Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email

Amateur Baseball

WOOD TOURNAMENT

Saturday, July 25

PLAY-IN GAME

#4 Clinton 3, #5 Wheaton 2

#1 Morris 4, Clinton 2

Advertisement

#2 Dumont 8, #3 Chokio 2

Sunday, July 26

Morris 4, Dumont 2

Chokio 9, Clinton 7

Saturday, August 1

Chokio vs Dumont

Sunday, August 2

Morris vs Chokio/Dumont winner

TEAL TOURNAMENT

Saturday, July 25

#1 Ortonville 10, #6 Appleton 0

#4 Madison 14, #3 Rosen 11

#5 Canby 16, #2 Benson 9

Sunday, July 26

Ortonville 16, Rosen 6

Madison 3, Canby 1

Appleton 10, Benson 9

Saturday, August 1

Ortonville vs Madison

Appleton vs Canby

VFW Baseball

DISTRICT 5 TOURNAMENT

Friday, July 17

PLAY-IN GAMES

#9 Willmar II @ #8 NL-Spicer

#7 Benson 7, #10 Ortonville 1

Tuesday, July 21

1. #1 Willmar I 14, NL-Spicer 4

2. #5 Alexandria I 2, #4 Starbuck 1

3. #3 Morris 6, #6 Montevideo 0

4. #2 Madison 4, Benson 1

Friday, July 24 @ Benson

5. Alexandria I 11, Willmar I 2

6. Morris 4, Madison 1

Saturday, July 25 @ Benson

7. Starbuck over NL-Spicer

8. Benson over Montevideo

9. Willmar I 21, Benson 0

10. Starbuck over Madison

Sunday, July 26 @ Benson

11. Morris 2, Alexandria I 0

12. Willmar I 5, Alexandria I 2

13. Willmar I 5, Starbuck 3

Monday, July 27 @ Benson

14. Morris 13, Willmar I 4

Legion Baseball

DISTRICT 7 TOURNAMENT

DIVISION II @ MONTEVIDEO

Tuesday, July 21

1. Benson 5, Granite Falls 4

2. Eden Valley 7, Wheaton 6

Thursday, July 23

3. Wheaton 6, Granite Falls 5

4. Eden Valley 8, Benson 6

Friday, July 24

5. Benson 4, Wheaton 1

Saturday, July 25

6. Eden Valley 7, Benson 4

DIVISION I @ SPICER

Friday, July 24

1. Marshall 9, NL-Spicer 6

2. Willmar 6, Litchfield 4

3. Alexandria 13, Marshall 7

4. Litchfield 11, NL-Spicer 7

Saturday, July 25

5. Willmar 11, Alexandria 5

6. Litchfield 9, Marshall 4

7. Alexandria 16, Litchfield 5

Sunday, July 26

8. Willmar 13, Alexandria 10

DISTRICT 7 TOURNAMENT

NORTHWEST

Thursday, July 16

#4 Wheaton 5, #1 Chokio 1

#2 Madison 11, #3 Morris 0

Saturday, July 18

Chokio 9, Morris 5

Wheaton 10, Madison 3

Madison 3, Chokio 1

Sunday, July 19

Wheaton 12, Madison 2 (5)

NORTHEAST

Saturday, July 18

Benson 4, Glenwood 3

Kerkhoven 12, Brandon 0 (5)

Kerkhoven 10, Glenwood 5

Sunday, July 19

Benson 3, Kerkhoven 2

SOUTHEAST

Saturday, July 18

Eden Valley 9, MACCRAY 7

BOLD 8, Tritown 6

BOLD 7, MACCRAY 5

Sunday, July 19

Eden Valley 12, BOLD 2 (5)

SOUTHWEST

Saturday, July 18

Granite Falls 5, Cottonwood 4

Montevideo 10, Minneota 5

Montevideo 7, Cottonwood 1

Sunday, July 19

Granite Falls 10, Montevideo 3

14U Softball

TOURNAMENT

Tuesday, July 21

#5 Ortonville 10, #4 Dawson 6

#2 B-H I 6, #7 B-H II 5

#6 Minnewaska 13, #3 Montevideo 11

#1 Morris 12, Ortonville 5

B-H I 11, Minnewaska 8

CHAMPIONSHIP

Morris 13, Benson-Hancock I 3

18U Softball

TOURNAMENT

Tuesday, July 21

#1 Willmar 18, #8 C-G-B 3

#4 B-H 1, #5 Dawson 0

#3 Morris 2, #6 Minnewaska I 0

#2 Minnewaska II 1, #7 Ortonville 0

Benson-Hancock 12, Willmar 5

Minnewaska II 2, Morris 0

CHAMPIONSHIP

Minnewaska II 4, Benson-Hancock 3

Morris Men's League Softball

Tuesday/Thursday, July 21/23

Advanced Builders 19, Met Lounge 6

Old # 1 21, Am. Family/DQ 1

Am. Family/DQ 1, Advanced Builders 9

Am. Eagle 25, Met Lounge 12

Old # 1 15, American Eagle 5

Culligan 12, Napa/Bank West 7

Danvers 8, Evink Const. 7

Danvers 9, Buddies 7

Buddies 9, Summertime Swingers 8

Culligan 15, Summertime 10

Evink Const. 10, Napa/Bank West 6   

Girls' Basketball

B-Squad

Playoffs

Montevideo 44, Morris Black 24

Montevideo 39, Minnewaska 37

C-G-B 34, Morris Orange 33

Benson 41, C-G-B 31

CHAMPIONSHIP

Montevideo 52, Benson 45

Jr High

Playoffs

Morris Black 37, Hancock 24

WCA 62, Morris Black 27

Morris Orange 43, Minnewaska 38

CHAMPIONSHIP

WCA 45, Morris Orange 38

Boys' Basketball

B-Squad

Playoffs

Hancock over Benson Gold - forfeit

Minnewaska 69, Morris Orange 42

Morris White 59, Ortonville 53

Morris Black 69, Hancock 36

SEMIFINAL

Minnewaska 56, Morris White 49

CHAMPIONSHIP

Minnewaska 57, Morris Black 56

Jr High

Playoffs

Benson Maroon over Morris Orange - forfeit

Benson Gold 76, WCA 51

Minnewaska 84, Benson Maroon 32

CHAMPIONSHIP

Benson Gold 62, Minnewaska 47

Volleyball

Varsity

Playoffs

C-A 2, Lakers 1

Morris Orange 3, Ortonville 0

Hancock 2, Morris Orange 0

Morris Black 2, Waska 1

K-M-S 3, C-G-B 0

SEMIFINALS

C-A 2, Morris Black 1

Hancock 2, K-M-S 0

CHAMPIONSHIP

C-A 2, Hancock 0

B-Squad

Playoffs

Morris 3, Minnewaska 0

K-M-S over C-G-B - forfeit

CHAMPIONSHIP

K-M-S 2, Morris 0

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness