Weather Forecast

Close
Advertisement

Tigers earn eight 1st-place ribbons at Minnewaska

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Morris, 56267
Morris Minnesota 607 Pacific Avenue 56267

The boys took first and the girls were third at the eight-team Minnewaska Invite Tuesday, April 24.

Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd was first for the girls and second for the boys.

Advertisement
Advertisement

The Tiger girls scored 84.33 points, behind the Eagles with 144.50 and Paynesville with 114.

The boys had 132 points, while the Eagles had 111.50.

Katie Holzheimer won the 200-meter dash.

Both the girls' 4X200 and 4X800 relay teams took first place.

Marcus Cannon finished first in both hurdle events.

The boys' 4X800 team finished first.

Connor Metzger had the highest pole vault.

Zach Gibson took first place in the shot put.

Minnewaska

Girls' results

Team scoring

(1) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 144.50; (2) Paynesville 114; (3) Morris Area/Chokio-Alberta 84.33; (4) Minnewaska 65; (5) Clinton-Graceville-Beardsley 60.50; (6) West Central Area 56; (7) Wheaton/Herman-Norcross 21.33; (8) Hancock 11

INDIVIDUAL RESULTS

Sprints - 100: (12) Kjestina Bruer 14.64, Rani Bezanson 15.41, (20) Liz Schneider 16.41; 200: (1) Katie Holzheimer 26.38, (4) Sydney Engebretson 28.08, (8) Courtney Gades 29.14, (13) Hailey Thielke 29.80; 400: (2) Julia Sauder 1:05.29, (13) Diana Nelson 1:12.56; 800: (15) Haley Hennen 3:00.00, (20) Miranda Day 3:54.00

Runs - 1600: (9) Rachel Rausch 6:16.00, (15) Elizabeth Tiernan 6:49.00, (20) Moira McNally 7:39.00, (21-tie) Ali Morehouse 7:43.00; 3200: (2) MaKenzie Smith 12:13.00

Hurdles - 100: (8) Cassey Hickman 18.02, (11) Anika Mundal 19.83, (12) Kindra Cannon 19.91; 300: (4) Rebekah Aanerud 54.53, (7) Hunter Mundal 57.51

Relays - 4 x 100: (2) Beth Holland, Adrianela Mendez, Hunter Mundal, Katie Holzheimer 52.82; 4 x 200: (1) Holland, Mendez, Sydney Engebretson, Holzheimer 1:52.80; 4 x 400: (4) Holland, Courtney Gades, Julia Sauder, Mendez 4:31.00; 4X800: (1) MaKenzie Smith, Haley Hennen, Hailey Thielke, Sauder 10:59.80

Jumps - High: ((6-tie) Courtney Gades 4-06.00; Pole Vault: (4-tie) Haley Erdahl 6-06.00, (4-tie) Kindra Cannon 6-06.00, (4-tie) Abby Travis 6-06.00; Long: (6) Cassey Hickman 14-07.50, (10) Katie Holzheimer 14-00.50, (17) Courtney Gades 13-04.75, (18) Adrianela Mendez 13-03.50; Triple: (5) Sydney Engebretson 31-05.25, (6) Shala Nyvold 31-02.00, (8) Abby Travis 29-02.50

Weights - Shot Put: (6) Miranda Day 28-11.75, (10) Moira McNally 25-08.50, (15) Elizabeth Tiernan 22-08.50, (22) Kjersa Anderson 21-04.00, (26) Kaitlin Vogt 18-01.50; Discus: (3) MaKenzie Smith 83-05, (7) Kjersa Anderson 75-08, (10) Kaitlin Vogel 70-00, (17) Miranda Day 63-01

Boys results

Team scoring

(1) Morris Area/Chokio-Alberta 132; (2) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 111.50; (3) Clinton-Graceville-Beardsley 74; (4) Wheaton/Herman-Norcross 64; (5) Minnewaska 52.75; (6) West Central Area 49.50; (7) Paynesville 37; (8) Hancock 36.50

INDIVIDUAL RESULTS

Sprints - 100: (7) Austin Dierks 12.28, (11) Brian Miller 12.47, (18) Tanner Larson 13.03; 200: (7) Michael Michaelson 24.54, (16) Tanner Larson 26.51; 400: (8) Roy Reese 56.38, (9) Connor Metzger 56.52, (14) Tanner Larson 1:00.21

Runs - 800: (2) Jordan Thooft 2:10.34, (5) Bo Olson 2:15.88; 1600: (3) Aaron Goulet 5:07.00, (4) Ryan Gray 5:13.00; 3200: (5) Dillon McNally 12:49.18

Hurdles - 110: (1) Marcus Cannon 16.79, (4) Aaron Nelson 17.59; 300: (1) Marcus Cannon 43.88

Relays - 4 x 100: (3) Michael Michaelson, Brian Miller, Wade Ehlers, Nic Vipond 48.63; 4 X 200: (3) Michaelson, Miller, Austin Dierks, Riley Arndt 1:39.26; 4 x 400: (3) Marcus Cannon, Aaron Nelson, Connor Metzger, Roy Reese 3:48.00; 4 x 800: (1) Aaron Goulet, Beau Keimig, Bo Olson, Nic Vipond 9:12.30 Jumps - High: (2-tie) Austin Dierks 5-08.00, (2-tie) Riley Arndt 5-08.00, (8) Michael Michaelson 5-04.00; Pole Vault: (1) Connor Metzger 11-00.00, (5-tie) Bo Olson 8-06.00, (5-tie) Trent Wulf 8-06.00, (5-tie) Aaron Goulet 8-06.00, (10) Ty Ostby 7-00.00; Long: (4) Austin Dierks 17-11.00, (9) Riley Arndt 17-01.50, (11) Aaron Nelson 16-11.50; Triple: (3) Nic Vipond 38-00.00, (7) Marcus Cannon 36-04.00

Weights - Shot put: (1) Zach Gibson 43-03.00, (5) Riley Arndt 40-06.00, (9) Joel Harrison 38-03.00, (10) Darion Helberg 36-04.00, (12) John Tiernan 34-06.00; Discus: (2) Wade Ehlers 117-11, (3) Joel Harrison 114-11, (5) Zach Gibson 110-09, (6) Darion Helberg 110-00, (7) John Tiernan 108-00

Advertisement
Morris Sun Tribune 320-589-4357 customer support
Advertisement
Advertisement
randomness