Weather Forecast

Close
Advertisement

Smith named outstanding distance runner in Breckenridge

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Morris, 56267
Morris Minnesota 607 Pacific Avenue 56267

Morris Area/Chokio-Alberta's MaKenzie Smith was named the outstanding distance runner at the KT Smith Cowboy and Cowgirl Track Meet in Breckenridge Thursday. Smith took first place in both the 1600- and 3200-meter races.

Advertisement
Advertisement

The girls finished in fifth place, while the boys took fourth in the 10-team meet.

Both Fergus Falls were ranked first.

Also claiming a first-place finish was Katie Holzheimer in the 100-meter dash.

The girls' 4X100 relay team took first place.

Minnewaska

Girls' results

Team scoring

(1) Fergus Falls 98; (2) Wahpeton 93; (3) Perham 81; (4) Pelican Rapids 79; (5) Morris Area/Chokio-Alberta 75; (6) Breckenridge/C-T 64.50; (7) Park Christian 31; (8) West Central Area 22; (9) Wheaton/Herman-Norcross 6.50; (10) Rothsay 5

INDIVIDUAL RESULTS

Sprints - 100: (1) Katie Holzheimer 12.97, (23) Kjestina Bruer 15.15, (27) Rani Bezanson 15.44, (32) Liz Schneider 16.15; 200: (2) Katie Holzheimer 26.38, (28) Kjestina Bruer 32.30; 400: (6) Kourtney Giese 1:04.15

Runs - 800: (20) Haley Hennen 3:07.07, (25) Miranda Day 3:54.09; 1600: (1) MaKenzie Smith 5:33.08, (22) Ali Morehouse 7:38.39; 3200: (1) MaKenzie Smith 12:14.12, (13) Elizabeth Tiernan 14:58.22

Hurdles - 100: (7) Rebekah Aanerud 18.61, (8) Cassey Hickman 18.75, (11) Kindra Cannon 20.24; 300: (5) Sydney Engebretson 53.71, (6) Rebekah Aanerud 54.46, (10) Hunter Mundal 56.36

Relays - 4 x 100: (1) Beth Holland, Adrianela Mendez, Sydney Engebretson, Katie Holzheimer 52.58; 4 x 200: (2) Beth Holland, Adrianela Mendez, Courtney Gades, Sydney Engebretson 1:55.80; 4 x 400: (6) Kourtney Giese, Courtney Gades, Hunter Mundal, Rebekah Aanerud 4:37.82; 4X800: (4) Kourtney Giese, Haley Hennen, Hailey Thielke, Liz Tiernan 11:28.39

Jumps - High: (8-tie) Courtney Gades 4-04.00, (8-tie) Sydney Engebretson 4-04.00; Pole Vault: (6) Abby Travis 7-00.00, (7) Kindra Cannon 6-06.00, (9) Rebekah Aanerud 7-00.00; Long: (10) Cassey Hickman 13-11.50, (12) Shala Nyvold 13-09.50, (17) Adrianela Mendez 13-06.50; Triple: (2) Shala Nyvold 32-03.00, (8) Abby Travis 29-11.00, (19) Kjestina Bruer 25-00.00

Weights - Shot Put: (6) Miranda Day 27-07.50, (13) Elizabeth Tiernan 23-04.50, (23) Kaitlin Vogt 20-07.50; Discus: (9) MaKenzie Smith 80-06, (13) Kaitlin Vogel 70-06.50, (17) Miranda Day 67-00.50

Boys results

Team scoring

(1) Fergus Falls 131; (2) Perham 112; (3) Breckenridge/C-T 64.50; (4) Morris Area/Chokio-Alberta 59.50; (5) Wahpeton 44; (5) Park Christian 44; (7) West Central Area 38; (8) Wheaton/Herman-Norcross 32; (9) Pelican Rapids 31; (10) Rothsay 2

INDIVIDUAL RESULTS

Sprints - 200: (9) Michael Michaelson 24.92

Runs - 800: (2) Roy Reese 2:12.61: 3200: (11) Aaron Goulet 10:53.46

Hurdles - 110: (3) Marcus Cannon 18.19; 300: (2) Aaron Nelson 43.49

Relays - 4 x 100: (5) Michael Michaelson, Brian Miller, Wade Ehlers, Austin Dierks 49.03; 4 X 200: (6) Michael Michaelson, Brian Miller, Austin Dierks, Tanner Larson 1:41.36; 4 x 400: (2) Marcus Cannon, Aaron Nelson, Tanner Larson, Roy Reese 3:48.87; 4 x 800: (4) Aaron Goulet, Beau Keimig, Dillon McNally, Nic Vipond 9:33.08

Jumps - High: (4) Austin Dierks 5-08.00, (6) Riley Arndt 5-06.00; Pole Vault: (6-tie) Ty Ostby 8-00.00; Long: (4) Austin Dierks 18-00.50, (5) Riley Arndt 17-10.50, (12) Aaron Nelson 16-04-00; Triple: (5) Marcus Cannon 34-05.00, (10) Nic Vipond 35-00.00,

Weights - Shot put: (3) Zach Gibson 43-11.00, (6) Riley Arndt 41-00.00, (9) Joel Harrison 39-10.00, (13) Darion Helberg 37-07.00, (15) John Tiernan 35-10.00; Discus: (5) Joel Harrison 123-07.50, (9) Zach Gibson 116-04.25, (15) Darion Helberg 109-00.50, (16) Wade Ehlers 102-01.75, (25) John Tiernan 87-06

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness