Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email

Prep Baseball

Monday, April 20

A-C-GC 5, Montevideo 4

Minnewaska 6, BOLD 5

YME 7, Benson 3

YME 6, Benson 1

Advertisement

BOLD 15, Red Rock Central 1

Albany 6, Mora 4

NL-Spicer 3, Melrose 3 (TBD)

SC Cathedral 4, Foley 0

SC Cathedral 8, Foley 2

K-M-S 14, Dawson-Boyd 7

MACCRAY 15, RCW 2

Pierz 11, B-B-E 2

WCA 9, Osakis 7

Chokio-Alberta 9, Hillcrest 3

Hancock 11, Ashby 0

Wheaton/H-N 4, C-G-B 1

Saturday, April 18

Mora 8, Virginia 2

Crookston 6, Wheaton/H-N 1

West Fargo 12, Willmar 5

Willmar 11, LQPV 2

R-T-R 4, Dawson-Boyd 2

Friday, April 17

Morris Area 13, A-C-GC 9

Sauk Centre 16, Benson 2

YME 10, K-M-S 5

Melrose 5, Minnewaska 0

Foley 6, Milaca 5

Mora 6, Rush City 4

Pierz 5, Albany 2

Wheaton/H-N 6, Frazee 5

Brandon-Evansville 5, C-G-B 2

Chokio-Alberta 4, WCA 2

Fergus Falls 10, Detroit Lakes 0

Hutchinson 11, Willmar 5

Luverne 8, T-M-B 6

MACCRAY 4, EV-Watkins 3

Thursday, April 16

A-C-GC 8, Minnewaska 4

LQPV 9, Paynesville 3

Paynesville 10, LQPV 0

YME 6, Montevideo 1

BOLD 18, Benson 1

BOLD 8, Benson 6

Melrose 3, SC Cathedral 1

Albany 8, Foley 4

Mora 9, NL-Spicer 7

Mora 14, NL-Spicer 2

RCW 8, K-M-S 1

RCW 10, K-M-S 7

Holdingford 8, B-B-E 7

Chokio-Alberta 11, Ashby 1 (5)

Osakis 7, St John Prep 0

Parkers Prairie 2, Sebeka 0

Wheaton/H-N 1, Brandon-Evansville 0

Brainerd 3, Fergus Falls 2

SC Apollo 14, Alexandria 7

Tuesday, April 14

Morris Area 9, Minnewaska 8

BOLD 10, A-C-GC 2

Paynesville 11, Montevideo 1

LQPV 14, Benson 4

SC Cathedral 10, Milaca 0

NL-Spicer 9, LP-GE 0

Albany 14, Sauk Centre 6

Bertha-Hewitt 7, Parkers Prairie 2

EV-Watkins 7, B-B-E 6

Royalton 3, Osakis 0

Hancock 10, Chokio-Alberta 6

Hancock 12, Chokio-Alberta 2

Ortonville 21, Milbank 1

Brainerd 8, Willmar 0

ROCORI 5, Alexandria 4 (8)

Sartell-SS 6, Fergus Falls 5

Prep Softball

Monday, April 20

A-C-GC 8, Montevideo 6

Benson/Hancock 8, YME 6

Benson/Hancock 9, YME 4

Minnewaska 4, K-M-S 2

Albany 5, Mora 4

NL-Spicer 12, Melrose 0

LP-GE 15, Sauk Centre 0

B-B-E 14, Pierz 4

Dawson-Boyd 5, Ortonville 3

Osakis 3, Swanville 1 (8)

Brandon-Evansville 17, WCA 0

Saturday, April 18

MACCRAY 6, LQPV 5

Montevideo 6, MACCRAY 1

Mahtomedi 20, Mora 0

Mora 5, Belle Plaine 4

Mora 6, Cannon Falls 5

Brandon-Evansville 8, LP-GE 5

Brandon-Evansville 19, Ogilvie 2

Fargo North 6, Fergus Falls 1 (10)

Fergus Falls 10, Moorhead 0 (5)

Fergus Falls 6, Alexandria 1

Murray County 6, T-M-B 5

Ottertail Central 5, Brandon-Evansville 2

T-M-B 9, Windom Area 8

Willmar 9, Dassel-Cokato 6

Friday, April 17

Morris Area 6 Benson/Hancock 5

YME 1, K-M-S 0

NL-Spicer 10, Sauk Centre 0

LP-GE 11, Melrose 1

Ashby 14, Wheaton 4

B-B-E 8, Browerville 6

RCW 10, BL-Hector 7

Brandon-Evansville 14, C-A/H-N 3

Brandon-Evansville 8, C-A/H-N 6

Thursday, April 16

BOLD 5, Benson/Hancock 3

YME 12, Montevideo 3

Paynesville 11, LQPV 1

Paynesville 15, LQPV 1

Albany 4, Foley 0

LP-GE 3, Milaca 2

NL-Spicer 7, Mora 3

NL-Spicer 5, Mora 0

Ashby 18, WCA 7

Holdingford 8, B-B-E 6

RCW 13, Dawson-Boyd 6

RCW 6, Dawson-Boyd 4

K-M-S 8, T-M-B 0

K-M-S 14, T-M-B 0

Osakis 7, Sauk Centre 6

Brainerd 4, Fergus Falls 0

Willmar 7, Little Falls 5

Tuesday, April 14

Minnewaska 7, Morris Area 2

Paynesville 8, Montevideo 0

BOLD 3, A-C-GC 2

Benson/Hancock 5, LQPV 0

NL-Spicer 5, LP-GE 0

Albany 10, Sauk Centre 3

K-M-S 6, Canby/Minneota 0

K-M-S 20, Canby/Minneota 2

C-A/H-N 11, Hillcrest 2

Parkers Prairie 7, Bertha-Hewitt 3

B-B-E 11, EV-Watkins 3

Osakis 12, St John Prep 0

Wheaton 16, Ortonville 11

Brainerd 3, Willmar 2

Fergus 5, Sartell-SS 0

ROCORI 8, Alexandria 2

UMAC Baseball

Sunday, April 19

Luther 8, Martin Luther 0

Luther 17, Martin Luther 3

Saturday, April 18

Northland 5, UM-Morris 2

St. Scholastica 4, Presentation 3

Bethany 13, Northwestern 6

Martin Luther 9, Crown 2

Martin Luther 6, Crown 5 (10)

Friday, April 17

Northland 28, UM-Morris 2

Northland 26, UM-Morris 4 (5)

St. Scholastica 11, Presentation 2

St. Scholastica 8, Presentation 0

Bethany 23, Northwestern 2

Bethany 10, Northwestern 3

Martin Luther 13, Crown 5

Wednesday, April 15

Northwestern 4, Macalester 3

Martin Luther 4, North Central 0

Martin Luther 8, North Central 2

Northland 5, Finlandia 4 (13)

Tuesday, April 14

UM-Morris 14, North Central 0

UM-Morris 7, North Central 4

Northwestern 13, Bethel 12

Bethel 7, Northwestern 6

Monday, April 13

Presentation 3, UM-Morris 1

UM-Morris 7, Presentation 5

Bethany 7, Martin Luther 4

Crown 6, North Central 2

Crown 12, North Central 3

Girls'

Track & Field

Thursday, April 16

PAYNESVILLE: (1) Paynesville 278; (2) SC Christian 118; (3) B-B-E 104

WILLMAR: (1) Sartell 175; (2) SC Tech 144; (3) Marshall 119.5; (4) Willmar 113; (5) ROCORI 65; (6) BOLD/BL-Hector 51; (7) Redwood Valley 30.5

Tuesday, April 14

(1) Benson/K-M-S 151; (2) LQPV/D-B 108; (3) C-G-B/C-A 70; (4) Morris Area 53; (5) Hancock 37; (6) Ashby/B-E 35; (7) Wheaton/H-N 32; (8) Ortonville 267; (9) Osakis 22; (10) Parkers Prairie 21

UMAC Softball

Sunday, April 19

Northland 7, UM-Morris 4

Northland 12, UM-Morris 4

St. Scholastica 12, Presentation 0

St. Scholastica 20, Presentation 3

Crown 16, Mt. Mary 4 (5)

Crown 12, Mt. Mary 1 (5)

Saturday, April 18

St. Scholastica 16, UM-Morris 3

St. Scholastica 11, UM-Morris 1

Northland 13, Presentation 1 (5)

Northland 15, Presentation 7 (6)

Northwestern 9, Bethany 5

Bethany 6, Northwestern 5

Marthin Luther 10, Crown 2 (5)

Marthin Luther 10, Crown 2 (6)

Friday, April 17

Bethany 7, Crown 1 (6)

Bethany 10, Crown 2 (6)

Northwestern 11, Martin Luther 7

Northwestern 14, Martin Luther 10

Thursday, April 16

North Central 12, Presentation 4

North Central 11, Presentation 7

Wednesday, April 15

UM-Morris 5, Presentation 2

UM-Morris 11, Presentation 1 (5)

Northwestern 8, Crown 0 (5)

Northwestern 18, Crown 1 (5)

Martin Luther 6, Bethany 5

Martin Luther 9, Bethany 1 (6)

Tuesday, April 14

St. Scholastica 1, Northland 0

Neb. Wesleyan 10, St. Scholastica 0

Neb. Wesleyan 2, St. Scholastica 1

U of Dallas 8, St. Scholastica 7

Monday, April 13

St. Scholastica 5, Northwestern 0

St. Scholastica 9, Northwestern 1 (5)

Crown 4, North Central 2

Crown 7, North Central 2

Boys'

Track & Field

Thursday, April 16

PAYNESVILLE: (1) Paynesville 279; (2) B-B-E 168; (3) SC Christian 81

WILLMAR: (1) SC Tech 171; (2) Sartell 165; (3) Willmar 109; (4) Redwood Valley 85; (5) BOLD/BL-Hector 45; (6) ROCORI 29

Tuesday, April 14

(1) Morris Area 144; (2) LQPV/D-B 130; (3) Benson/K-M-S 117; (4) Osakis 49; (5) C-G-B/C-A 42; (6) Wheaton/H-N 37; (7) Parkers Prairie 22; (8) Ortonville 20; (9) Ashby/B-E 6

UMAC Women's Tennis

Saturday, April 18

Luther 5, St. Scholastica 4

Thursday, April 16

Sioux Falls 9, Martin Luther 0

Wednesday, April 15

Martin Luther 9, UM-Morris 0

St. Scholastica 9, Northwestern 0

Bethany 9, North Central 0

Tuesday, April 14

UM-Crookston 9, UM-Morris 0

Boys' Golf

Thursday, April 16

OLIVIA: (1) BOLD & Minnewaska 169; (3) YME 171; (4) Benson 174; (5) Morris Area 175; (6) Paynesville 187; (7) LQPV 201; (8) A-C-GC 208

MINNEOTA: (1) MACCRAY & Lincoln HI 181; (3) Minneota 185

Tuesday, April 14

MONTEVIDEO: (1) Ortonville 317; (2) Dawson-Boyd 321; (3) YME 329; (4) Montevideo A 335; (5) MACCRAY 372; (6) Benson/K-M-S 378; (7) BOLD 391; (8) Montevideo B 402; (9) LQPV 407

UMAC Men's Tennis

Friday, April 17

Luther 9, St. Scholastica 0

Thursday, April 16

Sioux Falls 9, Martin Luther 0

Wednesday, April 15

UM-Morris 5, Martin Luther 4

St. Scholastica 9, Northwestern 0

North Central 5, Bethany 4

Tuesday, April 14

UM-Morris 8, Simpson 1

Girls' Golf

Thursday, April 16

MONTEVIDEO: (1) Marshall 361; (2) Montevideo 397; (3) Benson/K-M-S 411; (4) Ortonville 412; (5) MACCRAY 413; (6) BOLD 427; (7) LQPV 450; (8) Dawson-Boyd, Lakeview, Minneota, YME - incomplete

Tuesday, April 14

PAYNESVILLE: (1) Minnewaska 167; (2) Benson/K-M-S 217; (3) BOLD 221; (4) Paynesville 226; (5) LQPV 229; (6) Montevideo 231; (7) A-C-GC, Morris Area, YME - incomplete

Advertisement
Advertisement
Advertisement