Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Morris, 56267
Morris Sun Tribune
320-589-4357 customer support
Morris Minnesota 607 Pacific Avenue 56267

Girls' Basketball

STATE TOURNAMENT

CLASS A

Thursday, March 19

Williams Arena

QUARTERFINALS

1. Bigfork 38, Goodhue 35

Advertisement
Advertisement

2. Cedar MT/Comfrey 49, New Life 40

3. Ada-Borup 66, Red Lake 27

4. Adrian 65, Barnum 63

Friday, March 20

Target Center

SEMIFINALS

5. Cedar MT 65, Bigfork 60

6. Ada-Borup 57, Barnum 36

Saturday, March 21

Concordia

THIRD PLACE

7. Barnum 66, Bigfork 39

Target Center

CHAMPIONSHIP

8. Ada-Borup 61, Cedar MT 31

CLASS AA

Wednesday, March 18

Williams Arena/Target Center

QUARTERFINALS

1. Caledonia 75, Braham 54

2. Jordan 49, Blue Earth 40

3. NL-Spicer 57, E. Grand Forks 53

4. HL-W-Winsted 42, Pipestone 37

Friday, March 20

Target Center

SEMIFINALS

5. Caledonia 71, Jordan 59

6. HL-W-Winsted 46, NL-Spicer 31

Saturday, March 21

Concordia

THIRD PLACE

7. NL-Spicer 67, Jordan 53

Target Center

CHAMPIONSHIP

8. Caledonia 54, HL-W-Winsted 50

CLASS AAA

Wednesday, March 18

Williams Arena

QUARTERFINALS

1. New Prague 54, Worthington 50

2. Minneapolis 61, Grand Rapids 33

3. Totino-Grace 51, Detroit Lakes 38

4. SM-Albertville 42, Minnehaha 29

Thursday, March 19

Target Center

SEMIFINALS

5. Minneapolis N 44, New Prague 43

6. SM-Albertville 63, Totino-Grace 60

Saturday, March 21

Concordia

THIRD PLACE

7. New Prague 53, Totino-Grace 48

Target Center

CHAMPIONSHIP

8. SM-Albertville 63, Minneapolis 50

CLASS AAAA

Wednesday, March 18

Target Center

QUARTERFINALS

1. Minneapolis S 73, Blaine 34

2. Eastview 69, White Bear Lake 52

3. Centennial 62, Buffalo 58

4. Eden Prairie 67, Rochester JM 48

Thursday, March 19

Target Center

SEMIFINALS

5. Minneapolis S 58, Eastview 54

6. Centennial 65, Eden Prairie 56

Saturday, March 21

Concordia

THIRD PLACE

7. Eastview 50, Eden Prairie 47

Target Center

CHAMPIONSHIP

8. Minneapolis S 68, Centennial 61

Girls' Basketball

SECTION 6AA WEST

Thursday, March 5

QUARTERFINALS

1. Morris/C-A 59, Breckenridge 32

2. Osakis 45, Staples-Motley 44

3. Minnewaska 58, Benson 53

4. West Central 73, LP-GE 60

Saturday, March 7

SEMIFINALS

5. Osakis 60, Morris/C-A 55

6. Minnewaska 58, WCA 34

Tuesday, March 10

FINALS

7. Osakis 54, Minnewaska 35

SECTION 6AA EAST

Thursday, March 5

QUARTERFINALS

1. NL-Spicer 60, Melrose 36

2. B-B-E 64, A-C-GC 63

3. Albany 71, Holdingford 60 (OT)

4. Sauk Centre 57, Paynesville 24

Saturday, March 7

SEMIFINALS

5. NL-Spicer 50, B-B-E 39

6. Sauk Centre 64, Albany 63

Tuesday, March 10

FINALS

7. NL-Spicer 51, Sauk Centre 29

SECTION 6AA CHAMPIONSHIP

Friday, March 13

NL-Spicer 34, Osakis 29

SECTION 3AA NORTH

Saturday, February 28

QUARTERFINALS

MN Valley Lutheran 70, BOLD 28

LQPV 54, YME 46

Redwood Valley 67, Montevideo 57

G-F-W 65, MACCRAY 62

Tuesday, March 3

SEMIFINALS

Minnesota Valley 55, LQPV 51

Redwood Valley 53, G-F-W 35

Friday, March 6

FINALS

Redwood Valley 72, MN Valley 49

SECTION 3AA CHAMPIONSHIP

Friday, March 13

Pipestone 63, Redwood Valley 48

SECTION 6A SOUTH

Tuesday, March 3

FIRST ROUND

1. C-G-B 59, Henning 47

2. Wheaton/H-N 54, Hillcrest 46

Thursday, March 5

QUARTERFINALS

3. B-E 70, C-G-B 50

4. Underwood 56, Ashby 45

5. Hancock 52, Wheaton/H-N 48

6. Parkers 71, Battle Lake 49

Saturday, March 7

SEMIFINALS

7. B-E 53, Underwood 37

8. Parkers Prairie 53, Hancock 46

Tuesday, March 10

FINALS

9. B-E 65, Parkers Prairie 60

SECTION 6A CHAMPIONSHIP

Friday, March 13

Ada-Borup 61, Brandon-Evansville 55

Boys' Basketball

STATE TOURNAMENT

CLASS A

Thursday, March 26

Williams Arena

QUARTERFINALS

1. Chisholm 43, Bethlehem Ac. 41

2. G-H-East Chain 64, Transitions 61

3. Ada-Borup 82, Cass Lake-Bena 44

4. Ellsworth 59, Sebeka 46

Friday, March 27

Target Center

SEMIFINALS

5. G-H-East Chain 60, Chisholm 46

6. Ellsworth 62, Ada-Borup 53

Saturday, March 28

Concordia - 10 a.m.

THIRD PLACE

7. Chisholm vs Ada-Borup

Target Center - 12 p.m.

CHAMPIONSHIP

8. G-H-East Chain vs Ellsworth

CLASS AA

Wednesday, March 25

Target Center/Williams Arena

QUARTERFINALS

1. Plainview-E-M 57, Virginia 33

2. St. Bernard's 67, Triton 48

3. Pelican Rapids 71, NL-Spicer 56

4. HL-W-Winsted 47, Montevideo 45

Friday, March 27

Target Center

SEMIFINALS

5. Plainview-E-M vs St. Bernard's

6. Pelican Rapids vs HL-W-Winsted

Saturday, March 28

Concordia - 12 p.m.

THIRD PLACE

7. Loser 5 vs Loser 6

Target Center - 2 p.m.

CHAMPIONSHIP

8. Winner 5 vs Winner 6

CLASS AAA

Wednesday, March 25

Williams Arena

QUARTERFINALS

1. Mankato W 49, New Prague 37

2. Spring Lake Park 83, Rogers 65

3. Washburn 72, Grand Rapids 60

4. St. Paul Johnson 88, Little Falls 72

Thursday, March 26

Target Center

SEMIFINALS

5. Mankato W 72, Spring Lake Park 70

6. Washburn 91, St Paul Johnson 66

Saturday, March 28

Concordia - 2 p.m.

THIRD PLACE

7. Spring Lake Park vs St Paul Johnson

Target Center - 6 p.m.

CHAMPIONSHIP

8. Mankato West vs Mpls Washburn

CLASS AAAA

Wednesday, March 25

Target Center

QUARTERFINALS

1. Hopkins 68, Blaine 26

2. St. Cloud Tech 40, Winona 39

3. Bloomington 60, Henry Sibley 56

4. Osseo 54, Apple Valley 46

Thursday, March 26

Target Center

SEMIFINALS

5. Hopkins 55, St. Cloud Tech 36

6. Osseo 59, Bloomington Jefferson 51

Saturday, March 28

Concordia - 4 p.m.

THIRD PLACE

7. SC Tech vs Bloomington Jefferson

Target Center - 8 p.m.

CHAMPIONSHIP

8. Hopkins vs Osseo

Boys' Basketball

SECTION 6AA WEST

Thursday, March 12

QUARTERFINALS

1. Morris Area 51, LP-GE 46 (OT)

2. Benson 69, Minnewaska 66 (OT)

3. Staples-Motley 90, Osakis 50

4. Breckenridge 67, West Central 42

Saturday, March 14

SEMIFINALS

5. Morris Area 78, Benson 62

6. Staples-Motley 61, Breckenridge 55

Tuesday, March 17

FINALS

7. Morris Area 79, Staples-Motley 64

SECTION 6AA EAST

Thursday, March 12

QUARTERFINALS

1. B-B-E 63, Holdingford 27

2. Melrose 80, Paynesville 71

3. NL-Spicer 84, A-C-GC 50

4. Albany 59, Sauk Centre 56

Saturday, March 14

SEMIFINALS

5. B-B-E 64, Melrose 52

6. NL-Spicer 83, Albany 64

Tuesday, March 17

FINALS

7. NL-Spicer 85, B-B-E 60

SECTION 6AA CHAMPIONSHIP

Friday, March 20

NL-Spicer 82, Morris Area 75

SECTION 3AA NORTH

Saturday, March 7

QUARTERFINALS

1. MACCRAY 70, YME 32

2. Redwood Valley 80, G-F-W 71

3. MN Valley Lutheran 79, LQPV 62

4. Montevideo 72, BOLD 66

Thursday, March 12

SEMIFINALS

5. MACCRAY 83, Redwood Valley 69

6. Montevideo 66, MN Valley 53

Saturday, March 14

FINALS

7. Montevideo 61, MACCRAY 53

SECTION 3AA CHAMPIONSHIP

Thursday, March 19

Montevideo 64, Windom Area 50

SECTION 6A SOUTH

Wednesday, March 11

FIRST ROUND

1. Parkers Prairie 51, Ashby 50

2. Battle Lake 51, Brandon-E 30

3. Underwood 63, Chokio-Alberta 53

Thursday, March 12

QUARTERFINALS

4. C-G-B 68, Parkers Prairie 47

5. Henning 63, Hillcrest 53

6. Wheaton/H-N 66, Battle Lake 33

7. Hancock 103, Underwood 64

Saturday, March 14

SEMIFINALS

8. C-G-B 64, Henning 50

9. Wheaton/H-N 65, Hancock 60

Tuesday, March 17

FINALS

10. C-G-B 64, Wheaton/H-N 63

SECTION 6A CHAMPIONSHIP

Friday, March 20

Ada-Borup 72, C-G-B 60

UMAC Baseball

Saturday, March 21

Presentation 26, St. Louis Christian 1

Presentation 3, St. Louis Christian 2

Friday, March 20

Washington (Mo.) 9, Presentation 1

Washington (Mo.) 5, Presentation 4

Tuesday, March 17

UM-Crookston 13, UM-Morris 2

UM-Crookston 16, UM-Morris 0

Monday, March 16

Central Iowa 18, UM-Morris 4

Central Iowa 18, UM-Morris 1

Storm Lake 9, Martin Luther 2

Storm Lake 25, Martin Luther 1

Saturday, March 14

St. Scholastica 11, Centenary 0

St. Scholastica 4, Centenary 3

Friday, March 13

St. Scholastica 14, La Roche 4 (8)

Ursinus 4, St. Scholastica 3

Wittenberg 6, Bethany 5

Bethany 15, Wittenberg 5

Thursday, March 12

St. Scholastica 15, Oswego 3

Wednesday, March 11

Bethany 7, Rensselaer 4

Geneva 8, Northwestern 4

Geneva 5, Northwestern 3

UMAC Softball

Monday, March 23

Wartburg 11, Martin Luther 0

Wartburg 13, Martin Luther 0

Sunday, March 22

Lake Forest 11, Northland 3

Saturday, March 21

Judson 8, Northland 0

Judson 9, Northland 2

Friday, March 20

Martin Luther 11, North Central 1 (5)

Martin Luther 17, Presentation 3 (5)

Martin Luther 10, Maranatha 1 (5)

Judson 6, Northland 5

Thursday, March 19

Martin Luther 8, North Central 1

Martin Luther 15, Presentation 0 (5)

Martin Luther 24, Maranatha 2 (5)

Sunday, March 15

Wesleyan 3, St. Scholastica 2

Colorado 8, St. Scholastica 0 (6)

Wesleyan 8, St. Scholastica 0 (5)

Saturday, March 14

Wesleyan 2, St. Scholastica 1

Dallas 8, St. Scholastica 7

Wesleyan 10, St. Scholastica 0

Friday, March 13

Ithaca 8, Northwestern 0

Thursday, March 12

UP-Bradford 7, Northwestern 5

Rhode Island 3, Northwestern 1

SUNY-Oneonta 10, Bethany 2

Baldwin Wallace 17, Bethany 3

Advertisement
news@morrissuntribune.com
Advertisement
Advertisement
randomness