Weather Forecast

Close
Advertisement

Tigers compete at True Team meet

Email

Morris Area/Chokio-Alberta participated in the Section 5A True Team Track & Field Meet Monday at Minnewaska.

The Tiger girls placed second, while the boys were third, out of a field of 13 teams.

Advertisement

Section 5A True Team

Girls' results

Team scoring

(1) Holdingford 643; (2) Morris Area/Chokio-Alberta 626.50; (3) Osakis 584.50; (4) Redwood Valley 500; (5) MACCRAY/RCW 490.50; (6) Paynesville 481; (7) Montevideo 478.50; (8) St. John's Prep 461.50; (9) Atwater-Cosmos-Grove City 402.50; (10) Minnewaska 344; (11) Yellow Medicine East 330; (12) Clinton-Graceville-Beardsley 322.50; (13) Ortonville 276.50

INDIVIDUAL RESULTS

First place listed in each event.

Sprints - 100: (1) Becka Sadlemeyer, Osakis 13.14, (2) Katie Holzheimer 13.39, (8) Beth Holland 14.24; 200: (1) Katie Holzheimer 26.73, (7) Sydney Engebretson 28.46; 400: (1) Hannah Szech, Osakis 1:01.34, (9) Julia Sauder 1:05.89, (13) Anna Grove 1:07.16

Runs - 800: (1) Jamilah Carson, Montevideo 2:28.97; (4) Kourtney Giese 2:31.87, (19) Hailey Thielke 2:59.12; 1600: (1) Kayla Huhnerkoch, Redwood Valley 5:14.05, (3) MaKenzie Smith 5:30.90, (13) Rachel Rausch 6:16.01; 3200: (1) Kayla Huhnerkoch, Redwood Valley 11:29.89, (3) MaKenzie Smith 12:00.63, (17) Cassidy Fehr 14:18.46

Hurdles - 100: (1) Kari Hoeft, Paynesville 16.36, (13) Rebekah Aanerud 19.46, (16) Cassey Hickman 19.91; 300: (1) Kari Hoeft, Paynesville 48.80, (8) Rebekah Aanerud 54.01, (14) Hunter Mundal 56.18

Relays - 4 x 100: (1) Beth Holland, Adrianela Mendez, Sydney Engebretson, Katie Holzheimer 52.28; 4 x 200: (1) Atwater-Cosmos-Grove City 1:53.46, (2) Hunter Mundal, Adrianela Mendez, Sydney Engebretson, Courtney Gades 1:56.97; 4 x 400: (1) Osakis 4:18.39, (3) Kourtney Giese, Beth Holland, Julia Sauder, Anna Grove 4:22.44; 4X800: (1) Holdingford 10:20.27, (3) Kourtney Giese, Julia Sauder, Hailey Thielke, Rachel Rausch 10:44.72

Jumps - High: (1) Emily Hughes, MACCRAY/RCW 5-02.00, (12) Courtney Gades 4-06.75, (13) Sydney Engebretson 4-06.50; Pole Vault: (1) Taylor Sharpe, MACCRAY/RCW 9-03.00, (4) Abby Travis 7-06.50, (7) Rebekah Aanerud 7-00.50; Long: (1) Beckycia Bowers, Redwood Valley 15-02.00, (5) Adrianela Mendez 14-06.00, (7) Shala Nyvold 14-02.75; Triple: (1) Rhianna Strobel, C-G-B 34-10.50, (5) Shala Nyvold 30-09.00, (8) Abby Travis 30-00.50

Weights - Shot Put: (1) Chelsea Gerads, Holdingford 36-04.00, (14) Miranda Day 27-02.00, (18) Moira McNally 26-02.00; Discus: (1) Brandi Otto, Minnewaska 122-06, (12) MaKenzie Smith 80-07, (14) Kjersa Anderson 79-08

Boys' results

Team scoring

(1) Montevideo 746.50; (2) Redwood Valley 643; (3) Morris Area/Chokio-Alberta 608.50; (4) Holdingford 558; (5) MACCRAY/RCW 494.50; (6) Yellow Medicine East 407.50; (7) Atwater-Cosmos-Grove City 391.50; (8) Minnewaska 389; (9) Clinton-Graceville-Beardsley 379; (10) Paynesville 361.50; (11) Osakis 353.50; (12) St. John's Prep 319; (13) Ortonville 213.50

INDIVIDUAL RESULTS

Sprints - 100: (1) Chase Testa, Montevideo 11.84, (12) Brian Miller 12.91, (15) Austin Dierks 13.10; 200: (1) Jacob Pederson, YME 23.70, (11) Michael Michaelson 25.50, (19) Trent Wulf 26.49; 400: (1) Jason Montonye, C-G-B 52.74, (7) Connor Metzger 56.92, (11) Bo Olson 59.08

Runs - 800: (1) Jason Montonye, C-G-B 2:01.12, (8) Roy Reese 2:15.51, (11) Jordan Thooft 2:16.53; 1600: (1) Chalmer Combellick 4:43.80, (15) Ryan Gray 5:21.71, (20) Dillon McNally 5:45.40; 3200: (1) Devon Horvath-Nelson, Osakis 10:30.27, (5) Aaron Goulet 10:39.42, (13) Beau Keimig 11:44.28

Hurdles - 110: (1) Chris Fischer, Redwood Valley 16.90, (2) Marcus Cannon 17.56, (6) Aaron Nelson 18.06; 300: (1) Chase Testa, Montevideo 40.96, (3) Aaron Nelson 43.40, (6) Marcus Cannon 44.67

Relays - 4 x 100: (1) Montevideo 46.39, (5) Michael Michaelson, Brian Miller, Wade Ehlers, Nic Vipond 49.58; 4 X 200: (1) Montevideo 1:39.43, (7) Michael Michaelson, Brian Miller, Austin Dierks, Riley Arndt 1:44.50; 4 x 400: (1) Montevideo 3:40.83, (3) Marcus Cannon, Aaron Nelson, Connor Metzger, Roy Reese 3:42.67; 4 x 800: (1) Redwood Valley 8:57.09, (3) Aaron Goulet, Beau Keimig, Ryan Gray, Bo Olson 9:10.81

Jumps - High: (1) Randy Juell, Redwood Valley 6-02.00, (3) Riley Arndt 5-08.50, (4) Austin Dierks 5-08.00; Pole Vault: (1) Randy Juell, Redwood Valley 13-00.00, (12) Trent Wulf 9-06.00, (15) Connor Metzger 8-00.00; Long: (1) Chase Testa, Montevideo 20-00.00, (5) Aaron Nelson 18-03.50, (10) Austin Dierks 17-09.00; Triple: (1) Jacob Pederson, YME 42-01.25, (5) Marcus Cannon 37-10.50, (8) Nic Vipond 36-11.75

Weights - Shot put: (1) Zach Gibson 44-06.00, (26) Joel Harrison; Discus: (1) Trevon Cox, YME 133-01, (2) Joel Harrison 132-09, (5) Zach Gibson 127-04

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness