton/H-N 53

LQPV 49, BOLD 43

YME 65, Paynesville 31

Benson 51, A-C-GC 48

LP-GE 50, Milaca 32

Sauk Centre 55, Mora 45

NL-Spicer 66, Foley 35

Dawson-Boyd 62, RCW 48

HL-W-W 81, B-B-E 56

Lakeview 54, MACCRAY 49

K-M-S 68, CMCS 58

Boys' Basketball

Thursday, February 5

Morris Area 49, Montevideo 48

Minnewaska 85, A-C-GC 76

Paynesville 60, YME 47

LQPV 76, BOLD 58

LP-GE 53, Melrose 39

SC Cathedral 57, Sauk Centre 49

NL-Spicer 90, Milaca 83

Albany 70, Foley 58

WCA 58, Barnesville 45

Breckenridge 82, Wadena-DC 74

SR-Rice 73, Alexandria 62

Willmar 70, Brainerd 52

SC Apollo 69, Fergus Falls 61

Minneota 48, Dawson-Boyd 39

Tuesday, February 3

Montevideo 72, YME 36

Albany 59, Paynesville 48

BOLD 56, New Ulm 54

Melrose 59, SC Cathedral 49

Staples-Motley 51, Pequot Lakes 32

Breckenridge 67, Ulen-Hitterdal 33

Eagle Valley 58, Osakis 51

SC Tech 85, Willmar 84

Rothsay 56, Parkers Prairie 51

B-B-E 68, Maple Lake 41

MACCRAY 64, T-M-B 50

Dawson-Boyd 60, R-T-R 54 (OT)

B-H 70, Ashby 20

Monday, February 2

Benson 69, BOLD 58

Minnewaska 65, LQPV 49

A-C-GC 60, Sauk Centre 58

Mora 57, Foley 56

LP-GE 64, Milaca 61

WCA 74, B-E 46

Minneota 56, K-M-S 50

C-G-B 76, Underwood 62

Ortonville 46, Milbank 39

Ashby 73, Chokio-Alberta 52

Saturday, January 31

Morris Area 74, A-C-GC 66

Paynesville 78, LQPV 64

Minnewaska 57, Melrose 51

Mora 56, Braham 53

ROCORI 72, Staples-Motley 54

SC Tech 97, Fergus Falls 57

Ortonville 58, R-T-R 43

Friday, January 30

Benson 58, B-B-E 56

MACCRAY 81, YME 35

SC Cathedral 75, Maple Lake 39

Sauk Centre 46, Osakis 42

Breckenridge 72, Hawley 58

WCA 69, Frazee 56

ROCORI 55, Fergus Falls 47

Willmar 80, Sartell-SS 63

SC Tech 72, Alexandria 48

Hillcrest 56, Chokio-Alberta 43

Boys' Hockey

Thursday, February 5

MBA 2, Prairie Centre 1

Northern Lakes 4, Bagley/F/C-G 3

Park Rapids/M/N 4, Red Lake 0

Redwood 7, Sleepy Eye/SM/S 2

Waseca 4, Windom 3

Alexandria 3, Sartell-SS 3 (OT)

Brainerd 3, Lakeville S 1

Little Falls 10, SC Apollo 4

Tuesday, February 3

Fargo Shanley 4, MBA 3 (OT)

Fergus Falls 8, SC Apollo 3

Alexandria 5, Winona 3

Little Falls 9, Wadena/DC 1

Mora 3, Prairie Centre 2

Sartell-SS 2, Willmar 1

Windom 4, Luverne 2

Northern Lakes 6, Walker-H-A 0

Park Rapids/M/N 6, Detroit Lakes 2

Monday, February 2

Windom 10, Sleepy Eye/SM/S 0

Saturday, January 31

MBA 4, Luverne 3

Alexandria 2, Bemidji 1

Fergus Falls 2, River Lakes 0

Moose Lake 3, Northern Lakes 2

Roseau 6, SC Tech 0

Sartell-SS 6, Detroit Lakes 3

Orono 8, Litchfield/D-C 1

Friday, January 30

Brainerd 5, Willmar 2

Little Falls 8, SR-Rice 0

Park Rapids/M/N 1, Lake Woods 1

Windom 6, L-H/SP/Le Center 5 OT

Prairie Centre 5, Detroit Lakes 3

Sartell 3, SC Tech 2

Boys' Swimming

Thursday, February 5

Fergus Falls 105, ROCORI 71

Willmar 99, Sauk Rapids 87

Tuesday, February 3

Litchfield/D-C 90, Morris 75

Brainerd/P 100, Fergus Falls 75

Saturday, January 31

Willmar 100, Fergus Falls 86

Girls' Hockey

Thursday, February 5

Brainerd/LF 10, Detroit Lakes 0

Fergus Falls 4, Willmar 0

Litchfield/D-C 4/L-H/SP/Montgomery 2

Luverne 9, Sioux Falls 0

New Ulm 10, Windom 3

River Lakes 6, Moose Lake 1

Robbinsdale 4, Alexandira 3 (OT)

SC Tech 2, Moorhead 0

Tuesday, February 3

MBA 17, Redwood Falls 0

Buffalo 4, Litchfield/D-C 0

Detroit Lakes 4, Park Rapids/M/N 3

Fergus Falls 4, SC Icebreakers 2

Sartell/SR 4, Willmar 2

Monday, February 2

Bemidji 5, River Lakes 1

Fairmont 3, Windom 3 (OT)

Saturday, January 31

MBA 13, Luverne 0

Bemidji 6, Alexandria 0

Fergus Falls 6, Thief River 1

Waseca 6, Worthington 0

Winona 6, Mankato East 1

Friday, January 30

Brainerd/LF 2, Willmar 1

Fergus Falls 8, River Lakes 1

Moose Lake 3, LP-GE/W-DC 2

N Wright County 6, Litchfield/D-C 0

UMAC Men's Basketball

Tuesday, February 3

Martin Luther 82, North Central 76

Saturday, January 31

Finlandia 87, Crown 75

St. Scholastica 70, Northland 48

Friday, January 30

UM-Morris 76, Presentation 66

Martin Luther 72, Bethany 66

Thursday, January 29

Northwestern 72, Crown 41

Wednesday, January 28

Northland 82, Finlandia 71

UMAC Women's Basketball

Tuesday, February 3

Martin Luther 84, North Central 39

Saturday, January 31

Finlandia 76, Crown 55

Northland 72, St. Scholastica 46

Friday, January 30

UM-Morris 80, Presentation 70

Martin Luther 65, Bethany 45

Thursday, January 29

Northwestern 60, Crown 30

Bethany 73, North Central 35

Wednesday, January 28

Finlandia 66, Northland 60

Advertisement
Advertisement
Advertisement