Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email

Prep Baseball

Saturday, May 23

SECTION 3A

K-M-S 14, Minneota 4 (5)

Ortonville 11, Lincoln County 1 (6)

Springfield 8, CM/Comfrey 6

Advertisement

Windom 9, SW United 5

Adrian 5, MCC 2

Adrian 14, CM/Comfrey 0 (5)

Canby 14, K-M-S 5

Lakeview 2, Ortonville 1

MACCRAY 7, Lakeview 0

MACCRAY 9, Lincoln County 1

MCC 1, Springfield0

RCW 8, Canby 3

T-M-B 2, Windom 1

Wabasso 7, T-M-B 4

Wabasso 8, SW United 5

SECTION 3AA

Fairmont 7, Blue Earth 6

LQPV 10, Redwood Valley 6

Luverne 10, Pipestone 0 (5)

Luverne 11, St. James (6)

Marshall 10, RRC/WWG 0 (6)

Marshall 7, LQPV 4

Montevideo 4, BOLD 3

New Ulm 12, Jackson County 1 (5)

New Ulm 6, Fairmont 4

Pipestone 6, Worthington 5 (8)

Friday, May 22

Fergus Falls 18, Breckenridge 0

WCA 7, Ashby 3

Wheaton/H-N 3, Hancock 2

Wheaton/H-N 8, Hancock 1

SECTION 5A

Browerville/EV 4, A-C-GC 1

EV-Watkins 6, B-B-E 4

Maple Lake 10, Osakis 0

Upsala/S 12, Holdingford 3

Braham 9, Hinckley-F 6

Isle 4, Ogilvie 2

Pillager 2, East Central 1

Royalton 14, Onamia 0

Thursday, May 21

LQPV 9, Morris Area 7

YME 7, Lakeview 5

Ashby 7, C-G-B 2

B-B-E 8, Kimball 4

C-G-B 7, Ashby 5

Fergus Falls 10, Pelican Rapids 2

Lincoln County 8, Dawson-Boyd 7

Hancock 17, Brandon-E 5

Wheaton/H-N 7, Hillcrest 4

SECTION 6AA

Albany 7, Foley 5

Little Falls 8, Pierz 5

Melrose 4, Sauk Centre 3

NL-Spicer 12, Minnewaska 11

Paynesville 6, Benson 1

ROCORI 8, Milaca 0

Staples-Motley 2, LP-GE 0

Tuesday, May 19

Morris Area 9, Paynesville 8

BOLD 11, Montevideo 6

Minnewaska 14, YME 3

MACCRAY 7, Benson 1

McLeod West 8, A-C-GC 0

Albany 12, Melrose 2

Milaca 4, Sauk Centre 2

Mora 14, SC Cathedral 4

Foley 10, NL-Spicer 8

Brandon-Evansville 10, Browerville 8

Fergus Falls 6, ROCORI 4

SC Tech 4, Willmar 3

Little Falls 11, Alexandria 1

Little Falls 9, Alexandria 1

Maple Lake 6, Osakis 2

Ortonville 18, Hillcrest 7

Ortonville 10, Hillcrest 1

Royalton 7, B-B-E 3

Wheaton/H-N 19, Ashby 5 (5)

Prep Baseball

SECTION 6A TOURNAMENT

Tuesday, May 26

NORTH

1. #8 Parkers vs #9 LP-Audubon

2. Winner 1 @ #1 Bertha-Hewitt 3. #5 PR-Backus @ #4 Sebeka

4. #7 NY Mills @ #2 Menahga

5. #6 Verndale @ #3 Hawley

SOUTH

6. #8 Ashby vs #9 C-G-B

7. Winner 6 @ #1 Wheaton

8. #5 Hillcrest @ #4 Chokio-A

9. #7 WCA @ #2 Hancock

10. #6 Brandon-E @ #3 Morris

Thursday, May 28

NORTH

@ Verndale

11. Winner 2 vs Winner 3

12. Winner 4 vs Winner 5

13. Winner 11 vs WInner 12

SOUTH

@ Morris

14. Winner 7 vs Winner 8

15. Winner 9 vs Winner 10

16. Winner 14 vs Winner 15

Amateur Baseball

Monday, May 25

Clinton 15, Rosen 3

Wheaton 5, Dumont 2

Sunday, May 24

Benson 5, Canby 2

Rosen 1, Wheaton 0

Saturday, May 23

Clinton 6, Appleton 5 (10)

Friday, May 22

Morris 7, Madison 2

Chokio 18, Wheaton 7 (8)

Wednesday, May 20

Raymond 4, Rosen 3

Marshall 11, Granite Falls 0

Atwater 3, Kingston 3

Willmar 10, Bird Island

Prep Softball

Saturday, May 23

SECTION 3AA

BOLD 5, Jackson County 3

Benson/Hancock 3, St. James 1

Jackson County 6, Montevideo 0

NL-Spicer 6, Benson/Hancock 1

New Ulm 4, Pipestone 3

New Ulm 4, NL-Spicer 1

Pipestone 10, BOLD 0 (5)

Thursday, May 21

SECTION 6AA

Becker 1, Zimmerman 0

SC Cathedral 2, ROCORI 1 (10)

Wednesday, May 20

SECTION 3AA

Benson/Hancock 2, Redwood Valley 1

Jackson County 10, Marshall 0 (6)

Montevideo 6, YME 2

St. James 8, Worthington 1

Tuesday, May 19

SECTION 5A

Barnum 5, Braham 2

Maple Lake 4, B-B-E 1

Ogilvie 15, Hinckley-Finlayson 7

Osakis 5, A-C-GC 0

SECTION 6A

Bertha-Hewitt 4, NY Mills 3

Brandon-Evansville 9, Eagle Valley 1

Eagle Valley 8, Hillcrest 4

Parkers Prairie 9, Ashby 2

Pillager 13, WCA 3

Verndale 5, Pillager 4

SECTION 3AA

Marshall 29, Fairmont 3 (5)

Redwood Valley 14, Minneota/C 3 (5)

Worthington 12, Luverne 11

YME 13, LQPV 3

BOLD 11, Montevideo 1 (5)

BOLD 4, Minneota/Canby 2

Benson/Hancock 7, YME 4

Montevideo 12, Redwood Valley 9 (8)

NL-Spicer 10, LQPV 4

NL-Spicer 7, Benson/Hancock 1

New Ulm 12, Worthington 2 (6)

New Ulm 5, Jackson County 0

Pipestone 14, Fairmont 0 (5)

Pipestone 10, St. James 0 (6)

St. James 14, Marshall 8

SECTION 6AA

Becker 16, Pine City 0

ROCORI 13, MInnewaska 3 (5)

SC Cathedral 7, Paynesville 0

ZImmerman 6, Rush CIty 0

Prep Softball

SECTION 3A TOURNAMENT

Tuesday, May 19

NORTH

@ Montevideo

1. #1 K-M-S 5, Wheaton 2

2. #4 C-A/H-N 8, #5 RCW 4

9. K-M-S 3, C-A/H-N 1

13. RCW 6, Wheaton 1

@ Raymond

3. #2 MACCRAY 12, #7 C-G-B 5

4. #3 Morris 8, #6 Dawson-Boyd 1

10. Morris 8, MACCRAY 4

14. Dawson-Boyd 10, C-G-B 0 (5)

SOUTH

@ Wabasso

5. #1 Wabasso 6, Lakeview 1

6. #4 RRC/WWG 4, #5 Windom 0

11. Wabasso 10, RRC/WWG 0

15.Windom 7, Lakeview 6

@ Edgerton

7. #2 Edgerton 10, #7 T-M-B 1

8. #3 MCC 14, #6 Adrian 3

12. MCC 2, Edgerton 0

16. Adrian 12, T-M-B 11

Wednesday, May 20

@ Montevideo

17.MACCRAY 6, RCW 5

18. Dawson-Boyd 4, C-A/H-N 3

@ Windom

19. Edgerton 19, Windom 9 (5)

20. RRC/WWG 13, Adrian 12

Saturday, May 23

@ Raymond

21. MCC 5, K-M-S 1

22. Wabasso 7, Morris Area 2

23. Dawson-Boyd 4, MACCRAY 3

24. RRC/WWG 3, Edgerton 0

25. Wabasso 11, MCC 8

26. K-M-S 2, Dawson-Boyd 0

27. RRC/WWG 5, Morris 4 (8)

Tuesday, May 26

4:30 p.m. @ Marshall

28. K-M-S vs RRC/WWG

6 p.m. @ Marshall

29.MCC vs Winner 28

Thursday, May 28

5 p.m. @ Marshall

30. Wabasso vs Winner 29

Boys' Golf

Friday, May 22

SECTION 3AA: (1) Fairmont 312; (2) NL-Spicer 318; (3) Marshall 331; (4) YME 336

SECTION 5A: (1) Ortonville 325; (2) Dawson-Boyd 338; (3) A-C-GC 364; (4) Chokio-Alberta/C-G-B 365

Monday, May 18

SECTION 3AA-12

(1) Yellow Medicine East 333; (2) Montevideo 342; (1) Benson/K-M-S 344; (4) Lac qui Parle Valley 370

SECTION 3AA-NE: (1) New London-Spicer 325; (2) Litchfield 326

Girls' Golf

Friday, May 22

SECTION 3AA: (1) Jackson County 365; (2) Litchfield 366; (3) Marshall 385; (4) Benson/K-M-S 393

SECTION 5A: (1) Ortonville 443; (2) MACCRAY 445; (3) WCA 455; (4) Dawson-Boyd 466

Thursday, May 21

SECTION 6AA: (1) Minnewaska 305; (2) Staples-Motley 329; (3) SC Cathedral 358; (4) Albany 379; (5) Melrose 397; (6) Long Prairie-Grey Eagle 397; (7) Wadena-Deer Creak 410; (8) Pierz 411; (9) Sauk Centre 413; (10) Milaca 445; (11) ROCORI 452; (12) Paynesville 466; (13) Foley 488; (14) Morris - Incomplete

Monday, May 18

SECTION 3AA-12: (1) Benson/K-M-S 377; (2) Montevideo 433; (3) Lac qui Parle Valley 460; (4) Yellow Medicine East - incomplete

SECTION 3AA-NE: (1) Litchfield 365; (2) BOLD 414; (3) Redwood Valley 426; (4) New London-Spicer 450

Girls'

Track & Field

Thursday, May 21

SECTION 6A: (1) Sauk Centre 116; (2) Osakis 96; (3) C-G-B/Chokio-Alberta 76; (4) Ashby/Brandon-Evansville 74; (4) Minnewaska Area 74; (6) Morris Area 61; (7) West Central Area 24; (7) Hancock 24; (9) Wheaton/Herman-Norcross 12

SECTION 3A: (1) LQPV/Dawson-Boyd 169.5; (2) Benson/K-M-S 152; (3) Montevideo 116; (4) BOLD/BL-Hector 95; (5) Ortonville 67; (6) YME 62.5; (7) MACCRAY 35

Saturday, May 16

CLASS A TRUE TEAM: (1) Blue Earth 417; (2) Luverne 375.5; (3) Esko 361.5; (4) St. Croix Lutheran 355.5; (5) Chatfield 352.5; (6) Paynesville 309; (7) Pipestone 298.5; (8) Breckenridge/ Campbell-Tintah 241.5; (9) Warroad 213

Boys'

Track & Field

Thursday, May 21

SECTION 6A: (1) Morris Area 179; (2) Sauk Centre 87; (3) Osakis 84; (4) West Central Area 59; (5) Minnewaska Area 57; (6) Wheaton/Herman-Norcross 32; (7) C-G-B/Chokio-Alberta 26; (8) Ashby/Brandon-Evansville 18; (9) Hancock 16

SECTION 3A: (1) Montevideo 160; (2) LQPV/Dawson-Boyd 158; (3) MACCRAY 103; (4) Benson/K-M-S 94; (5) YME 85; (5) BOLD/FL-Hector 60.5; (7) Ortonville 35.5

Saturday, May 16

CLASS A TRUE TEAM: (1) St. Croix Lutheran 454; (2) Lanesboro/Fillmore Central 393; (3) Pierz 352; (4) Redwood Valley 339; (5) Roseau 333; (6) Minnesota Valley Lutheran 314; (7) Morris Area 280; (8) Hills-Beaver Creek/Ellsworth/Edgerton 257; (9) Ada-Borup 204

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness