Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email

Amateur Baseball

STATE TOURNAMENT

CLASS C

First Round

Saturday, August 22

At Arlington

1. Windom 1, Moorhead Miners 0

Advertisement

3. Moorhead Brewers 6, Wilmot 2

5. Watkins 5, Princeton 1

7. Forrest Lake 4, Howard Lake 1

At Gaylord

2. Lamberton 2, Sacred Heart 0

4. Hanska 9, Milroy 6

6. Winsted 10, Lonsdale 1

8. Blue Earth 7, Glencoe 1

Sunday, August 23

At Arlington

9. St. Martin 4, Bertha 2

11. Elrosa 6, Carlos 0

13. Arlington 3, Owatonna 0

15. Loretto 4, Stewartville-Racine 1

At Gaylord

10. Hampton 1, Fort Ripley 0

12. Cannon Falls 2, Brainerd 1

14. St Cloud Ortho 10, Brandon-E 0

16. SC Snappers 2, Midway 1

Second Round

Friday, August 28

At Gaylord

17. Lamberton 3, Windom 1

19. Hanska 10, Moorhead Brewers 4

At Arlington

18. Winsted 1, Watkins 0

20. Blue Earth 4, Forrest Lake 0

Saturday, August 29

At Gaylord

21. St. Martin 8, Hampton 0

23. Cannon Falls 4, Elrosa 2

At Arlington

22. SC Orthopedic 3, Arlington 0

24. SC Snappers 7, Loretto 5

Sunday, August 30

At Gaylord

25. Winsted 14, Lamberton 1

27. Hanska 3, Blue Earth 1

At Arlington

26. SC Orthopedic 10, St. Martin 5

28. Cannon Falls 4, SC Snappers 3

Third Round

Friday, Sept. 4

At Gaylord

29. Lamberton vs St. Martin

30. Winsted vs SC Orthopedic

At Arlington

31. Hanska vs Cannon Falls

32. Blue Earth vs SC Snappers

Saturday, Sept. 5

At Arlington

33. Loser 30 vs Winner 29

34. Loser 31 vs Winner Winner 32

35. Winner 31 vs Winner 30

Sunday, Sept. 6

At Arlington

36. Winner 33 vs Winner 34

37. Winner 36 vs Loser 35

Monday, Sept. 7

At Gaylord

CHAMPIONSHIP

38. Winner 35 vs Winner 37

Girls' Tennis

Monday, August 31

Benson 7, B-B-E 0

REDWOOD QUAD

LQPV/D-B 4, Redwood Valley 3

Sibley East 5, LQPV/D-B 2

LQPV/D-B 5, River Valley 2

PIPESTONE TRI

Pipestone 4, YME 3

Luverne 4, YME 3

Saturday, August 29

MONTEVIDEO TRI

Montevideo 4, MACCRAY 3

MACCRAY 7, Pipestone 0

LQPV/D-B TRI

LQPV/D-B 6, Milbank 1

Marshall 4, LQPV/D-B 3

Friday, August 28

LONG PRAIRIE QUAD

Benson/K-M-S 6, Little Falls 1

Benson/K-M-S 6, Osakis 1

Benson/K-M-S 7, LP-GE 0

ST. JAMES QUAD

Montevideo 6, YME 1

YME 6, Martin County W 1

St. James 7, YME 0

MINNEWASKA QUAD

Minnewaska 5, Parkers Prairie 2

Minnewaska 7, B-B-E 0

Minnewaska 6, Montevideo 1

Thursday, August 27

MACCRAY 6, YME 1

WILLMAR TRI

Hutchinson 6, NL-Spicer 1

Willmar 5, NL-Spicer 2

Wednesday, August 26

SAUK CENTRE TRI

YME 4, Park Rapids 3

Sauk Centre 6, YME 1

PIPESTONE TRI

LQPV/D-B 4, Murray County 3

Pipestone 5, LQPV/D-B 2

Tuesday, August 25

LP-GE/USA 7, Morris Area 0

NL-SPICER QUAD

Benson 6, NL-Spicer 1

NL-Spicer 4, Becker 3

NL-Spicer 5, YME 2

Benson 7, YME 0

Benson 5, Becker 2

Becker 4, YME 3

Prep Volleyball

Monday, August 31

NL-Spicer 3, Mora 0

Friday, August 28

MACCRAY 3, YME 0

Litchfield 3, HL-W-W 2

ALBANY INVITE

Minnewaska over Park Rapids

Maple Lake over Minnewaska

ROCORI over Minnewaska

Little Falls over Minnewaska

Girls' Swimming

Saturday, August 29

WILLMAR INVITE

(1) Melrose 578; (2) SC Tech 426; (3) Bemidji 403; (4) Sauk Centre 374.5; (5) Willmar 372; (6) Morris/Minnewaska 171.5

Advertisement
Advertisement
Advertisement