Weather Forecast

Close
Advertisement

Success continues for Tiger track & field team

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Morris,Minnesota 56267 http://www.morrissuntribune.com/sites/default/files/styles/square_300/public/fieldimages/1/0128/trackjump.jpg?itok=ibz6Sv7U
Morris Sun Tribune
320-589-4357 customer support
Success continues for Tiger track & field team
Morris Minnesota 607 Pacific Avenue 56267

Morris Area's track and field season continued with a trip to Minnewaska on Thursday, April 15 and then the Tigers hosted their second invitational on Tuesday.

Advertisement
Advertisement

The Tiger boys took first place at Minnewaska, while the girls' team placed fifth.

At the University of Minnesota, Morris Tuesday, both teams placed second place behind Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd.

Cody Cannon continues to dominate the hurdles, finishing first in both events at each meet.

The boys' relays are also successful, bringing home five first-place finishes from the two meets.

Jackson Henrich took first in three of four weight events.

Corey Nohl and Lincoln Arnold are winning sprints.

Stefan Lemke and Daniel Tiernan have brought home first in a pair of runs apiece.

The girls' 4X100 relay won both meets.

Rachel Moser has had continued success in the pole vault event.

MINNEWASKA INVITATIONAL

Boys' results

Team scoring

(1) Morris Area 202; (2) Ottertail Central 135; (3) Osakis 104; (4) Minnewaska 80; (5-tie) Ashby/Brandon-Evansville and Hancock 14

Individual PLACEMENTS

Sprints: 100: (1) Corey Nohl - 11.76; 200: (1) Lincoln Arnold - 23.72, (5) Tyler Roske - 24.23; 400: (1) Lincoln Arnold - 52.77

Runs: 800: (1) Stefan Lemke - 2:09, (3) Roy Reese - 2:16.5; 1600: (1) Stefan Lemke - 4:55, (6) Austin Schieler - 5:23; 3200: (1) Daniel Tiernan - 10:52

Hurdles: 110 highs: (1) Cody Cannon - 16.86, (3) Tristan Michealson - 18.89, (6) Marcus Cannon - 20.31; 300 intermediates: (1) Cody Cannon - 44.02, (6) Marcus Cannon - 50.07

Relays: 4 x 100: (1) Morris Area - 47.7; 4 x 200: (1) Morris Area - 1:39.6; 4 x 400: (1) Morris Area - 3:44.5; 4 x 800: (3) Morris Area - 9:28

Jumps: Long: (3) Tyler Roske - 17-6.5; Triple: (1) Jackson Henrich - 38-9.25, (2) Tristan Michealson - 37-7.5, (5) Marcus Cannon - 34-10.5, (6) Tony Domnick - 33-1.5; High: (2) Nate Fangmeier - 5-8; Pole vault: (1) Eric Goette - 11-6, (4) Cody Cannon - 11-0, (6) Conor Metzger - 9-0

Weights: Shot put: (1) Jackson Henrich - 44-1.5; Discus: (2) Jackson Henrich - 129.6

Girls' results

Team scoring

(1) Ashby/Brandon-Evansville 135; (2) Ottertail Central 117; (3) Minnewaska 113; (4) Osakis 77; (5) Morris Area 74; (6) Hancock 40

Individual PLACEMENTS

Sprints: 100: (4) Rachel Moser - 14.23

Runs: 800: (6) Adrianela Mendez - 2:58; 3200: (4) Kelly Mahoney - 15:11

Hurdles: 100 intermediates: (4) Julia Sauder - 18.98; 300 lows: (2) Julia Sauder- 50.034, (3) Larissa Schmidgall - 53.9

Relays: 4 x 100: (1) Morris Area - 47.7; 4 x 200: (4) Morris Area - 2:07; 4 x 400: (6) Morris Area - 4:53; 4 x 800: (3) Morris Area - 11:18.5

Jumps: High: (3) Erica Domnick - 4-8; Pole vault: (1) Rachel Moser - 10-0, (4) Larissa Schmidgall - 6-0, (5) Kelsey Loew - 6-0

Morris Area INVITATIONAL

Boys' results

Team scoring

(1) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 201; (2) Morris Area 192.5; (3) Clinton-Graceville-Beardsley/ Chokio-Alberta 61.5; (4) Wheaton/H-N 49; (5) Ortonville 45; (6) Hancock 3

Individual PLACEMENTS

Sprints: 100: (3) Corey Nohl - 11.46; 200: (4) Tyler Roske - 24.26; 400: (1) Lincoln Arnold - 51.96

Runs: 800: (3) (6) Austin Schieler - 2:15.09; 3200: (1) Daniel Tiernan - 10:51.46, (2) Roy Reese - 11:16.87, (4) Aaron Goulet - 11:41.09; (6) Gage Anderson - 12:03.36

Hurdles: 110 highs: (1) Cody Cannon - 16.32, (2) Tristan Michealson - 17.08, (3) Marcus Cannon - 18.85; 300 intermediates: (1) Cody Cannon - 43.45, (5) Marcus Cannon - 50.51

Relays: 4 x 100: (2) Morris Area - 47.94; 4 x 200: (1) Morris Area - 1:38.25; 4 x 400: (2) Morris Area - 3:44.09; 4 x 800: (1) Morris Area - 9:17.73

Jumps: High: (4) Nate Fangmeier - 5-4, (5) Tristan Michealson - 5-2, (6-tie) Blaine Hills - 5-0; Pole vault: (1) Cody Cannon - 11-6.5, (2) Eric Goette - 11-6, (5) Conor Metzger - 7-6; Long: (4) Tristan Michealson - 17-11, (6) Tyler Roske - 17-7-75; Triple: (2) Tristan Michealson - 40-1.75, (3) Jackson Henrich - 38-5, (5) Riley Arndt - 36-3.5

Weights: Discus: (1) Jackson Henrich - 125-9; Shot put: (1) Jackson Henrich - 46-5, (4) Connor Arnold - 41-7

Girls' results

Team scoring

(1) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 200; (2) Morris Area 129; (3) Clinton-Graceville-Beardsley/ Chokio-Alberta 71; (4) Hancock 54; (5) Ortonville 49; (6) Wheaton/H-N 39

Individual PLACEMENTS

Sprints: 100: (2) Rachel Moser - 13.26; 400: (5) Kelsey Loew - 1:09.02

Runs: 3200: (4) Kelly Mahoney - 15:51.41

Hurdles: 100 intermediates: (3) Larissa Schmidgall - 18.67, (4) Julia Sauder - 18.69, (5) Erin Schieler - 19.24; 300 lows: (1) Julia Sauder- 51.90, (2) Larissa Schmidgall - 53.34, (4) Tierney Holl - 1:00.72

Relays: 4 x 100: (1) Morris Area - 55.33; 4 x 200: (3) Morris Area - 2:02.56; 4 x 400: (2) Morris Area - 4:30.13; 4 x 800: (3) Morris Area - 11:06.32

Jumps: High: (3) Erica Domnick - 4-6; Pole vault: (1) Rachel Moser - 10-3, (2) Larissa Schmidgall - 6-6, (3) Kelsey Loew - 6-0, (4) Paige Schieler - 5-1; Long: (4) Kristi Kopel - 13-6, (5) Hailey Kotts - 13-4.5, (6) Brooke Anderson - 12-5

Weights: Discus: (5) Erica Domnick - 70-9; Shot put: (4) Erica Domnick - 28-0

Advertisement
news@morrissuntribune.com
Advertisement
Advertisement
randomness