Weather Forecast

Close
Advertisement

Tiger girls set new record in 4X100 relay

Email

Morris Area/Chokio-Alberta participated in the West Central Conference South Track & Field Meet Thursday in Montevideo. The boys finished in second place and the girls placed sixth.

Advertisement

The girls' 4X100 relay team took second place and set a new school record with a time of 51.24. The team includes Beth Holland, Adriannela Mendez, Sydney Engebretson, and Katie Holzheimer. The previous record of 51.5 was set in 1977 by the team of Julie Loher, Clare McGinnis, Pat Mullin, and Sharon Drange.

Zach Gibson took first place in both weight events, the discus and shot put.

The Tigers had the first-place finisher in both 3200-meter runs, with MaKenzie Smith and Aaron Goulet.

Marcus Cannon finished first in the 110-meter hurdles.

The girls' 4X200 and 4X800 relay teams won first place.

Girls' results

Team scoring

(1) Lac qui Parle Valley 168; (2) Benson/K-M-S 120; (3) BOLD/BL-H 103; (4) Atwater-Cosmos-Grove City 100; (5) Montevideo 91; (6) Morris Area/Chokio-Alberta 82.5; (7) Yelllow Medicine East 31.5

INDIVIDUAL RESULTS

Sprints - 100: (9) Adrianela Mendez 14.33, (11) Kate Folkman 14.46, (19) Liz Schneider 16.97; 200: (2) Katie Holzheimer 27.54, (6) Sydney Engebretson 29.25, (12) Courtney Gades 30.67; 400: (8) Julia Sauder 1:07.46, (9) Anna Grove 1:08.01, (11) Kelly Huot 1:09.50

Runs - 800: (3) Kourtney Giese 2:33.46, (15) Ali Morehouse 3:24.16; 1600: (2) MaKenzie Smith 5:41.74, (9) Rachel Rausch 6:17.03, (11) Elizabeth Tiernan 6:48.08; 3200: (1) MaKenzie Smith 12:52.80, (10) Cassidy Fehr 14:35.87

Hurdles - 100: (8) Rebekah Aanerud 18.31, (9) Cassey Hickman 18.42, (13) Anika Mundal 18.58; 300: (5) Rebekah Aanerud 52.69, (11) Hunter Mundal 54.40, (12) Cassey Hickman 55.39

Relays - 4 x 100: (2) Katie Holzheimer, Beth Holland, Adrianela Mendez, Sydney Engebretson 51.24; 4 x 200: (1) Katie Holzheimer, Beth Holland, Hunter Mundal, Sydney Engebretson 1:50.68; 4 x 400: (2) Julia Sauder, Beth Holland, Kourtney Giese, Anna Grove 4:23.12; 4X800: (1) Julia Sauder, Kourtney Giese, Savannah Aanerud, Rachel Rausch 10:47.84

Jumps - High: (7) Courtney Gades 4-07.25, (14-tie) Kelly Huot, Kaitlin Vogel 4-00; Pole Vault: (8) Abby Travis 7-00.50, (10-tie) Rebekah Aanerud, Haley Erdahl 6-00; Long: Preliminaries: (5) Cassey Hickman 14-04.50, (11) Shala Nyvold 13-04; FINALS: (6) Cassey Hickman 14-04.50; Triple: Preliminaries: (8) Abby Travis 30-09, (10) Shala Nyvold 30-03, (14) Sydney Engebretson 29-02.75; FINALS: (9) Abby Travis 31-00.25

Weights - Discus: Preliminaries: (10) Kjersa Anderson 79-09, (11) MaKenzie Smith 78-04, (16) Kaitlin Vogel 70-07; Shot Put: Preliminaries: (9) Miranda Day 29-03.75, (15) Moira McNally 24-06.75, (17) Kjersa Anderson 23-07.75; FINALS: (9) Miranda Day 29-03.75

Boys' results

Team scoring

(1) Montevideo 231.5; (2) Morris Area/Chokio-Alberta 121.5; (3) Lac qui Parle Valley 103.5; (4) Yelllow Medicine East 81; (5) Benson/K-M-S 68; (6) Atwater-Cosmos-Grove City 57.5; (7) BOLD/BL-H 33

INDIVIDUAL RESULTS

Sprints - 100: (13) Austin Dierks 12.90, (14) Brian Miller 12.93; 200: (8) Michael Michaelson 26.10, (11) Trent Wulf 26.89; 400: (9) Connor Metzger 56.80, (12) Trent Wulf 59.19, (14) Max Jerke 1:00.71

Runs - 800: (7) Bo Olson 2:16.90, (10) Roy Reese 2:19.97; 1600: (7) Ryan Gray 5:39.65, (11) Matt Ohren 5:57.57; 3200: (1) Aaron Goulet 10:57.31, (9) Dillon McNally 13:03.96

Hurdles - 110: (1) Marcus Cannon 15.97, (6) Aaron Nelson 17.39; 300: (2) Aaron Nelson 43.02, (4) Marcus Cannon 43.82

Relays - 4 x 100: (4) Wade Ehlers, Brian Miller, Michael Michaelson, Nic Vipond 48.45; 4 X 200: (5) Nic Vipond, Brian Miller, Austin Dierks, Michael Michaelson 1:41.44; 4 x 400: (3) Marcus Cannon, Connor Metzger, Roy Reese, Aaron Nelson 3:44.61; 4 x 800: (5) Beau Keimig, Aaron Goulet, Bo Olson, Ryan Gray 9:17.67

Jumps - High: (2) Austin Dierks 5-11, (3-tie) Riley Arndt 5-07, (10) Michael Michaelson 5-00; Pole Vault: (4) Connor Metzger 11-06, (10-tie) Trent Wulf, Trent Ostby 9-00; Long: Preliminaries: (3) Austin Dierks 19-03.25, (9) Aaron Nelson 18-01, (10) Riley Arndt 17-04.50; FINALS: (3) Austin Dierks 19-03.25, (9) Aaron Nelson 18-01; Triple: Preliminaries: (7) Marcus Cannon 38-06.50, (8) Andrew Goulet 38-01.25, (10) Nic Vipond 38-01; FINALS: (7) Marcus Cannon 38-06.50, (9) Andrew Goulet 38-01.25

Weights - Discus: Preliminaries: (2) Zach Gibson 129-00, (5) Joel Harrison 114-03, (19) Wade Ehlers 84-05; FINALS: (1) Zach Gibson 133-07, (4) Joel Harrison 120-04; Shot put: Preliminaries: (1) Zach Gibson 45-04, (3) Riley Arndt 42-01.75, (4) Joel Harrison 41-01.50; FINALS: (1) Zach Gibson 46-02.25, (3) Riley Arndt 44-03.75, (4) Joel Harrison 41-01.50

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness