Weather Forecast

Close
Advertisement

Tigers are 2nd at Minnewaska track & field invite

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Morris, 56267
Morris Sun Tribune
320-589-4357 customer support
Morris Minnesota 607 Pacific Avenue 56267

The Morris Area/Chokio-Alberta boys' and girls' track and field teams both earned second-place finishes at the seven-team Minnewaska Invite Thursday.

Advertisement
Advertisement

The Ottertail Central Bulldogs placed first in both the girls' and boys' team scores.

The Tiger girls scored 97.50 points, behind the Bulldogs with 108.

The boys had 131.50 points, while the Bulldogs had 197.

For the second time that week, Katie Holzheimer won the 100- and 200-meter dashes.

MaKenzie Smith finished first in both the 1600- and 3200-meter runs.

Also recording repeat wins were Marcus Cannon in the 110-meter hurdles and Aaron Nelson in the 300 hurdles.

Boys results

Team scoring

(1) Ottertail Central 197; (2) Morris/Chokio-Alberta 131.50; (3) Benson/K-M-S 57.50; (4) Osakis 56.50; (5) Minnewaska 39; (6) Ashby/Brandon-Evansville 23.50; (7) Wadena-Deer Creek 22

INDIVIDUAL RESULTS

Sprints - 100: (7) Brian Miller 12.19; 200: (7) Trent Wulf 26.40, (10) Tanner Larson 26.91; 400: (7) Max Jerke 59.12, (8) Trent Wulf 59.18

Runs - 800: (3) Roy Reese 2:11.00, (5) Bo Olson 2:16.09, (6) Nic Vipond 2:27.00; 1600: (4) Ryan Gray 5:10.00, (10) Matt Ohren 5:39.00; 3200: (6) Aaron Goulet 11:18.00, (7) Beau Keimig 11:52.00

Hurdles - 110: (1) Marcus Cannon 16.85, (3) Aaron Nelson 17.55, (9) Austin Dierks 19.17; 300: (1) Nelson 44.26, (3) Marcus Cannon 44.68

Relays - 4 x 100: (3) Brian Miller, Nic Vipond, Michael Michaelson, Wade Ehlers 49.03; 4 X 200: (2) Michaelson, Miller, Aaron Nelson, Max Jerke 1:41.00; 4 x 400: (2) Marcus Cannon, Bo Olson, Austin Dierks, Roy Reese 3:50.00; 4 x 800: (2) Aaron Goulet, Beau Keimig, Jordan Thooft, Ryan Gray 9:08.00

Jumps - High: (2-tie) Austin Dierks 5-10.00, (2-tie) Riley Arndt 5-10.00, (5) Michael Michaelson 5-04.00; Pole Vault: (2) Connor Metzger 11-06.00, (3-tie) Bo Olson 8-06.00, (3-tie) Trent Wulf 8-06.00, (5) Aaron Goulet 8-00.00, (6-tie) Ty Ostby 7-06.00; Long: (3) Austin Dierks 18-10.00, (10) Aaron Nelson 16-08.00; Triple: (4) Nic Vipond 37-00.00, (5) Marcus Cannon 36-09.00

Weights - Shot put: (3) Zach Gibson 42-02.75; Discus: (2) Wade Ehlers 126-07, (5) Joel Harrison 115-07, (7) Zach Gibson 110-10

Girls' results

Team scoring

(1) Ottertail Central 108; (2) Morris/Chokio-Alberta 97.5; (3) Ashby/Brandon-Evansville 88; (4) Osakis 82; (5) Benson/K-M-S 70.50; (6) Minnewaska 57; (7) Wadena-Deer Creek 21

INDIVIDUAL RESULTS

Sprints - 100: (1) Katie Holzheimer 13.04; 200: (1) Katie Holzheimer 27.43, 5) Sydney Engebretson 28.66, (7) Courtney Gades 29.16; 400: (5) Julia Sauder 1:07.10; 800: (3) Kourtney Giese 2:39.10, (9) Julia Sauder 2:49.00

Runs - 1600: (1) MaKenzie Smith 5:35.00; 3200: (1) MaKenzie Smith 12:15.00

Hurdles - 100: (6) Cassey Hickman 18.42; 300: (3) Rebekah Aanerud 54.72

Relays - 4 x 100: (2) Beth Holland, Adrianela Mendez, Sydney Engebretson, Katie Holzheimer 54.05; 4 x 200: (3) Holland, Mendez, Engebretson, Hunter Mundal 1:57.00; 4 x 400: (3) Julia Sauder, Courtney Gades, Kourtney Giese, Holland 4:30.00

Jumps - High: (5-tie) Sydney Engebretson 4-04.00, (5-tie) Courtney Gades 4-04.00; Pole Vault: (2) Abby Travis 7-00.00, (4) Rebekah Aanerud 6-00.00, (6) Kindra Cannon 5-06.00; Long: (3) Beth Holland 14-05.00, (4) Cassey Hickman 14-04.50; Triple: (4) Abby Travis 30-05.50, (7) Kjestina Bruer 23-09.25

Weights - Shot Put: (8) Miranda Day 26-09.25

Advertisement
news@morrissuntribune.com
Advertisement
Advertisement
randomness