Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email

Amateur Baseball

WOOD TOURNAMENT

Saturday, July 25

PLAY-IN GAME

#4 Clinton 3, #5 Wheaton 2

#1 Morris 4, Clinton 2

Advertisement

#2 Dumont 8, #3 Chokio 2

Sunday, July 26

Morris 4, Dumont 2

Chokio 9, Clinton 7

Saturday, August 1

Dumont over Chokio

Sunday, August 2

Dumont 5, Morris 2

Dumont 5, Morris 4

TEAL TOURNAMENT

Saturday, July 25

#1 Ortonville 10, #6 Appleton 0

#4 Madison 14, #3 Rosen 11

#5 Canby 16, #2 Benson 9

Sunday, July 26

Ortonville 16, Rosen 6

Madison 3, Canby 1

Appleton 10, Benson 9

Saturday, August 1

Madison 5, Ortonville 2

Appleton 6, Canby 5

Ortonville 12, Appleton 2

Sunday, August 2

Ortonville 11, Madison 1

Ortonville 2, Madison 0

VFW Baseball

DISTRICT 5 TOURNAMENT

Friday, July 17

PLAY-IN GAMES

#9 Willmar II @ #8 NL-Spicer

#7 Benson 7, #10 Ortonville 1

Tuesday, July 21

1. #1 Willmar I 14, NL-Spicer 4

2. #5 Alexandria I 2, #4 Starbuck 1

3. #3 Morris 6, #6 Montevideo 0

4. #2 Madison 4, Benson 1

Friday, July 24 @ Benson

5. Alexandria I 11, Willmar I 2

6. Morris 4, Madison 1

Saturday, July 25 @ Benson

7. Starbuck over NL-Spicer

8. Benson over Montevideo

9. Willmar I 21, Benson 0

10. Starbuck over Madison

Sunday, July 26 @ Benson

11. Morris 2, Alexandria I 0

12. Willmar I 5, Alexandria I 2

13. Willmar I 5, Starbuck 3

Monday, July 27 @ Benson

14. Morris 13, Willmar I 4

STATE TOURNAMENT

Putz & Faber Fields, St. Cloud

Thursday, August 6

11 a.m. - Faber

1. Marshall vs SC Cathedral

11 a.m. - Putz

2. Bemidji vs SC East - Apollo

2 p.m. - Faber

3. Mankato vs St. Anthony

2 p.m. - Putz

4. Austin vs Proctor

5 p.m. - Faber

5. White Bear Lake vs Winner 1

5 p.m. - Putz

6. Morris vs Winner 2

7:30 p.m. - Faber

7. Loser 3 vs Loser 2

7:30 p.m. - Putz

8. Loser 4 vs Loser 1

Friday, August 7

LOSER'S BRACKET

1 p.m. - Faber

9. Winner 7 vs Loser 5

1 p.m. - Putz

10. Winner 8 vs Loser 6

WINNER'S BRACKET

4 p.m. - Putz

11. Winner 5 vs Winner 3

4 p.m. - Faber

12. Winner 6 vs Winner 4

LOSER'S BRACKET

7 p.m. - Faber

13. Winner 10 vs Loser 11

7 p.m. - Putz

14. Winner 9 vs Loser 12

Sunday, August 8

WINNER'S BRACKET

1 p.m. - Putz

15. Winner 11 vs Winner 12

LOSER'S BRACKET

4 p.m. - Putz

16. Winner 13 vs Winner 14

7 p.m. - Putz

17. Winner 16 vs Loser 15

Sunday, August 9

CHAMPIONSHIP

1 p.m. - Putz

18. Winner 15 vs Winner 17

IF NECESSARY

Following Game 18 - Putz

19. Winner 18 vs Loser 18

Legion Baseball

STATE TOURNAMENT

DIVISION I - New Ulm

Thursday, July 30

Fergus Falls 5, St. Paul Park 1

Wayzata 11, Mankato 4

Academy 2, Excelsior 0

Hamline 15, Grand Rapids 4

Eagan 7, Buffalo 3

Rochester 8, Waite Park 1

Willmar 5, Hopkins 4

Apple Valley 5, New Ulm 4

LOSER'S BRACKET

Mankato 6, St. Paul Park 5

Grand Rapids 12, Excelsior 11

Buffalo 8, Waite Park 4

New Ulm 4, Hopkins 1

WINNER'S BRACKET

Wayzata 8, Fergus Falls 1

Academy 6, Hamline 5

Rochester 8, Eagan 1

Apple Valley 9, Willmar 1

Friday, July 31

LOSER'S BRACKET

Mankato 14, Eagan 13

Grand Rapids 14, Willmar 4

Fergus Falls 13, Buffalo 8

Hamline 14, New Ulm 6

Mankato 4, Grand Rapids 1

Hamline 15, Fergus Falls 11

WINNER'S BRACKET

Wayzata 23, Academy 13

Apple Valley 7, Rochester 3

Saturday, August 1

LOSER'S BRACKET

Mankato 4, Academy 3

Rochester 3, Hamline 0

Rochester 12, Mankato 6

WINNER'S BRACKET

Apple Valley 7, Wayzata 4

Sunday, August 2

3RD PLACE

Rochester 9, Wayzata 6

CHAMPIONSHIP

Rochester 4, Apple Valley 3

DIVISION II - Le Sueur

Friday, July 31

Pipestone 10, Royalton 5

Jordan 1, Hayfield 0

Pelican Rapids 7, Esko 0

EV-Watkins 6, Le Sueur-H 0

Saturday, August 1

LOSER'S BRACKET

Royalton 4, Hayfield 2

Esko 6, Le Sueur-Henderson 5

CONSOLATION CHAMP

Royalton 7, Esko 3

WINNER'S BRACKET

Pipestone 1, Jordan 0

EV-Watkins 6, Pelican Rapids 2

Sunday, August 2

3RD PLACE

Jordan 6, Pelican Rapids 2

CHAMPIONSHIP

Eden Valley-Watkins 4, Pipestone 3

DISTRICT 7 TOURNAMENT

DIVISION II @ MONTEVIDEO

Tuesday, July 21

1. Benson 5, Granite Falls 4

2. Eden Valley 7, Wheaton 6

Thursday, July 23

3. Wheaton 6, Granite Falls 5

4. Eden Valley 8, Benson 6

Friday, July 24

5. Benson 4, Wheaton 1

Saturday, July 25

6. Eden Valley 7, Benson 4

DIVISION I @ SPICER

Friday, July 24

1. Marshall 9, NL-Spicer 6

2. Willmar 6, Litchfield 4

3. Alexandria 13, Marshall 7

4. Litchfield 11, NL-Spicer 7

Saturday, July 25

5. Willmar 11, Alexandria 5

6. Litchfield 9, Marshall 4

7. Alexandria 16, Litchfield 5

Sunday, July 26

8. Willmar 13, Alexandria 10

Morris Men's League Softball

TOURNAMENT

Tuesday, August 11

8 p.m. - Field 2

1. #8 Met Lounge vs #9 Buddies

7 p.m. - Field 2

2. #7 Am. Eagle vs #10 Am. Family

9 p.m. - Field 2

3. #6 NAPA vs #11 Summertime

7 p.m. - Field 1

4. #4 Old No. 1 vs #5 Evink

8 p.m. - Field 1

5. #1 Danvers vs Winner 1

9 p.m. - Field 1

6. #2 Advanced vs Winner 2

Thursday, August 13

7 p.m. - Field 1

7. #3 Culligan vs Winner 3

LOSER'S BRACKET

7 p.m. - Field 2

8. Loser 4 vs Loser 2

8 p.m. - Field 2

9. Loser 5 vs Loser 3

8 p.m. - Field 1

10. Loser 1 vs Loser 7

9 p.m. - Field 1

11. Winner 8 vs Winner 9

9 p.m. - Field 2

12. Loser 6 vs Winner 10

Tuesday, August 18

WINNER'S BRACKET

7 p.m. - Field 1

13. Winner 4 vs Winner 5

7 p.m. - Field 2

14. Winner 6 vs Winner 7

9 p.m. - Field 1

17. Winner 13 vs WInner 14

LOSER'S BRACKET

8 p.m. - Field 1

15. Winner 12 vs Loser 13

8 p.m. - Field 2

16. Winner 11 vs Loser 14

9 p.m. - Field 2

18. Winner 15 vs Winner 16

Thursday, August 20

LOSER'S BRACKET

7 p.m. - Field 1

19. Winner 18 vs Loser 17

CHAMPIONSHIP

8 p.m. - Field 1

20. Winner 17 vs Winner 19

IF NECESSARY

9 p.m. - Field 1

21. Winner 20 vs Loser 20 if 1st loss

Advertisement
Advertisement
Advertisement