Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Morris, 56267

Morris Minnesota 607 Pacific Avenue 56267

Prep Baseball

Saturday, May 30

SECTION 3AA

Fairmont 11, Montevideo 5

New Ulm 7, LQPV 4

New Ulm 10, Fairmont 7

Advertisement
Advertisement

Luverne 4, Marshall 2

Wednesday, May 27

SECTION 3AA

Fairmont 5, Pipestone 1

LQPV 11, BOLD 1 (5)

Luverne 12, New Ulm 2 (5)

Marshall 8, Montevideo 0

SECTION 6AA

Paynesville 17, Staples-Motley 4

SC Cathedral 3, ROCORI 1

Tuesday, May 26

SECTION 3AA

BOLD 5, Redwood Valley 4

Fairmont 5, Worthington 4

LQPV 10, YME 6

Pipestone 5, Jackson County 1

SECTION 6AA

Paynesville 8, Melrose 5

ROCORI 3, Albany 2

SC Cathedral 2, Little Falls 0

Staples-Motley 11, NL-Spicer 3

Prep Baseball

SECTION 6A TOURNAMENT

Tuesday, May 26

NORTH

1. #8 Parkers 5, #9 LP-Audubon 0

2. Parkers 9, #1 Bertha-Hewitt 3

3. #5 PR-Backus 6, #4 Sebeka 5

4. #2 Menahga 4, #7 NY Mills 3

5. #3 Hawley 9, #6 Verndale 3

SOUTH

6. #9 C-G-B 10, #8 Ashby 5

7. #1 Wheaton/H-N 14, C-G-B 0

8. #4 Chokio-A 6, #5 Hillcrest 2

9. #7 WCA 8, #2 Hancock 5

10. #3 Morris 9, #6 Brandon-E 0

Thursday, May 28

NORTH

@ Verndale

11. Parkers Prairie 7, PR-Backus 5

12. Hawley 16, Menahga 12

NORTH CHAMPIONSHIP

13. Hawley 14, Parkers Prairie 4

SOUTH

@ Morris

14. Wheaton/H-N 16, C-A 3

15. Morris Area 10, WCA 3

SOUTH CHAMPIONSHIP

16. Wheaton/H-N 9, Morris 8

Tuesday, June 2

@ Fergus Falls

Wheaton 7, Parkers Prairie 6

@ Fergus Falls

Hawley 15, Morris Area 5 (5)

Thursday, June 4

@ Fergus Falls

SECTION 6A CHAMPIONSHIP

Hawley 5, Wheaton/H-N 2

Prep Softball

STATE TOURNAMENT

CLASS A

Thursday, June 4

@ Caswell Park

1. Silver Bay 9, Chatfield 2

2. New Life 3, Lake Crystal 2 (11)

3. Maple Lake 4, Wabasso 3

4. Sacred Heart 2, Hawley 0

WINNER'S BRACKET

5. New Life 5, Silver Bay 0

6. Maple Lake 4, Sacred Heart 2

LOSER'S BRACKET

7. Lake Crystal 3, Chatfield 0

8. Wabasso 12, Hawley 5

Friday, June 5

@ Caswell Park

CONSOLATION

9. Wabasso 2, Lake Crystal 0

THIRD PLACE

10. Sacred Heart 1, Silver Bay 0

CHAMPIONSHIP

11. New Life 7, Maple Lake 0

CLASS AA

Thursday, June 4

@ Caswell Park

1. Ottertail 3, Winona 2 (8)

2. Hermantown 1, Waseca 0

3. Pipestone 6, Becker 0

4. Minnehaha 2, Mound-Westonka 1

WINNER'S BRACKET

5. Hermantown 5, Ottertail 0

6. Minnehaha 3, Pipestone 1

LOSER'S BRACKET

7. Winona 6, Waseca 1

8. Becker 7, Mound-Westonka 2

Friday, June 5

@ Caswell Park

CONSOLATION

9. Becker 2, Winona 1 (8)

THIRD PLACE

10. Pipestone 11, Ottertail 4

CHAMPIONSHIP

11.Hermantown 7, Minnehaha 0

CLASS AAA

Thursday, June 4

@ Caswell Park

1. Hastings 3, Osseo 1

2. Elk River 1, Mankato W 0

3. Forest Lake 2, Eagan 0

4. North 7, Hopkins 2

WINNER'S BRACKET

5. Elk River 2, Hastings 1

6. North 2, Forest Lake 0

LOSER'S BRACKET

7. Mankato W 3, Osseo 2

8. Eagan 3, Hopkins 0

Friday, June 5

@ Caswell Park

CONSOLATION

9. Eagan 4, Mankato W 0

THIRD PLACE

10. Hastings 5, Forest Lake 0

CHAMPIONSHIP

11. Elk River 1, North 0

Girls'

Track & Field

Thursday, May 28

SECTION 6A: (1) Staples-Motley 82; (2) Sauk Centre 75; (3) Osakis 57; (4) Perham 53; (5) Pillager 38; (6) Wadena-Deer Creek 36; (7) Browerville/Eagle Valley 34; (8) Pequot Lakes 32; (9) Morris Area 20; (10) New York Mills 16; (11) Minnewaska Area 15.5; (12) C-G-B/C-A 15; (13) Ashby/B-E 12; (14) Breckenridge/C-T11; (14) Barnesville/Rothsay 11; (16) Wheaton/H-N 10; (16) Frazee 10; (18) Pelican Rapids 9; (19) Long Prairie-Gray Eagle 8; (20) Hancock 5; (20) Ottertail Central 5; (22) Bertha-Hewitt/Verndale 2; (23) Pine River-Backus 1.5

Boys'

Track & Field

Thursday, May 28

SECTION 6A: (1) Morris Area 114; (2) Pequot Lakes 83; (3) Frazee 66; (4) Pillager 42; (5) Osakis 39; (6) Staples-Motley 36; (7) Perham 33; (8) Pelican Rapids 29; (9) West Central Area 15; (10) Long Prairie-Gray Eagle 14; (11) Parkers Prairie 12; (12) Bertha-Hewitt/Verndale 10; (13) Sauk Centre 9; (14) Barnesville/Rothsay 8; (14) Hillcrest Lutheran Academy 8; (16) Ottertail Central 7; (17) Wadena-Deer Creek 6; (17) Hancock 6; (19) Minnewaska Area 4; (19) New York Mills 4; (19) United North Central 4; (19) Browerville/Eagle Valley 4; (23) C-G-B/C-A 2; (23) Breckenridge/C-T 2; (25) Ashby/B-E 1

Amateur Baseball

Sunday, May 31

Morris 11, Appleton 2

Benson 8, Chokio 6

Saturday, May 30

Ortonville 7, Madison 4

Wheaton 14, Appleton 4 (7)

Dumont 10, Benson 4

Rosen 16, Canby 10

Clinton 6, Chokio 2

Friday, May 29

Dumont 9, Clinton 8

Little League

Tuesday, May 26

Cardinals 12, Brewers 1

Orioles 6, Tigers 4

Red Sox 13, Mets 6

White Sox 3, Rockies 1

Twins 7, Cubs 6

Yankees 7, Angels 0

Pirates 6, Royals 5

Monday, June 1

Rockies 11, Angels 3

Pirates 12, Cubs 0

Tigers 4, Twins 3

Red Sox 22, Brewers 0

Royals 14, Yankees 2

Orioles 7, Mets 7

Cardinals 11, White Sox 10

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness