Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email

Boys' Basketball

STATE TOURNAMENT

CLASS A

Thursday, March 26

Williams Arena

QUARTERFINALS

1. Chisholm 43, Bethlehem Ac. 41

Advertisement

2. G-H-East Chain 64, Transitions 61

3. Ada-Borup 82, Cass Lake-Bena 44

4. Ellsworth 59, Sebeka 46

Friday, March 27

Target Center

SEMIFINALS

5. G-H-East Chain 60, Chisholm 46

6. Ellsworth 62, Ada-Borup 53

Saturday, March 28

Concordia

THIRD PLACE

7. Ada-Borup 60, Chisholm 58

Target Center

CHAMPIONSHIP

8. G-H-East Chain 62, Ellsworth 54

CLASS AA

Wednesday, March 25

Target Center/Williams Arena

QUARTERFINALS

1. Plainview-E-M 57, Virginia 33

2. St. Bernard's 67, Triton 48

3. Pelican Rapids 71, NL-Spicer 56

4. HL-W-Winsted 47, Montevideo 45

Friday, March 27

Target Center

SEMIFINALS

5. St. Bernard's 68, Plainview-E-M 61

6. Pelican Rapids 78, HL-W-Winsted 50

Saturday, March 28

Concordia

THIRD PLACE

7. Plainview-E-M 70, HL-W-Winsted 52

Target Center

CHAMPIONSHIP

8. Pelican Rapids 80, St. Bernard's 68

CLASS AAA

Wednesday, March 25

Williams Arena

QUARTERFINALS

1. Mankato W 49, New Prague 37

2. Spring Lake Park 83, Rogers 65

3. Washburn 72, Grand Rapids 60

4. St. Paul Johnson 88, Little Falls 72

Thursday, March 26

Target Center

SEMIFINALS

5. Mankato W 72, Spring Lake Park 70

6. Washburn 91, St Paul Johnson 66

Saturday, March 28

Concordia

THIRD PLACE

7. St Paul Johnson 86, Spring Lake 77

Target Center

CHAMPIONSHIP

8. Mpls Washburn 58, Mankato W 45

CLASS AAAA

Wednesday, March 25

Target Center

QUARTERFINALS

1. Hopkins 68, Blaine 26

2. St. Cloud Tech 40, Winona 39

3. Bloomington 60, Henry Sibley 56

4. Osseo 54, Apple Valley 46

Thursday, March 26

Target Center

SEMIFINALS

5. Hopkins 55, St. Cloud Tech 36

6. Osseo 59, Bloomington Jefferson 51

Saturday, March 28

Concordia

THIRD PLACE

7. SC Tech 59, Bloomington Jefferson 55

Target Center

CHAMPIONSHIP

8. Hopkins 69, Osseo 59

Boys' Basketball

SECTION 6AA WEST

Thursday, March 12

QUARTERFINALS

1. Morris Area 51, LP-GE 46 (OT)

2. Benson 69, Minnewaska 66 (OT)

3. Staples-Motley 90, Osakis 50

4. Breckenridge 67, West Central 42

Saturday, March 14

SEMIFINALS

5. Morris Area 78, Benson 62

6. Staples-Motley 61, Breckenridge 55

Tuesday, March 17

FINALS

7. Morris Area 79, Staples-Motley 64

SECTION 6AA EAST

Thursday, March 12

QUARTERFINALS

1. B-B-E 63, Holdingford 27

2. Melrose 80, Paynesville 71

3. NL-Spicer 84, A-C-GC 50

4. Albany 59, Sauk Centre 56

Saturday, March 14

SEMIFINALS

5. B-B-E 64, Melrose 52

6. NL-Spicer 83, Albany 64

Tuesday, March 17

FINALS

7. NL-Spicer 85, B-B-E 60

SECTION 6AA CHAMPIONSHIP

Friday, March 20

NL-Spicer 82, Morris Area 75

SECTION 3AA NORTH

Saturday, March 7

QUARTERFINALS

1. MACCRAY 70, YME 32

2. Redwood Valley 80, G-F-W 71

3. MN Valley Lutheran 79, LQPV 62

4. Montevideo 72, BOLD 66

Thursday, March 12

SEMIFINALS

5. MACCRAY 83, Redwood Valley 69

6. Montevideo 66, MN Valley 53

Saturday, March 14

FINALS

7. Montevideo 61, MACCRAY 53

SECTION 3AA CHAMPIONSHIP

Thursday, March 19

Montevideo 64, Windom Area 50

SECTION 6A SOUTH

Wednesday, March 11

FIRST ROUND

1. Parkers Prairie 51, Ashby 50

2. Battle Lake 51, Brandon-E 30

3. Underwood 63, Chokio-Alberta 53

Thursday, March 12

QUARTERFINALS

4. C-G-B 68, Parkers Prairie 47

5. Henning 63, Hillcrest 53

6. Wheaton/H-N 66, Battle Lake 33

7. Hancock 103, Underwood 64

Saturday, March 14

SEMIFINALS

8. C-G-B 64, Henning 50

9. Wheaton/H-N 65, Hancock 60

Tuesday, March 17

FINALS

10. C-G-B 64, Wheaton/H-N 63

SECTION 6A CHAMPIONSHIP

Friday, March 20

Ada-Borup 72, C-G-B 60

UMAC Baseball

Saturday, March 28

UM-Morris 8, Crown 1

UM-Morris 4, Crown 1

Presentation 8, Northwestern 6

Northwestern 5, Presentation 2

Presentation 8, Northwestern 5

Saturday, March 21

Presentation 26, St. Louis Christian 1

Presentation 3, St. Louis Christian 2

Friday, March 20

UM-Morris 6, Lasell 3

Lasell 5, UM-Morris 4

Washington (Mo.) 9, Presentation 1

Washington (Mo.) 5, Presentation 4

Thursday, March 19

Plymouth State 10, UM-Morris 5

Plymouth State 10, UM-Morris 1

Grinnell 20, Crown 4

Delaware 4, Crown 0

Tuesday, March 17

UM-Crookston 13, UM-Morris 2

UM-Crookston 16, UM-Morris 0

Earlham 30, Crown 3

Mt. St. Vincents 5, Crown 4

Monday, March 16

Central Iowa 18, UM-Morris 4

Central Iowa 18, UM-Morris 1

Storm Lake 9, Martin Luther 2

Storm Lake 25, Martin Luther 1

Sunday, March 15

Grinnell 13, Crown 4

Saturday, March 14

St. Scholastica 11, Centenary 0

St. Scholastica 4, Centenary 3

Friday, March 13

St. Scholastica 14, La Roche 4 (8)

Ursinus 4, St. Scholastica 3

Wittenberg 6, Bethany 5

Bethany 15, Wittenberg 5

UMAC Softball

Wednesday, April 1

St. Thomas 13, Northwestern 0

St. Thomas 17, Northwestern 6

Monday, March 30

Martin Luther 5, Bethany 3

Bethany 11, Martin Luther 2

Northwestern 11, Crown 0 (5)

Sunday, March 29

Midland 8, UM-Morris 0

Morningside 16, UM-Morris 3

UW-Eau Claire 11, St. Scholastica 0

UW-Eau Claire 10, St. Scholastica 1

UW-Eau Claire 9, Northland 1

Saturday, March 28

Dana 8, UM-Morris 0

Doane 8, UM-Morris 6

Briar Cliff 12, UM-Morris 4

Monday, March 23

Wartburg 11, Martin Luther 0

Sunday, March 22

Lake Forest 11, Northland 3

Saturday, March 21

Judson 8, Northland 0

Judson 9, Northland 2

Friday, March 20

Martin Luther 11, North Central 1 (5)

Martin Luther 17, Presentation 3 (5)

Martin Luther 10, Maranatha 1 (5)

Judson 6, Northland 5

North Central 8, Presentation 0

Martin Luther 17, Presentation 3

Presentation 15, Maranatha 7

Thursday, March 19

Martin Luther 8, North Central 1

Martin Luther 16, Presentation 0 (5)

Martin Luther 24, Maranatha 2 (5)

Presentation 18, Maranatha 5

North Central 8, Presentation 0

Wednesday, March 18

New England 11, Crown 0

New England 16, Crown 3

Tuesday, March 17

Crown 7, Fisher College 5

Purchase College 8, Crown 0

Sunday, March 15

Wesleyan 3, St. Scholastica 2

Colorado 8, St. Scholastica 0 (6)

Wesleyan 8, St. Scholastica 0 (5)

Saturday, March 14

Wesleyan 2, St. Scholastica 1

Dallas 8, St. Scholastica 7

Wesleyan 10, St. Scholastica 0

Friday, March 13

Ithaca 8, Northwestern 0

UMAC Men's Tennis

Saturday, March 28

Bethany 5, North Central 4

St. Scholastica 9, Northwestern 0

Thursday, March 26

Martin Luther 5, UM-Morris 4

Tuesday, March 24

Martin Luther 5, North Central 4

Saturday, March 21

Concordia 5, St. Scholastica 4

Concordia 9, Bethany 0

Friday, March 20

St. Scholastica 9, Bethany 0

UMAC Women's Tennis

Sunday, March 29

St. Scholastica 5, Michigan Tech 4

Saturday, March 28

Bethany 7, North Central 2

St. Scholastica 9, Northwestern 0

Thursday, March 26

Martin Luther 9, UM-Morris 0

Tuesday, March 24

Martin Luther 6, North Central 3

Saturday, March 21

St. Scholastica 9, Bethany 0

Gustavus 7, St. Scholastica 2

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness