Weather Forecast

Close
Advertisement

Track & Field season starts with Marv Meyer Invitational

Email

The track and field season got underway Tuesday when Morris Area/Chokio-Alberta hosted the annual Marv Meyer Invitational at the University of Minnesota, Morris.

Advertisement

It was the first outing for the Tigers, along with most of the other 10 teams participating.

The Tiger boys finished at the top of the rankings with 143 points. Second place went to Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd with 81.

The boys took first-place in five events. The Tigers dominated the hurdles with Tristan Michealson winning the 110-meters and Cody Cannon placing first in the 300s. Cannon also took first in the pole vault.

Tyler Roske had the fastest time in the 200-meter dash.

The 4X100 relay team of Michealson, Cody Hickman, Tim Ostby, and Roske also placed first.

The Tiger girls placed sixth with 51 points. The winning team was Benson/Kerkhoven-Murdock-Sunburg with 123 points.

Rachel Moser won the pole vault.

The Tigers will host their second home meet Tuesday, also at UMM.

MarV Meyer

INVITATIONAL

Boys' results

Team scoring

1. Morris/C-A 143; 2. LQPV/D-B 81; 3. WCA 68; 4. Benson/K-M-S 63; 5. Osakis 54; 6. Wheaton/H-N 45; 7. C-G-B 42; 8. Ashby/B-E 24; 9. Ortonville 16; 10. Hancock 14; 11. Parkers Prairie 8

Individual PLACEMENTS

Sprints: 100: (3) Tim Ostby - 12.21, (5) Cody Hickman - 12.31; 200: (1) Tyler Roske - 24.04, (5) Cody Hickman - 24.68

Runs: 800: (8) Roy Reese - 2:19.19; 1600: (7) Gage Anderson - 5:18.49, (8) Roy Reese - 5:19.06; 3200: (2) Daniel Tiernan - 10:51.96, (5) Aaron Goulet - 11:49.76, (6) Beau Keimig - 11:54.96

Hurdles: 110 highs: (1) Tristan Michealson - 16.75, (4) Marcus Cannon - 18.76; 300 intermediates: (1) Cody Cannon - 41.84, (3) Aaron Nelson - 46.76

Relays: 4 x 100: (1) Morris/C-A - 47.26; 4 x 200: (3) Morris/C-A - 1:43.16; 4 x 400: (2) Morris/C-A - 3:53.25; 4 x 800: (2) Morris/C-A - 9:05.83

Jumps: Long: (2) Tim Ostby - 19-02.00, (3) Tristan Michealson - 19-00.00, (4) Tyler Roske - 18-08.00; Triple: (2) Tristan Michealson - 37-08.00, (5) Riley Arndt - 36-05.00; High: (6) Riley Arndt - 5-06.00; Pole vault: (1) Cody Cannon - 8-06.00, (2) Aaron Goulet - 8-01.00, (4) Connor Metzger - 8-00.00

Girls' results

Team scoring

1. Benson/K-M-S 123; 2. LQPV/D-B 94.5; 3. Osakis 82; 4. Ashby/B-E 70; 5. C-G-B 58; 6. Morris/C-A 51; 7. WCA 26; 8. Ortonville 22.5; 9. Wheaton/H-N 21; 10. Hancock 6; 11. Parkers Prairie 4

Individual PLACEMENTS

Sprints: 200: Adrianela Mendez - 29.68

Runs: 800: (6) Sarah Kuhn - 2:43.11; 1600: MaKenzie Smith - 5:58.30; 3200: (4) Kourtney Giese - 14:36.62

Hurdles: 100 intermediates: (7) Julia Sauder - 19.48, (8) Cassie Hickman - 19.57; 300 lows: (3) Julia Sauder- 54.74, (5) Rebekah Aanerud - 56.84, (6) Cassie Hickman - 56.94

Relays: 4 x 200: (5) Morris/C-A - 2:01.05; 4 x 400: (6) Morris/C-A - 4:42.86; 4 x 800: (5) Morris/C-A - 11:14.74

Jumps: High: (5) Erica Domnick - 4-08.00; Pole vault: (1) Rachel Moser - 9-00.00, (3) Kelsey Loew - 6-06.00, (4) Kindra Cannon - 6-02.00, (5) Abby Travis - 6-01.00, (6) Rebekah Aanerud - 6-00.00; Long: (5) Abby Travis - 13-06.25; Triple: Abby Travis - 29-06.25

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness