Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores, Standings, & Schedules

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Morris, 56267
Morris Minnesota 607 Pacific Avenue 56267

Amateur Baseball

STATE TOURNAMENT CLASS C

Saturday, August 22

1. Windom 1, Moorhead Miners 0

3. Moorhead Brewers 6, Wilmot 2

Advertisement
Advertisement

5. Watkins 5, Princeton 1

7. Forrest Lake 4, Howard Lake 1

2. Lamberton 2, Sacred Heart 0

4. Hanska 9, Milroy 6

6. Winsted 10, Lonsdale 1

8. Blue Earth 7, Glencoe 1

Sunday, August 23

9. St. Martin 4, Bertha 2

11. Elrosa 6, Carlos 0

13. Arlington 3, Owatonna 0

15. Loretto 4, Stewartville-Racine 1

10. Hampton 1, Fort Ripley 0

12. Cannon Falls 2, Brainerd 1

14. St Cloud Ortho 10, Brandon-E 0

16. SC Snappers 2, Midway 1

Friday, August 28

17. Lamberton 3, Windom 1

19. Hanska 10, Moorhead Brewers 4

18. Winsted 1, Watkins 0

20. Blue Earth 4, Forrest Lake 0

Saturday, August 29

21. St. Martin 8, Hampton 0

23. Cannon Falls 4, Elrosa 2

22. SC Orthopedic 3, Arlington 0

24. SC Snappers 7, Loretto 5

Sunday, August 30

25. Winsted 14, Lamberton 1

27. Hanska 3, Blue Earth 1

26. SC Orthopedic 10, St. Martin 5

28. Cannon Falls 4, SC Snappers 3

Friday, Sept. 4

29. Lamberton vs St. Martin

30. Winsted vs SC Orthopedic

31. Hanska vs Cannon Falls

32. Blue Earth vs SC Snappers

Saturday, Sept. 5

33. Loser 30 vs Winner 29

34. Loser 31 vs Winner Winner 32

35. Winner 31 vs Winner 30

Sunday, Sept. 6

36. Winner 33 vs Winner 34

37. Winner 36 vs Loser 35

Monday, Sept. 7

CHAMPIONSHIP

38. Winner 35 vs Winner 37

Girls' Tennis

Thursday, September 3

MACCRAY 7, YME 0

Montevideo 4, Luverne 3

Redwood 4, Montevideo 3

NL-Spicer 5, Melrose 2

LP-GE 4, B-B-E 3

B-B-E 6, Parkers Prairie 1

LQPV/D-B 7, Worthington 0

Wednesday, September 2

Litchfield 5, NL-Spicer 2

Tuesday, September 1

MACCRAY 7, Pipestone 0

Marshall 4, YME 3

Monday, August 31

Benson 7, B-B-E 0

REDWOOD QUAD

LQPV/D-B 4, Redwood Valley 3

Sibley East 5, LQPV/D-B 2

LQPV/D-B 5, River Valley 2

PIPESTONE TRI

Pipestone 4, YME 3

Luverne 4, YME 3

Saturday, August 29

MONTEVIDEO TRI

Montevideo 4, MACCRAY 3

MACCRAY 7, Pipestone 0

LQPV/D-B TRI

LQPV/D-B 6, Milbank 1

Marshall 4, LQPV/D-B 3

Friday, August 28

LONG PRAIRIE QUAD

Benson/K-M-S 6, Little Falls 1

Benson/K-M-S 6, Osakis 1

Benson/K-M-S 7, LP-GE 0

ST. JAMES QUAD

Montevideo 6, YME 1

YME 6, Martin County W 1

St. James 7, YME 0

MINNEWASKA QUAD

Minnewaska 5, Parkers Prairie 2

Minnewaska 7, B-B-E 0

Minnewaska 6, Montevideo 1

Cross Country

BOYS'

Thursday, September 3

APPLETON: (1) Montevideo 35; (2) LQPV/D-B 44; (3) Morris Area 66; (4) Ortonville 82; (incomplete) Minnewaska, BOLD, Lakeview, YME

Tuesday, September 1

MORRIS: (1) Long Prairie-Grey Eagle 43; (2) Sauk Centre 96; (3) New London-Spicer 111; (4) Marshall 122; (5) West Central Area 127; (6) Canby/Minneota 160; (7) Wadena-Deer Creek 192; (8) Benson/K-M-S 204; (9) Morris Area 211; (10) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 212; (11) Paynesville 248; (12) Ortonville 268

GIRLS'

Thursday, September 3

APPLETON: (1) Montevideo 27; (2) LQPV/D-B 33; (3) Lakeview 76; (incomplete) Morris Area, Minnewaska, BOLD, YME, Ortonville

Tuesday, September 1

MORRIS: (1) Canby/Minneota 75; (2) Marshall 95; (3) Paynesville 99; (4) New London-Spicer 100; (5) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 121; (6) Sauk Centre 123; (7) Breckenridge/C-T 136; (8) Benson/K-M-S 151; (9) Minnewaska 152

Girls' Swimming

Thursday, September 3

Morris/Minnewaska 99, Milaca 85

Willmar 104, ROCORI 78

Saturday, August 29

WILLMAR INVITE

(1) Melrose 578; (2) SC Tech 426; (3) Bemidji 403; (4) Sauk Centre 374.5; (5) Willmar 372; (6) Morris/Minnewaska 171.5

College Volleyball

Wednesday, September 2

UM-Morris 3, Macalester 0

Dakota Wesleyan 3, Presentation 0

Tuesday, September 1

Martin Luther 3, North Central 0

St. Catherine 3, Martin Luther 0

UW-Stout 3, Northland 0

WU-Superior 3, Northland 1

St. Benedict 3, Northwestern 1

UW-Stout 3, St. Scholastica 2

WU-Superior 3, St. Scholastica 1

Prep Volleyball

Thursday, September 3

Morris Area 3, Minnewaska 0

A-C-GC 3, YME 0

BL-Hector 3, BOLD 1

NL-Spicer 3, Dassel-Cokato 1

Montevideo 3, CMCS 2

B-B-E 3, Sauk Centre 0

LQPV 3, Dawson-Boyd 0

Tuesday, September 1

Benson 3, K-M-S 0

CMCS 3, YME 2

RCW 3, BOLD 2

Montevideo 3, Dawson-Boyd 0

BL-Hector 3, MACCRAY 1

Lakeview 3, Redwood Valley 0

Monday, August 31

NL-Spicer 3, Mora 0

Friday, August 28

MACCRAY 3, YME 0

Litchfield 3, HL-W-W 2

ALBANY INVITE

Minnewaska over Park Rapids

Maple Lake over Minnewaska

ROCORI over Minnewaska

Little Falls over Minnewaska

Men's Soccer

Tuesday, September 1

Augsburg 1, UM-Morris 0

Gustavus Adolphus 6, Bethany 0

Bethel 2, Crown 0

Northland 2, Finlandia 1 (OT)

St. Thomas 1, Northwestern 0

Presentation 3, North Central 0

Women's Soccer

Tuesday, September 1

Gustavus 5, UM-Morris 0

Bethel 9, Crown 0

Northland 15, Finlandia 0

Concordia-SP 3, Northwestern 2

Presentation 1, North Central 1

St. Scholastica 9, UW-Superior 0

Advertisement
Morris Sun Tribune 320-589-4357 customer support
Advertisement
Advertisement