Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email

Wrestling

Thursday, February 19

SECTION 3A

At Minneota

6 p.m.: MACCRAY vs Morris/H/C-A

7:15 p.m.: Winner vs Minneota

Advertisement

At Granite Falls

7 p.m.: Benson vs YME

At Kerkhoven

6 p.m.: RCW vs Ortonville

7:15 p.m.: Winner vs K-M-S

At Canby

7 p.m.: Pipestone vs Canby

Saturday, February 14

MORRIS INVITATIONAL:

1. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 264.0; 2. Benson 186.5; 3. West Central/Ashby 128.5; 4. Fosston/Bagley 127.0; 5. Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 116.0; 6. Willmar 103.0; 7. Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 102.0; 8. Ortonville 73.5; 9. Crosby-Ironton 68.5; 10. Unattached 6.0

BRECKENRIDGE DUALS:

Browerville-EV 60, E Grand Forks/SH 12

YME 64, Breckenridge/C-T 9

Border West 65, E Grand Forks/SH 9

Moorhead 50, Breckenridge/C-T 12

Browerville-EV 44, Border West 27

YME 67, Moorhead 6

5th:

E Grand Forks/SH 44, Breckenridge/C-T 30

3rd:

Border West 45, Moorhead 24

1st:

Browerville-EV 31, YME 29

Friday, February 13

BOLD 26, Wabasso 20

SM-Albertville 33, Milaca 17

ALBANY TOURNAMENT:

1. Mora 228; 2. A-C-GC 172; 3. SC Apollo 143.5; 4. Becker 128; 5. Albany 121; 6. Osakis 120; 7. Kimball 92; 8. Montevideo 38; 9. Melrose 9

Thursday, February 12

Border West 38, Osakis 21

K-M-S 48, Benson 28

B-B-E QUADRANGULAR

B-B-E 34, Sauk Centre 33

B-B-E 43, Parkers Prairie 31

Paynesville 52, B-B-E 20

Paynesville 64, Parkers Prairie 15

Sauk Centre 37, Paynesville 24

Sauk Centre 57, Parkers Prairie 15

PIPESTONE TRIANGULAR

Minneota 32, YME 26

YME 47, Pipestone Area 23

Tuesday, February 10

MACCRAY 38, Montevideo 35

B-B-E 48, Melrose 27

Benson 66, Ortonville 12

Wabasso 34, YME 32

Alexandria 30, Fergus Falls 27

Girls' Basketball

Monday, February 16

Morris Area 62, Montevideo 50

Minnewaska 70, Paynesville 28

A-C-GC 53, YME 45

Milbank 78, LQPV 68

NL-Spicer 68, LP-GE 34

Dawson-Boyd 61, Ortonville 54

Hancock 58, C-G-B 50

Saturday, February 14

Benson 64, YME 60

SR-Rice 64, SC Cathedral 58

WCA 67, Staples-Motley 56

Bemidji 72, Alexandria 56

Fergus Falls 56, Thief River 55

Friday, February 13

Sauk Centre 55, Minnewaska 42

Grand Rapids 55, Milaca 28

Albany 63, ROCORI 48

Osakis 56, Royalton 18

Wheaton/H-N 53, Breckenridge 40

B-B-E 69, Rockford 48

B-E 73, Ortonville 46

MACCRAY 41, RCW 38

Thursday, February 12

Morris/C-A 59, YME 48

A-C-GC 78, BOLD 24

Benson 61, Montevideo 50

LQPV 81, Paynesville 57

LP-GE 61, Foley 52

Sauk Centre 58, Milaca 42

Mora 58, Albany 48

NL-Spicer 61, Melrose 28

Pelican Rapids 54, Breckenridge 27

Perham 55, WCA 52

Alexandria 41, ROCORI 29

B-B-E 61, Hancock 54

Brainerd 47, Fergus Falls 33

K-M-S 83, Ortonville 55

Underwood 32, Wheaton/H-N 27

Willmar 60, Little Falls 38

Tuesday, February 10

Minnewaska 66, Morris/C-A 57

New Ulm 67, BOLD 50

NL-Spicer 67, Montevideo 42

LP-GE 47, Staples-Motley 44

Mora 56, Foley 53

Osakis 53, Eagle Valley 3

Alexandria 61, Sartell-SS 51

Fergus Falls 60, Detroit Lakes 45

Hancock 77, C-G-B 47

Wheaton/H-N 58, Ortonville 56

Boys' Basketball

Monday, February 16

Rosholt 77, C-G-B 66

Saturday, February 14

St. Bernard's 78, Staples-Motley 63

Bemidji 54, Alexandria 52

Fergus Falls 72, Detroit Lakes 56

Hancock 84, Parkers Prairie 35

Friday, February 13

Morris Area 73, LQPV 39

A-C-GC 82, YME 66

Montevideo 78, Paynesville 43

Benson 53, Minnewaska 51

MACCRAY 70, BOLD 56

NL-Spicer 61, LP-GE 49

Foley 69, Pine City 61 (OT)

Sauk Centre 65, Mora 54

Staples-Motely 70, Detroit Lakes 67

Pelican Rapids 78, Breckenridge 61

Perham 70, WCA 44

B-B-E 73, Kimball 45

Fergus Falls 86, SR-Rice 66

Hancock 81, Battle Lake 63

Parkers Prairie 79, B-E 3

SC Apollo 72, Alexandria 49

SC Tech 92, Willmar 65

Thursday, February 12

BOLD 57, Paynesville 56

Benson 62, Montevideo 57

Albany 57, Melrose 42

Mora 64, Rush City 45

Osakis 63, Upsala 59

C-G-B 87, Chokio-Alberta 74

MACCRAY 91, K-M-S 64

Ortonville 62, Wheaton/H-N 25

Tuesday, February 10

Paynesville 80, A-C-GC 66

BOLD 55, Minnewaska 48

LQPV 73, YME 49

MACCRAY 63, Montevideo 51

K-M-S 80, Benson 63

Sauk Centre 68, Foley 44

Albany 72, Milaca 43

Melrose 53, Mora 50

NL-Spicer 65, SC Cathedral 42

B-B-E 70, Osakis 54

Breckenridge 62, WCA 45

Fergus Falls 70, Sartell-SS 62

Ortonville 61, Dawson-Boyd 51

Sisseton 66, C-G-B 49

Willmar 70, Alexandria 61

Boys' Hockey

Monday, February 16

Northern Lakes 11, North Branch 1

Park Rapids/M/N 3, Wadena-DC 1

Saturday, February 14

Northern Lakes 6, River Lakes 2

Red Lake Falls 3, Wadena-DC 2 (OT)

Roseau 8, Brainerd 1

Sartell-SS 3, Rogers/Zimmerman 0

SC Tech 5, SC Apollo 1

Thief River 5, Park Rapids/M/N 0

Mound-Westonka 10, Litchfield/D-C 3

Friday, February 13

Marshall 6, MBA 4

Alexandria 8, Fergus Falls 1

Detroit Lakes 8, Kittson Central 1

Little Falls 5, River Lakes 2

Luverne 6, Sleepy Eye/SM/S 0

Sartell/SS 5, SC Apollo 4

Willmar 7, Prairie Centre 1

Thursday, February 12

Brainerd 5, SR-Rice 4

Little Falls 4, Prairie Centre 0

Luverne 7, Mankato E 6

New Ulm 3, Litchfield/D-C 1

Redwood Valley 3, Waconia 1

SC Tech 2, Moorhead 2 (OT)

Wadena/DC 7, Northern Lakes 1

Windom 7, Fairmont 3

Tuesday, February 10

Luverne 5, MBA 4

Alexandria 5, SR-Rice 0

Detroit Lakes 8, Bagley/F/C-G 0

Little Falls 10, SC Tech 2

Marshall 9, Sleepy Eye/SM/S 1

Moorhead 4, Brainerd 0

Sartell-SS 5, River Lakes 1

Willmar 4, SC Apollo 2

Delano/R 3, Litchfield/D-C 2

Gymnastics

Saturday, February 14

West Central Conference Meet:

Melrose 140; NL-Spicer 136; Paynesville Area 123; Benson/ K-M-S 121; Prairie Centre 115; Morris Area 113

Tuesday, February 10

Willmar 140, Benson/K-M-S 114

Girls' Hockey

Friday, February 20

SECTION 6A CHAMPIONSHIP

7 p.m. @ neutral site

Tuesday, February 17

SECTION 6A

#4 Detroit Lakes @ #1 Fergus Falls

#3 MBA @ #2 Alexandria

Saturday, February 14

SECTION 6A

Detroit Lakes 7, #5 Pequot Lakes 0

MBA 8, #6 LP-GE/W-DC 3

SECTION 2A

Mankato W 6, Willmar 2

SECTION 8AA

Bemidji 4, Brainerd/LF 0

ER/Zimmerman 5, Sartell/SR 0

Moorhead 1, Icebreakers 0

Friday, February 13

SECTION 3A

Luverne 18, Redwood Valley 1

Windom 5, Worthington 0

Thursday, February 12

Alexandria 10, Pequot Lakes 0

SECTION 2A

New Prague 8, Litchfield/D-C 0

Willmar 5, L-H/SP/Montgomery 1

Hutchinson 10, Mankato E 1

SECTION 8A

Roseau 10, Park Rapids/M/N 0

Crookston 10, Lake of Woods 1

E Grand Forks 8, Thief River 1

SECTION 8AA

Sartell/SR 4, SC Tech 3 (OT)

Tuesday, February 10

Fergus Falls 5, Brainerd/LF 2

Monday, February 9

SECTION 3AA

Windom 3, Waseca 2

UMAC Men's Basketball

Saturday, February 14

UM-Morris 87, Bethany 78

Northland 86, Crown 50

Martin Luther 88, Presentation 68

St. Scholastica 71, Northwestern 62

Friday, February 13

Martin Luther 67, UM-Morris 52

St. Scholastica 85, Crown 53

Bethany 54, Presentation 47

Northwestern 54, Northland 49

Tuesday, February 10

Northland 76, Baptist Bible 75

North Central 89, Crown 49

UMAC Women's Basketball

Saturday, February 14

Bethany 91, UM-Morris 78

Northland 82, Crown 33

Presentation 83, Martin Luther 79

Northwestern 50, St. Scholastica 43

Friday, February 13

UM-Morris 81, Martin Luther 69

St. Scholastica 76, Crown 43

Bethany 73, Presentation 67

Northland 71, Northwestern 61

Tuesday, February 10

Crown 59, North Central 53

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness