Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email

Amateur Baseball

Sunday, July 19

Morris 12, Dumont 8

Clinton 8, Madison 3

Ortonville 15, Appleton 3

Rosen 6, Benson 5 (10)

Advertisement

Saturday, July 18

Morris 4, Minneapolis 1

Madison 9, Canby 0

Dumont 8, Clinton 4

Ortonville 28, Wheaton 2

Friday, July 17

Madison 9, Rosen 3

Chokio 14, Appleton 0

Wheaton 8, Benson 7

VFW Baseball

DISTRICT 5 TOURNAMENT

Friday, July 17

PLAY-IN GAMES

#9 Willmar II @ #8 NL-Spicer

#7 Benson 7, #10 Ortonville 1

Tuesday, July 21

1. #1 Willmar I 14, NL-Spicer 4

2. #5 Alexandria I 2, #4 Starbuck 1

3. #3 Morris 6, #6 Montevideo 0

4. #2 Madison 4, Benson 1

Friday, July 24 @ Benson

5. Willmar I vs Alexandria I

6. Morris vs Madison

Saturday, July 25 @ Benson

7. NL-Spicer vs Starbuck

8. Montevideo vs Benson

9. Loser 5 vs Winner 8

10. Loser 6 vs Winner 7

Sunday, July 26 @ Benson

11. Winner 5 vs Winner 6

12. Winner 9 vs Winner 10

13. Winner 12 vs Loser 7

Monday, July 27 @ Benson

14. Winner 11 vs Winner 13

15. Second Game if Necessary

Legion Baseball

DISTRICT 7 TOURNAMENT

DIVISION II @ MONTEVIDEO

Tuesday, July 21

1. Benson 5, Granite Falls 4

2. Eden Valley 7, Wheaton 6

Thursday, July 23

3. Granite Falls vs Wheaton

4. Benson vs Eden Valley

Friday, July 24

5. Winner 3 vs Loser 4

Saturday, July 25

6. Winner 5 vs Winner 4

DIVISION I @ SPICER

Friday, July 24

1. NL-Spicer vs Marshall

2. Litchfield vs Willmar

3. Winner 1 vs Alexandria

4. Loser 1 vs Loser 2

Saturday, July 25

5. Winner 1 vs Winner 2

6. Winner 4 vs Loser 3

7. Winner 6 vs Loser 5

Sunday, July 26

8. Winner 5 vs Winner 7

DISTRICT 7 TOURNAMENT

NORTHWEST

Thursday, July 16

#4 Wheaton 5, #1 Chokio 1

#2 Madison 11, #3 Morris 0

Saturday, July 18

Chokio 9, Morris 5

Wheaton 10, Madison 3

Madison 3, Chokio 1

Sunday, July 19

Wheaton 12, Madison 2 (5)

NORTHEAST

Saturday, July 18

Benson 4, Glenwood 3

Kerkhoven 12, Brandon 0 (5)

Kerkhoven 10, Glenwood 5

Sunday, July 19

Benson 3, Kerkhoven 2

SOUTHEAST

Saturday, July 18

Eden Valley 9, MACCRAY 7

BOLD 8, Tritown 6

BOLD 7, MACCRAY 5

Sunday, July 19

Eden Valley 12, BOLD 2 (5)

SOUTHWEST

Saturday, July 18

Granite Falls 5, Cottonwood 4

Montevideo 10, Minneota 5

Montevideo 7, Cottonwood 1

Sunday, July 19

Granite Falls 10, Montevideo 3

Babe Ruth

TOURNAMENT

Monday, July 6

#5 Green 5, #4 Gray 3

#2 Red 6, #3 Black 2

Thursday, July 9

Black 11, Gray 10

Green 15, Black 8

Monday, July 13

#1 Orange 15, Red 5

Red 9, Green 5

Elementary Softball

TOURNAMENT

Tuesday, July 7

FIRST ROUND

Sand & Gravel 13, Morris Electronics 3

Dairy Queen 7, Bank of the West 6

SECOND ROUND

Ag Country 7, Sand & Gravel 2

Willie's 6, Dairy Queen 3

Wednesday, July 8

LOSER'S BRACKET

Sand & Gravel 6, Bank West 5

Morris Electronics 13, Dairy Queen 10

Sand & Gravel 14, Electronics 6

WINNER'S BRACKET

Ag Country 4, WIllie's 2

3RD PLACE

Willie's 11, Sand & Gravel 5

Thursday, July 9

CHAMPIONSHIP

Willie's 10, Ag Country 5

GAME 2

Ag Country 11, Willie's 7

14U Softball

TOURNAMENT

Tuesday, July 21

#5 Ortonville 10, #4 Dawson 6

#2 B-H I 6, #7 B-H II 5

#6 Minnewaska 13, #3 Montevideo 11

#1 Morris 12, Ortonville 5

B-H I 11, Minnewaska 8

CHAMPIONSHIP

Morris 13, Benson-Hancock I 3

18U Softball

TOURNAMENT

Tuesday, July 21

#1 Willmar 18, #8 C-G-B 3

#4 B-H 1, #5 Dawson 0

#3 Morris 2, #6 Minnewaska I 0

#2 Minnewaska II 1, #7 Ortonville 0

Benson-Hancock 12, Willmar 5

Minnewaska II 2, Morris 0

CHAMPIONSHIP

Minnewaska II 4, Benson-Hancock 3

Girls' Basketball

B-Squad

Playoffs

Montevideo 44, Morris Black 24

Montevideo 39, Minnewaska 37

C-G-B 34, Morris Orange 33

Benson 41, C-G-B 31

CHAMPIONSHIP

Montevideo 52, Benson 45

Jr High

Playoffs

Morris Black 37, Hancock 24

WCA 62, Morris Black 27

Morris Orange 43, Minnewaska 38

CHAMPIONSHIP

WCA 45, Morris Orange 38

Boys' Basketball

B-Squad

Playoffs

Hancock over Benson Gold - forfeit

Minnewaska 69, Morris Orange 42

Morris White 59, Ortonville 53

Morris Black 69, Hancock 36

SEMIFINAL

Minnewaska 56, Morris White 49

CHAMPIONSHIP

Minnewaska 57, Morris Black 56

Jr High

Playoffs

Benson Maroon over Morris Orange - forfeit

Benson Gold 76, WCA 51

Minnewaska 84, Benson Maroon 32

CHAMPIONSHIP

Benson Gold 62, Minnewaska 47

Little League

TOURNAMENT

Monday, June 29

1. #9 Cardinals over #8 White Sox

2. #5 Rockies over #12 Twins

3. #4 Yankees over #13 Cubs

4. #3 Red Sox over #14 Brewers

5. #6 Tigers over #11 Orioles

6. #7 Angels over #10 Mets

Tuesday, June 30

7. #1 Pirates over Cardinals

8. Rockies over Yankees

9. Red Sox over Tigers

10. Angels over #2 Royals

11. Orioles over Brewers

12. Cubs over Twins

Monday, July 6

13. Yankees over Mets

14. Tigers over White Sox

15. Cardinals over Orioles

16. Royals over Cubs

17. Rockies over Pirates

18. Angels over Red Sox

Tuesday, July 7

19. Cardinals over Yankees

20. Royals over Tigers

23. Rockies over Angels

Monday, July 13

21. Cardinals over Red Sox

22. Royals over Pirates

Tuesday, July 14

24. Cardinals over Royals

25. Cardinals over Angels

Friday, July 17

26. CHAMPIONSHIP

Rockies over Cardinals

Volleyball

Varsity

Playoffs

C-A 2, Lakers 1

Morris Orange 3, Ortonville 0

Hancock 2, Morris Orange 0

Morris Black 2, Waska 1

K-M-S 3, C-G-B 0

SEMIFINALS

C-A 2, Morris Black 1

Hancock 2, K-M-S 0

CHAMPIONSHIP

C-A 2, Hancock 0

B-Squad

Playoffs

Morris 3, Minnewaska 0

K-M-S over C-G-B - forfeit

CHAMPIONSHIP

K-M-S 2, Morris 0

Morris Men's League Softball

Tuesday/Thursday, July 14/16

Napa/Bank West 2, Old No. 1 0

SB Danvers 19, Napa/Bank West 4        

SB Danvers 23, Summertime 20

Met Lounge 16, Am. Family/DQ 9

Summertime 5, Am. Family/DQ 4

Old No, 1 14, Met Lounge 0

Am. Eagle Realty 14, Buddies 3

Culligan-Wheaton 7, Am. Eagle Rlty 4

Evink Const. 19 , Buddies 6

Advanced 16, Culligan-Wheaton 4

Advanced Builders 10, Evink Const. 5   

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness