Weather Forecast

Close
Advertisement

Three Tigers wrestle in all-conference finals

Email

The Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta wrestling team picked up four all-conference wrestlers and one honorable mention at the West Central Conference Individual Tournament on Saturday held at Minnewaska Area High School. Travis Ostby, Connor Metzger, and Joel Harrison all finished second, while Evan Nelson finished third and Dillan Johnson finished fourth. 

Advertisement

The top three wrestlers earn all-conference status.  Fourth-place finishers are honorable mention. 

The Tigers finished fourth as a team with 117.5 points.  Atwater-Cosmos-Grove City won the tournament with 235 points.    

Travis Ostby was the first of three Tigers that received a No. 2  seed and all three finished as runners up.  Ostby made the move back up from 120 pounds to 132 pounds for the conference tournament.  Ostby had been wrestling at 120 for dual matches. 

In the quarter finals Ostby pinned Devin Garcia of BOLD in 1:30.  In the semi finals he defeated Jesse Rogers of A-C-GC 9-8.  In the finals he was pinned by the No. 1 seed Logan Knoshal of Montevideo in 4:24.

Connor Metzger wrestled at 170 pounds.  In the quarter finals he pinned Kyle Statton of Benson in 1:00.  In the semi finals he pinned Aaron Lalim of Quad County in 1:44.  In the finals he faced the No. 1 seed Maverick Whitcomb of A-C-GC.  This was a rematch of last year’s championship in which Whitcomb won by tech fall.  This year in a very close match, Whitcomb defeated Metzger 6-4.

Joel Harrison wrestled at 220 pounds.  He pinned J.R. Formo of Minnewaska in 33 seconds in the quarter finals.  In the semi finals he defeated Trevor Nissen of BOLD 9-4.  In the finals he faced the No. 1 seed, Lucas Damm of A-C-GC.  Damm defeated Harrison 10-5. 

Evan Nelson claimed third-place honors at 126 pounds.  In the quarter finals he pinned Ethan Housman of A-C-GC in 1:51.  In a very close semi-final match, he lost to the No. 1 seed, Spencer Sulflow of Montevideo.  Sulflow went on to claim the title.  Nelson then defeated Will Funk of Sauk Center-Melrose 6-3 for third place.

Dillan Johnson placed fourth at 138 pounds.  He defeated Alex Whitcomb with a pin in 4:24 in the quarter finals.  In the semi finals he lost to the No. 1 seed, Logan Peterson of A-C-GC.  Peterson claimed the title.  In the third-place match he lost to Ben Lundebrek of Benson 7-6.

At 113 pounds Mitchell Ascheman took fifth place with a 2-2 record.

At 145 pounds Myles Smith placed fifth with a 4-1 record.

At 285 pounds Jacob Sperr finished in fifth place at 0-1.

Matt Munsterman was 0-2 at 106 pounds.

Philip Messner was 0-2 at 120 pounds.

Seth Nelson was 1-2 at 160 pounds.

Aaron Nelson was 0-2 at 182 pounds.

Alec Gausman was 0-2 at 195 pounds.

West Central Conference Tourney Team scoring – (1) Atwater-Cosmos-Grove-City 235; (2) BOLD 158; (3) Quad County (YME/MACCRAY/RCW) 124; (4) Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 117.5; (5) Paynesville 105; (6) Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 104; (7) Montevideo 101; (8) Minnewaska Area 99; (9) Sauk Centre/Melrose 74; (10) Benson 54

