Advertisement

Tigers take first at Ortonville

Email

The Morris Area / Chokio-Alberta track and field program participated in a meet in Ortonville on Friday, May 9. Both the boys and girls took first place with the girls taking the title by nearly 100 points.

Advertisement

The Tigers now prepare for their West Central Conference meet in Paynesville on Thursday, May 15.

Individual first place finisher and MA/C-A and Hancock finishers in the top six are listed in the results below (NOTE: An asterisk (*) means a new personal best for that individual in that event)

Girls results

Team scoring

(1) Morris Area / Chokio-Alberta 206 (2) Benson / Kerkhoven-Murdock-Sunburg 107.50 (3) Ortonville 73 (4) Wheaton / Herman-Norcross 60 (5) Hillcrest Lutheran Academy 36 (6) Clinton-Graceville-Beardsley 29.50 (7) Hendricks 26 (8) Hancock 10

Sprints

100: (1) Kate Folkman, MA/C-A 13.08 (2) Beth Holland, MA/C-A 13.50…(4) Lexi Steege, Hancock 13.60

200: (1) Jordan Stafford, Wheaton/H-N 28.02…(3) Steege, Hancock 28.40…(6) McKenna Lubenow, MA/C-A 28.72*

400: (1) Sydney Walsh, Benson/K-M-S 1:03.58…(3) Kendra Jergenson, MA/C-A 1:06.21

Runs

800: (1) Emma Schmidt, Wheaton/H-N 2:31 (2) Savannah Aanerud, MA/C-A 2:33*…(6) Noel Schieler, MA/C-A 2:44.50

1600: (1) Joise Olsen, Hendricks 5:40

3200: (1) Abigail Christenson, Hillcrest Lutheran 13:06…(6) Rilee Lubenow, MA/C-A 13:57

Hurdles

100: (1) Greta Johnson, Hendricks 17.65 (2) Midori Soderberg, MA/C-A 17.94* (3) Katie Cannon, MA/C-A 18.02* (3) Anika Mundal, MA/C-A 19.46

300: (1) Soderberg, MA/C-A 51.81 (2) Cannon, MA/C-A 55.01* (3) Mundal, MA/C-A 55.40*…(6) Rebekah Aanerud, MA/C-A 56.20

Relays

4x100: (1) MA/C-A (Beth Holland, Kate Folkman, Adrainela Mendez, Anna Grove) 53.90

4x200: (1) MA/C-A (Holland, McKenna Lubenow, Grove, Correy Hickman) 1:55.16

4x400: (1) MA/C-A (Savannah Aanerud, Grove, Hickman, Midori Soderberg) 4:22.60

4x800: (1) Benson/K-M-S 10:22…(3) MA/C-A (Savannah Aanerud, Rebekah Aanerud, Noel Schieler, Cassidy Fehr) 10:59

Jumps

High jump: (1) Brandi Domnick, MA/C-A 4-08.25* (2) Haley Erdal, MA/CA 4-08…(5) Correy Hickman, MA/C-A 4-02

Pole vault: (1) Abby Travis, MA/C-A 7-06.25 (2) Kindra Cannon, MA/C-A 7-06 (3) Anna Grove, MA/C-A 7-00.25 (4) Mallory Arnold, MA/C-A 7-00

Long jump: (1) Courtney Johnson, Benson/K-M-S 14-07…(3) Grove, MA/C-A 13-01…(5) Ashlee Koehl, MA/C-A 12-08 (6) Adrianela Mendez, MA/C-A 12-03.50

Triple jump: (1) Katie Cannon, MA/C-A 31-01 (2) Kindra Cannon, MA/C-A 30-10.25…(4) Travis, MA/C-A 29-06

Weights

Shot put: (1) Hannah Ricard, Benson/K-M-S 33-03.25…(6) Moira McNally, MA/C-A 27-08*

Discus: (1) McNally, MA/C-A 96-08…(5) Kaitlin Vogel, MA/C-A 79-03

Boys results

Team scoring

(1) Morris Area / Chokio-Alberta 162 (2) Clinton-Graceville-Beardsley 146 (3) Benson / Kerkhoven-Murdock-Sunburg 118 (4) Ortonville 51 (5) Wheaton / Herman-Norcross 43 (6) Hillcrest Lutheran Academy 35 (7) Hancock 1

Sprints

100: (1) Austin Maanum, C-G-B 11.19…(6) Trent Ostby, MA/C-A 12.64

200: (1) Maanum, C-G-B 23.16

400: (1) Max Jerke, MA/C-A 54.68*

Runs

800: (1) Jason Montonye, C-G-B 1:58 (2) Bo Olson, MA/C-A 2:12* (3) Ryan Gray, MA/C-A 2:14*

1600: (1) Dalton Nilson, C-G-B 5:00 (2) Aaron Goulet, MA/C-A 5:01*…(4) Gray, MA/C-A 5:06*

3200: (1) Goulet, MA/C-A 10:44*

Hurdles

110: (1) Bobby Ewert, C-G-B 15.96…(3) Devin Robertson, MA/C-A 20.01* (4) Jacob Hanson, MA/C-A 21.03*

300: (1) Ewert, C-G-B 42.13…(4) Hanson, MA/C-A 52.31*

Relays

4x100: (1) MA/C-A 48.89

4x200: (1) C-G-B 1:37 (2) MA/C-A 1:40

4x400: (1) C-G-B 3:43…(4) MA/C-A 3:53

4x800: (1) Benson/K-M-S 9:09…(6) MA/C-A 10:42

Jumps

High jump: (1) Alex Forzberg, Benson/K-M-S 5-08…(3) Ian Howden, MA/C-A 5-00.25 (4) Robertson, MA/C-A 5-00*

Pole vault: (1) Trent Wulf, MA/C-A 11-00.25 (2) Trent Ostby, MA/C-A 11-00.00

Long jump: (1) Han Gao, Hillcrest Lutheran 18-08.50 (2) Andrew Goulet, MA/C-A 16-09 (3) Howden, MA/C-A 16-08…(5) Robertson, MA/C-A 16-02*

Triple jump: (1) Andrew Goulet, MA/C-A 38-03…(6) Mason Schmidgall, Hancock 31-03

Weights

Shot put: (1) Nate Vipond, MA/C-A 43-07.50…(6) Vaughn Dieter, MA/C-A 33-04

Discus: (1) Paul Ragan, C-G-B 126-05 (2) Vipond, MA/C-A 124-00…(4) Dieter, MA/C-A 114-02…(6) Mike Rausch, MA/C-A 97.05*

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness