Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email

Prep Baseball

Thursday, May 28

Staples-Motley 10, NL-Spicer 0 (6)

Wednesday, May 27

SECTION 3A

Canby 7, Ortonville 5

Advertisement

MCC 4, Windom 2

MCC 7, Springfield 2

Adrian 5, Wabasso 1

MACCRAY 14, RCW 2 (5)

SECTION 3AA

Fairmont 5, Pipestone 1

LQPV 11, BOLD 1 (5)

Luverne 12, New Ulm 2 (5)

Marshall 8, Montevideo 0

SECTION 6AA

Paynesville 17, Staples-Motley 4

SC Cathedral 3, ROCORI 1

Tuesday, May 26

SECTION 3A

K-M-S 7, Lakeview 0

Springfield 6, T-M-B 5

SECTION 3AA

BOLD 5, Redwood Valley 4

Fairmont 5, Worthington 4

LQPV 10, YME 6

Pipestone 5, Jackson County 1

SECTION 6AA

Paynesville 8, Melrose 5

ROCORI 3, Albany 2

SC Cathedral 2, Little Falls 0

Staples-Motley 11, NL-Spicer 3

Saturday, May 23

SECTION 3A

K-M-S 14, Minneota 4 (5)

Ortonville 11, Lincoln County 1 (6)

Springfield 8, CM/Comfrey 6

Windom 9, SW United 5

Adrian 5, MCC 2

Adrian 14, CM/Comfrey 0 (5)

Canby 14, K-M-S 5

Lakeview 2, Ortonville 1

MACCRAY 7, Lakeview 0

MACCRAY 9, Lincoln County 1

MCC 1, Springfield0

RCW 8, Canby 3

T-M-B 2, Windom 1

Wabasso 7, T-M-B 4

Wabasso 8, SW United 5

SECTION 3AA

Fairmont 7, Blue Earth 6

LQPV 10, Redwood Valley 6

Luverne 10, Pipestone 0 (5)

Luverne 11, St. James (6)

Marshall 10, RRC/WWG 0 (6)

Marshall 7, LQPV 4

Montevideo 4, BOLD 3

New Ulm 12, Jackson County 1 (5)

New Ulm 6, Fairmont 4

Pipestone 6, Worthington 5 (8)

Friday, May 22

Fergus Falls 18, Breckenridge 0

WCA 7, Ashby 3

Wheaton/H-N 3, Hancock 2

Wheaton/H-N 8, Hancock 1

SECTION 5A

Browerville/EV 4, A-C-GC 1

EV-Watkins 6, B-B-E 4

Maple Lake 10, Osakis 0

Upsala/S 12, Holdingford 3

Braham 9, Hinckley-F 6

Isle 4, Ogilvie 2

Pillager 2, East Central 1

Royalton 14, Onamia 0

Prep Baseball

SECTION 6A TOURNAMENT

Tuesday, May 26

NORTH

1. #8 Parkers 5, #9 LP-Audubon 0

2. Parkers 9, #1 Bertha-Hewitt 3

3. #5 PR-Backus 6, #4 Sebeka 5

4. #2 Menahga 4, #7 NY Mills 3

5. #3 Hawley 9, #6 Verndale 3

SOUTH

6. #9 C-G-B 10, #8 Ashby 5

7. #1 Wheaton/H-N 14, C-G-B 0

8. #4 Chokio-A 6, #5 Hillcrest 2

9. #7 WCA 8, #2 Hancock 5

10. #3 Morris 9, #6 Brandon-E 0

Thursday, May 28

NORTH

@ Verndale

11. Parkers Prairie 7, PR-Backus 5

12. Hawley 16, Menahga 12

NORTH CHAMPIONSHIP

13. Hawley 14, Parkers Prairie 4

SOUTH

@ Morris

14. Wheaton/H-N 16, C-A 3

15. Morris Area 10, WCA 3

SOUTH CHAMPIONSHIP

16. Wheaton/H-N 9, Morris 8

Tuesday, June 2

2 p.m. @ Fergus Falls

Wheaton vs Parkers Prairie

4 p.m. @ Fergus Falls

Hawley vs Morris Area

Prep Softball

Tuesday, May 26

SECTION 5A

Barnum 11, Osakis 7

Maple Lake 11, Barnum 3

Osakis 13, Ogilvie 3

SECTION 6A

Hawley 5, Verndale 0

Sebeka 3, Parkers Prairie 2

SECTION 3AA

NL-Spicer 5, BOLD 4

Pipestone 11, NL-Spicer 1

SECTION 6AA

Becker 5, Zimmerman 0

SC Cathedral 2, Becker 1

ZImmerman 4, ROCORI 3

Saturday, May 23

SECTION 3AA

BOLD 5, Jackson County 3

Benson/Hancock 3, St. James 1

Jackson County 6, Montevideo 0

NL-Spicer 6, Benson/Hancock 1

New Ulm 4, Pipestone 3

New Ulm 4, NL-Spicer 1

Pipestone 10, BOLD 0 (5)

Thursday, May 21

SECTION 6AA

Becker 1, Zimmerman 0

SC Cathedral 2, ROCORI 1 (10)

Wednesday, May 20

SECTION 3AA

Benson/Hancock 2, Redwood Valley 1

Jackson County 10, Marshall 0 (6)

Montevideo 6, YME 2

St. James 8, Worthington 1

Tuesday, May 19

SECTION 5A

Barnum 5, Braham 2

Maple Lake 4, B-B-E 1

Ogilvie 15, Hinckley-Finlayson 7

Osakis 5, A-C-GC 0

SECTION 6A

Bertha-Hewitt 4, NY Mills 3

Brandon-Evansville 9, Eagle Valley 1

Eagle Valley 8, Hillcrest 4

Parkers Prairie 9, Ashby 2

Pillager 13, WCA 3

Verndale 5, Pillager 4

SECTION 3AA

Marshall 29, Fairmont 3 (5)

Redwood Valley 14, Minneota/C 3 (5)

Worthington 12, Luverne 11

YME 13, LQPV 3

BOLD 11, Montevideo 1 (5)

BOLD 4, Minneota/Canby 2

Benson/Hancock 7, YME 4

Montevideo 12, Redwood Valley 9 (8)

NL-Spicer 10, LQPV 4

NL-Spicer 7, Benson/Hancock 1

New Ulm 12, Worthington 2 (6)

New Ulm 5, Jackson County 0

Pipestone 14, Fairmont 0 (5)

Pipestone 10, St. James 0 (6)

St. James 14, Marshall 8

SECTION 6AA

Becker 16, Pine City 0

ROCORI 13, MInnewaska 3 (5)

SC Cathedral 7, Paynesville 0

ZImmerman 6, Rush CIty 0

Prep Softball

SECTION 3A TOURNAMENT

Tuesday, May 19

NORTH

@ Montevideo

1. #1 K-M-S 5, Wheaton 2

2. #4 C-A/H-N 8, #5 RCW 4

9. K-M-S 3, C-A/H-N 1

13. RCW 6, Wheaton 1

@ Raymond

3. #2 MACCRAY 12, #7 C-G-B 5

4. #3 Morris 8, #6 Dawson-Boyd 1

10. Morris 8, MACCRAY 4

14. Dawson-Boyd 10, C-G-B 0 (5)

SOUTH

@ Wabasso

5. #1 Wabasso 6, Lakeview 1

6. #4 RRC/WWG 4, #5 Windom 0

11. Wabasso 10, RRC/WWG 0

15.Windom 7, Lakeview 6

@ Edgerton

7. #2 Edgerton 10, #7 T-M-B 1

8. #3 MCC 14, #6 Adrian 3

12. MCC 2, Edgerton 0

16. Adrian 12, T-M-B 11

Wednesday, May 20

@ Montevideo

17.MACCRAY 6, RCW 5

18. Dawson-Boyd 4, C-A/H-N 3

@ Windom

19. Edgerton 19, Windom 9 (5)

20. RRC/WWG 13, Adrian 12

Saturday, May 23

@ Raymond

21. MCC 5, K-M-S 1

22. Wabasso 7, Morris Area 2

23. Dawson-Boyd 4, MACCRAY 3

24. RRC/WWG 3, Edgerton 0

25. Wabasso 11, MCC 8

26. K-M-S 2, Dawson-Boyd 0

27. RRC/WWG 5, Morris 4 (8)

Tuesday, May 26

@ Marshall

28. K-M-S 8, RRC/WWG 4

29.MCC 7, K-M-S 2

Thursday, May 28

@ Marshall

Wabasso 20, MCC 5 (5)

Girls'

Track & Field

Thursday, May 28

SECTION 6A: (1) Staples-Motley 82; (2) Sauk Centre 75; (3) Osakis 57; (4) Perham 53; (5) Pillager 38; (6) Wadena-Deer Creek 36; (7) Browerville/Eagle Valley 34; (8) Pequot Lakes 32; (9) Morris Area 20; (10) New York Mills 16; (11) Minnewaska Area 15.5; (12) Clinton-Graceville-Beardsley/ Chokio-Alberta 15; (13) Ashby/Brandon-Evansville 12; (14) Breckenridge/Campbell-Tintah 11; (14) Barnesville/Rothsay 11; (16) Wheaton/Herman-Norcross 10; (16) Frazee 10; (18) Pelican Rapids 9; (19) Long Prairie-Gray Eagle 8; (20) Hancock 5; (20) Ottertail Central 5; (22) Bertha-Hewitt/Verndale 2; (23) Pine River-Backus 1.5

Thursday, May 21

SUB-SECTION 6A: (1) Sauk Centre 116; (2) Osakis 96; (3) C-G-B/Chokio-Alberta 76; (4) Ashby/Brandon-Evansville 74; (4) Minnewaska Area 74; (6) Morris Area 61; (7) West Central Area 24; (7) Hancock 24; (9) Wheaton/Herman-Norcross 12

SECTION 3A: (1) LQPV/Dawson-Boyd 169.5; (2) Benson/K-M-S 152; (3) Montevideo 116; (4) BOLD/BL-Hector 95; (5) Ortonville 67; (6) YME 62.5; (7) MACCRAY 35

Girls' Golf

Friday, May 22

SECTION 3AA: (1) Jackson County 365; (2) Litchfield 366; (3) Marshall 385; (4) Benson/K-M-S 393

SECTION 5A: (1) Ortonville 443; (2) MACCRAY 445; (3) WCA 455; (4) Dawson-Boyd 466

Tuesday, May 19

SECTION 6AA: (1) Minnewaska 305; (2) Staples-Motley 329; (3) SC Cathedral 358; (4) Albany 379; (5) Melrose 397; (6) Long Prairie-Grey Eagle 397; (7) Wadena-Deer Creak 410; (8) Pierz 411; (9) Sauk Centre 413; (10) Milaca 445; (11) ROCORI 452; (12) Paynesville 466; (13) Foley 488; (14) Morris - Incomplete

Boys'

Track & Field

Thursday, May 28

SECTION 6A: (1) Morris Area 114; (2) Pequot Lakes 83; (3) Frazee 66; (4) Pillager 42; (5) Osakis 39; (6) Staples-Motley 36; (7) Perham 33; (8) Pelican Rapids 29; (9) West Central Area 15; (10) Long Prairie-Gray Eagle 14; (11) Parkers Prairie 12; (12) Bertha-Hewitt/Verndale 10; (13) Sauk Centre 9; (14) Barnesville/Rothsay 8; (14) Hillcrest Lutheran Academy 8; (16) Ottertail Central 7; (17) Wadena-Deer Creek 6; (17) Hancock 6; (19) Minnewaska Area 4; (19) New York Mills 4; (19) United North Central 4; (19) Browerville/Eagle Valley 4; (23) Clinton-Graceville-Beardsley/ Chokio-Alberta 2; (23) Breckenridge/Campbell-Tintah 2; (25) Ashby/Brandon-Evansville 1

Thursday, May 21

SUB-SECTION 6A: (1) Morris Area 179; (2) Sauk Centre 87; (3) Osakis 84; (4) West Central Area 59; (5) Minnewaska Area 57; (6) Wheaton/Herman-Norcross 32; (7) C-G-B/Chokio-Alberta 26; (8) Ashby/Brandon-Evansville 18; (9) Hancock 16

SECTION 3A: (1) Montevideo 160; (2) LQPV/Dawson-Boyd 158; (3) MACCRAY 103; (4) Benson/K-M-S 94; (5) YME 85; (5) BOLD/FL-Hector 60.5; (7) Ortonville 35.5

Boys' Golf

Friday, May 22

SECTION 3AA: (1) Fairmont 312; (2) NL-Spicer 318; (3) Marshall 331; (4) YME 336

SECTION 5A: (1) Ortonville 325; (2) Dawson-Boyd 338; (3) A-C-GC 364; (4) Chokio-Alberta/C-G-B 365

Tuesday, May 19

SECTION 6AA: (1) SC Cathedral 316; (2) Pequot Lakes 322; (3) Staples-Motley 324; (4) ROCORI 325; (5) Minnewaska 334; (6) Albany 334; (7) Little Falls 337; (8) Milaca 338; (9) Sauk Centre 360; (10) Wadena-Deer Creak 366; (11) Melrose 367; (12) Morris 371; (13) Paynesville 376; (14) Pierz 384; (15) Foley 430; (6) Long Prairie-Grey Eagle - incomplete

Amateur Baseball

Monday, May 25

Clinton 15, Rosen 3

Wheaton 5, Dumont 2

Sunday, May 24

Benson 5, Canby 2

Rosen 1, Wheaton 0

Saturday, May 23

Clinton 6, Appleton 5 (10)

Friday, May 22

Morris 7, Madison 2

Chokio 18, Wheaton 7 (8)

Little League

Tuesday, May 26

Mets 6, Twins 2

Angels 2, Cardinals 1

White Sox 16, Brewers 1

Yankees 5, Cubs 2

Red Sox 8, Orioles 1

Pirates 8, Tigers 3

Royals 3, Rockies 1

Tigers 0 Orioles 0

Advertisement
Advertisement
Advertisement