Championships –

106: Brady Zitzman (22-5), BOLD, pin Joseph Weaver (21-3), Minn, 2:57

113: Robert Rasmussen (24-6), ACGC, dec Colton Specht (21-9), QC, 6-3

120: Trevor Fagen (19-12), QC, dec Derek Dengerud (17-9), ACGC, 7-6

126: Spencer Sulflow (21-6), Monte, dec Zack Kluver (14-15), QC, 2-0

132: Logan Knoshal (21-5), Mtv, pin Travis Ostby (19-9), MAHACA, 4:25

138: Logan Peterson (27-2), ACGC, pin Tommy Latzka (22-5), SCM, 3:46

145: Larry Bomstad (27-0) ACGC pin Chaz Roush(15-7), BOLD,  2:43

152: Lee Whitcomb (21-5), ACGC, maj Ben Steffel, (18-7), BOLD, 10-0

160: Alex Hatch (19-4), BOLD, tecfal, Ryan Stottler (19-4), Minn, 5:19

170: Maverick Whitcomb (22-3), ACGC, dec Connor Metzger (22-3), MAHACA, 6-4

182: Caleb Burris (15-8) Pay, won by injury default, Taylor Lundebrek (19-5), Minn

195: Bradley Jacobs (20-3), Minn, dec Jordan Staab (23-4), DBL, 7-5

220: Lucas Damm (23-4) ACGC, dec Joel Harrison (18-4) MAHACA, 10-5

285: Brandon Schmitt (15-0), DBL, pin Tyler Jensen, (17-6), Ben, :31

Additional Placewinners –

106: 3. Ryan Molinaro (19-10), ACGC 4. Don Bothun (14-12), DBL 5. Jordan Winter (14-14), SCM 6. Victor Rivera (14-8), QC

113: 3. Jordan Bulthuis (24-6), ACGC 4. Matt Henriksen (12-14), Monte 5. Spencer White, Minn, 12-11 6. Mitch Ascheman (10-13)

120: 3. Brett Grund (19-12), BOLD 4. Bailey Eickhoff (14-14), Monte 5. Jared Kunstleban, (4-12), Pay 6. Phil Messner (1-4), MAHACA

126: 3. Evan Nelson (18-10), MAHACA 4. Will Funk (15-6), SCM, 5. Ethan Housman (15-9), ACGC 6. Zach Malecek (8-16), BOLD

132: 3. Dylan Johnson (5-3), QC 4. Jesse Rogers (12-11), ACGC 5. Caleb Blaisdell (11-10), Monte 6. Mitch Wolbeck (4-13), SCM

138: 3. Ben Lundebrek (18-3), Ben 4.Dillan Johnson (17-10), MAHACA 5. Alex Whitcomb (10-13), Pay 6. Evan Suter (5-7), SC

145: 3. Keith Abraham (11-6), DBL 4. Bryce Goff (16-7), Ben 5. Myles Smith (13-12), MAHACA 6. Dalton Reinke, (6-7), SCM

152: 3. Jacob Mages (12-6), Pay 4. Mason Kwilinski (12-14), Monte 5. Brandon Bratsch (7-5) QC 6. Dereck Karasch (11-12), SCM

160: 3. Joe Weeding (21-8), DBL 4. Matt Whitcomb (16-12), ACGC 5. Tony Wendlandt (16-9), Pay 6. Cody Hammerschmidt, (18-6), Ben

170: 3. Artruro Stefanoni (21-11) SCM 4. Aaron Lalim (17-12), QC 5. Mike Ludwig (14-7), Pay 6. Martin Minkel, (3-3) BOLD

182: 3. Jordan Nelson, (14-10) ACGC 4. Jordan Flinn (7-11) Monte 5. Joel Erickson (8-14) BOLD 6. Kasey Willander, (8-8), BOLD

195: 3. Manuel Garcia (12-11), BOLD 4. Derek Ludwig, (14-7), Pay 6. Jordan Fester, (17-10), ACGC 6. Landon Evans (9-13), QC

220: 3. Trevor Nissen (19-7) BOLD 4. Trey Coz (11-13), QC 5. Saul Ellering, (10-7) SCM 6. Frank Christian (14-6), Pay

285: 3. Tanner Harder (9-12) Pay 4. Chris Carnes, (1-10) BOLD 5. Jacob Sperr (3-10), MAHACA

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness