Weather Forecast

Close
Advertisement

Tiger boys, girls win in Ortonville

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Morris,Minnesota 56267 http://www.morrissuntribune.com/sites/all/themes/morrissuntribune_theme/images/social_default_image.png
Morris Sun Tribune
320-589-4357 customer support
Tiger boys, girls win in Ortonville
Morris Minnesota 607 Pacific Avenue 56267

After participating in the Milaca Mega Meet Saturday, the Morris Area/Chokio-Alberta cross country teams dominated the Ortonville Invitational Monday, taking first place in both the girls' and boys' varsity races.

Advertisement
Advertisement

Milaca

The Tiger boys placed seventh in the 19-team Milaca meet held Saturday, Sept. 25 at the Stone's Throw Golf Course.

Dan Tiernan finished in the top 10 of 157 runners competing in the race.

Ortonville

The Tiger boys had runners in first, second, third, and fourth place to take the lead in the Ortonville meet. Roy Reese was the first to cross the finish line, followed by Tiernan, Aaron Goulet, and Beau Keimig.

For the girls, there were three Tigers in the top five. MaKenzie Smith took second, Jana Loher placed third, and Rachel Rausch finished fifth.

MILACA MEGA MEET

CLASS A Varsity Boys (5K)

157 runners: (7) Dan Tiernan 17:37; (11) Roy Reese 18:05; (73) Matt Cotter 20:19; (80) Brody Bahr 20:41; (84) Steven Jungst 20:47; (98) Caleb Sanderson 21:42; (110) Jacob Erickson 22:31;

10TH GRADE BOYS (5K)

203 runners: (50) Beau Keimig 19:40; (68) Gage Anderson 19:54

9TH GRADE BOYS (5K)

116 runners: (10) Aaron Goulet 18:13

8TH GRADE BOYS (3200 m)

184 runners: (54) Max Jerke 13:22; (64) Mac Pester 13:35; (161) Chris Tiernan 16:08

7TH GRADE BOYS (3200 m)

163 runners: (55) Owen Erickson 14:02; (146) Russell Lindahl 16:55

CLASS A VARSITY GIRLS (4K)

142 runners: (100) Sarah Kuhn 19:32; (137) Lauren Starling 24:45

10TH GRADE GIRLS (4K)

172 runners: (21) Makenzie Smith 17:06; (37) Jana Loher 18:23; (133) Tahni Jungst 21:18; (163) Miranda Day 23:55

7TH GRADE GIRLS (3200 m)

110 runners: (17) Becca Holland 14:21; (21) Rachel Rausch 14:26

ORTONVILLE INVITATIONAL

VARSITY BOYS

(1) Morris/C-A 18; (2) Ortonville 51; (3) Milbank 88; (4) Yellow Medicine East 104; (incomplete) Wheaton/Herman-Norcross

Varsity Boys (5K)

(1) Roy Reese 16:26; (2) Dan Tiernan 16:33; (3) Aaron Goulet 17:40; (4) Beau Keimig 18:03; (8) Matt Cotter 18:27; (10) Gage Anderson 18:41; (12) Brody Bahr 18:44; (13) Caleb Sanderson 19:13; (21) Jacob Erickson 20:39; (25) Ben Jerke 21:19; (28) Andrew Rentz 21:43

GRADES 7-8-9 BOYS (2K)

(2) Max Jerke 7:18; (5) Mac Pester 7:39; (11) Chase Morhman 8:27; (12) Owen Erickson 8:28; (15) Chris Tiernan 8:56; (17) Yasha Hoffman 9:21; (19) Russell Lindahl 9:33

VARSITY GIRLS

(1) Morris/C-A 21; (2) Milbank 40; (incomplete) Ortonville, Yellow Medicine East, Wheaton/Herman-Norcross

VARSITY GIRLS (4K)

(2) Makenzie Smith 17:20; (3) Jana Loher 18:37; (5) Rachel Rausch 18:55; (6) Becca Holland 19:19; (8) Sarah Kuhn 19:26; (9) Julia Sauder 19:29; (13) Adrianela Mendez 20:29; (17) Tahni Jungst 22:07; (19) Miranda Day 24:22; (22) Lauren Starling 24:36

GRADES 7-8-9 GIRLS (2K)

(7) Angelica Botello 10:17

Advertisement
news@morrissuntribune.com
Advertisement
Advertisement