Weather Forecast

Close
Advertisement

Tigers run on the road

Email

The Morris Area/Chokio-Alberta cross country teams ran in two meets last week.

On Monday, Sept. 13, the Tigers traveled to Long Prairie-Grey Eagle for a nine-team meet. The boys placed fourth and the girls finished third.

Advertisement

The Tigers ran in the Little Crow Invitational at New London Thursday, Sept. 16. The boys took fifth place out of a field of 18 teams, while the girls finished 10th.

LONG PRAIRIE-GREY EAGLE

VARSITY BOYS

(1) Little Falls 45; (2) LP-GE 59; (3) Sauk Centre 76; (4) Morris/C-A 77; (5) Ottertail Central 91; (6) NL-Spicer 161; (incomplete) B-B-E, Minnewaska, Royalton

Varsity Boys (5K)

(6) Dan Tiernan 18:09; (8) Roy Reese 18:30; (13) Aaron Goulet 18:51; (29) Gage Anderson 20:01.0; (30) Beau Keimig 20:01.8; (35) Matt Cotter 20:30; (36) Brody Bahr 20:31

JUNIOR VARSITY BOYS (4K)

John Zierke 21:17; Steven Jungst 21:43; Caleb Sanderson 22:37; Jacob Erickson 23:36; Ben Jerke 23:43; Andrew Rentz 24:18; Yasha Hoffman 28:30; Chase Morhman 29:19

JUNIOR HIGH BOYS (3200 m)

Max Jerke 13:46; Mac Pester 13:54; Owen Erickson 15:08; Chris Tiernan 16:21; Russell Lindahl 16:33

VARSITY GIRLS

(1) Little Falls 27; (2) Sauk Centre 45; (3) Morris/C-A 74; (4) NL-Spicer 76; (incomplete) LP-GE, Minnewaska, Royalton, Ottertail Central

VARSITY GIRLS (4K)

(14) Makenzie Smith 17:58; (17) Rachel Rausch 18:37; (18) Becca Holland 19:01; (19) Sarah Kuhn 19:03; (29) Julia Sauder 19:07

JUNIOR VARSITY GIRLS (5K)

Jana Loher 18:25; Adrianela Mendez 21:10; Tahni Jungst 22:47; Miranda Day 25:53; Lauren Starling 25:58

LITTLE CROW INVITATIONAL

VARSITY BOYS

18 teams: (1) Albany 62; (2) Sauk Centre 90; (3) LP-GE 91; (4) Ottertail Central 106; (5) Morris/C-A 114...

Varsity Boys (5K)

(5) Dan Tiernan 17:39; (6) Roy Reese 17:43; (13) Aaron Goulet 18:03; (44) Beau Keimig 29:24; (50) Matt Cotter 19:39; (72) Gage Anderson 20:41; (75) Brody Bahr 21:04

JUNIOR VARSITY BOYS (5K)

(25) Steven Jungst 20:52; (31) Caleb Sanderson 21:35; (43) Ben Jerke 22:31; (56) Andrew Rentz 23:41; (54) Jacob Erickson 23:45; (67) Chase Morhman 24:57; (71) Yasha Hoffman 26:37

JUNIOR HIGH BOYS (2700 m)

(6) Max Jerke 10:26; (7) Mac Pester 10:27; (21) Owen Erickson 11:46; (34) Russell Lindahl 12:58; (38) Chris Tiernan 13:07

VARSITY GIRLS

18 teams: (1) Albany 40; (2) LQPV/D-B 55; (3) Sauk Centre 84; (4) Holdingford 127; (5) NL-Spicer 156.... (10) Morris/C-A 226

VARSITY GIRLS (4K)

(38) Makenzie Smith 17:34; (43) Rachel Rausch 17:53; (62) Julia Sauder 18:50; (64) Becca Holland 18:52; (66) Jana Loher 19:08; (74) Adrianela Mendez 20:04; (77) Tahni Jungst 21:32

JUNIOR VARSITY GIRLS (4K)

(45) Miranda Day 17:11; (46) Lauren Starling 17:21

Advertisement
Advertisement
Advertisement